Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Domácí stránka v prohlížeči je nastavením, kterému se většina uživatelů nevěnuje. Ale i taková úvodní stránka může značně usnadnit a zrychlit práci. Obzvlášť, pokud máte možnost si ji přizpůsobit.

Jednou ze služeb, umožňujících vytvořit si vlastní úvodní stránku s vlastním výběrem nástrojů, které se na ní mají nacházet je Netvibes. Služba běží ve většině moderních a používaných prohlížečů (vyzkoušeno: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera) a je téměř kompletně v češtině. Samozřejmostí pro využívání této služby je bezplatná a rychlá registrace, umožňující přístup k osobnímu nastavení z jakéhokoliv počítače a prohlížeče.

Jak to funguje?

Celá webová aplikace Netvibes běží na moderní technologii na bázi Javascriptu, nazývané AJAX. Stránka služby je tak plně interaktivní a umožňuje tak všemožné přesouvání oken jednotlivých součástí a jejich vytváření a upravování v reálném čase. Všechny změny jsou tak provedeny ihned, bez nutnosti načítat celou stránku znovu.

Integrace služby Meebo do hlavní stránky Netvibes

Všechny součásti služby jsou zobrazovány v jednom okně na jakési pracovní ploše, na kterou můžete umisťovat všechna vytvořená okna. Ta mohou obsahovat celou paletu funkcí, od jednoduchého emailového klienta až po integraci služby Meebo pro komunikaci protokolem ICQ, MSN, Yahoo IM a Google Talk. Pracovní plochu je možné rozdělit pod několik oken a roztřídit si tak všechny funkce služby.

Emailový klient

Jednou ze základních funkcí Netvibes je webový emailový klient. Ten může vybírat emaily z jakéhokoliv emailového účtu pomocí POP3 nebo IMAP4 protokolů. Přímo jsou integrovány emailové služby velkých portálů Google (Gmail), Yahoo, MSN (Hotmail) a AOL. U těchto služeb stačí zadat své přihlašovací údaje a své emaily máte hned po ruce.

Přidání nového účtu pro vybítání pošty skrz POP3 a IMAP4 protokoly

Služba v oknech jednotlivých emailových účtů zobrazuje jména odesilatelů a předmět zpráv ve schránce. U služeb, výše uvedených, portálů jsou zprávy v příslušných oknech tvořeny odkazy na webového emailového klienta těchto služeb. U emailových účtů, vybíraných přes POP3 nebo IMAP4 protokol je uveden pouze seznam zpráv.

Přehled emailů v okénku na hlavní stránce Netvibes

RSS agregátor

Své RSS kanály můžete do Netvibes přidávat v libovolném množství. RSS na Netvibes sice neobsahuje funkce mnohem pokročilejších webových agregátorů, poslouží však velmi dobře méně náročným uživatelům. RSS kanály je možné přidávat buďto ručně, nebo pomocí OPML exportu z jiných RSS čteček.

Netvibes umožňuje přidat na hlavní stránku neomezené množství RSS kanálů

Vyhledávač

Netvibes v sobě integruje také několik různých vyhledávačů, kterým samozřejmě vévodí Google. Vyhledávat je možné ve stránkách (Google, Yahoo, Live, Snap), v obrázcích (Flickr, Google, Zoomr, Yahoo), ve videích (YouTube, Google Video, Metacafe, DailyMotion), podcastech (iTunes, Pluggd, Odeo, Podemus), blozích (Technorati, Google, Sphere, IceRocket) nebo ve Wikipedii.

Vyhledávače na hlavní stránce Netvibes

Další webové aplikace na jednom místě

Mezi další možnosti, jak využít Netvibes patří:

Další z vlastních služeb Netvibes
 • předpověď počasí – téměř celé v češtině, předpověď ze serveru Weather Channel
 • poznámkový blok – jednoduchý poznámkový blok s editací přímo v hlavním okně služby
 • úkolovník – další jednoduchá implementace a vkládání z hlavní stránky
 • kalendář – bohužel bez možnosti přímo přidávat vlastní události, podporuje import ze souboru .ics

Integrované nezávislé služby:

Integrace externích služeb
 • Meebo – IM klient v okně prohlížeče
 • eBay – populární aukční síň
 • Myspace – komunitní portál
 • Flickr – webová galerie fotografií
 • Alexa – sledování provozu na stránkách
 • Box.net – úschovna s 1GB prostoru bezplatně
 • BlogMarks.net – ukládání záložek
 • del.icio.us – ukládání záložek
 • Kelkoo – britský internetových obchod
 • Craiglist – nákupní seznam
 • FOX Sports Video – video server americké televizní stanice
 • AOL Video – video server AOL
Integrace služby del.icio.us do hlavní stránky Netvibes

Závěr

Netvibes je rozhodně zajímavá služba pro všechny uživatele, kteří často pracují na počítači, kde nemají možnost instalovat a spouštět běžné programy a potřebují mít alespoň základní funkčnost některých z nich stále s sebou. Použití Netvibes, jako úvodní stránky v prohlížeči je sice možné, taková stránka však podstatně zpomalí naběhnutí prohlížeče.

Odkaz na službu