Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Thunderbird je velice oblíbený poštovní klient. Díky rozšířením toho však může zvládnout mnohem víc, než běžný emailový klient. Podívejte se s námi, které rozšíření jsou nejoblíbenější a jak na jejich instalaci.

Kde stahovat

Nejprve se podíváme, kde můžeme nalézt rozšíření pro emailového klienta Thunderbird. Seznam s rozšířeními, neboli add-ons, naleznete na serveru Mozilla Update. Poohlédnout se můžete také po lokalizovaných rozšířeních v češtině, ta naleznete na stránkách CZilla.

Add-ons

Ať už vyberete kteroukoliv cestu, dostanete se vždy na stránku, kde naleznete podrobný popis rozšíření a možnost stažení. Na stránkách CZilla klikněte pro stažení na “Stahujte z FTP či HTTP“.

Na stránkách Mozilla Update si všimněte zeleného rámečku “Install Now“. Pro stažení rozšíření klikněte pravým tlačítkem myši na položku “Install Now“ a vyberte možnost “Uložit odkaz jako…“ ("Save Link As..."). Rozšíření se uloží na Váš harddisk, doba stahování záleží na rychlosti Vašeho připojení.

Install now


Instalace rozšíření

V hlavní nabídce Thunderbirdu zvolte možnost “Nástroje – Správce rozšíření“ a v novém okně klikněte na volbu “Instalovat“. Nyní zadejte cestu ke staženému souboru. Objeví se dialogové okno “Instalace software“, vyberte možnost “Instalova Nyní“. Po instalaci je nutné Thundebirda restartovat, tedy vypnout a zapnout.

Rozšíření

Teď si popíšeme jednotlivé rozšířené, které by Vám mohli zpříjemnit práci s tímto emailovým klientem.

MailRedirect

Přesměrujte došlé maily někomu jinému, aniž by to bylo na první pohled znát. Toto velice užitečné rozšíření Vám dovolí přesměrovat maily na Vámi zvolenou adresu, aniž by se změnila hlavička emailu. Tento způsob přesměrování je známý jako tzv. bounce.

Mailredirect

MailRedirect najdete po kliknutí pravým tlačítkem myši na doručenou zprávu pod položkou Přesměrovat.

QuickText

Toto rozšíření vloží do dialogu pro psaní zpráv v Thunderbirdu nástrojovou lištu, díky které budete moci lehce vkládat různé texty. Jednoduše tak budete moci vložit podpisy, šablony zpráv a další texty, vše v prostém textu, nebo HTML. Velice příjemnou vlastností je i možnost definovat proměnné v textu, můžete si tak automaticky doplňovat křestní jméno adresáta zprávy.

QuickText

V okně pro psaní zpráv se Vám zobrazí nový panel, v kterém budete moci vkládat všechny texty, přesně podle Vašich představ. Případné úpravy nastavení můžete provést v hlavním menu příkazem “Nástroje-QuickText“.

 

Lightning

Rozšíření Lightning integruje do aplikace kalendář. Soubory kalendáře lze navíc jednoduše sdílet například s kolegy ve Vašem zaměstnání či přáteli.

lightning


Kalendář se Vám zobrazí pod stromovou nabídkou složek v Thunderbirdu


Remove Duplicate Messages

Dalším velice užitečný rozšířením je Remove Duplicate Messages, tedy odstranění duplicitních zpráv. Všechny duplicitní emaily tak můžete smazat pár kliknutími myši. Rozšíření je schopno automaticky projít 1000 emailů během několika vteřin, a to včetně podsložek.

duplicate


Vyberte si složku, ve které chcete odstranit duplicity. Klikněte a ní pravým tlačítkem a vyberte volbu "Remove duplicate Messages".

MinimizeToTray

Toto velice jednoduché rozšíření doplní Vašeho pošťáka o možnost minimalizovat jej do systémové lišty, vedle hodin. Pokud jste tedy zvyklí mít Thunderbird neustále spuštěný na pozadí, nemusí Vám již zabírat cenný prostor na hlavní liště.

Vlastnosti rozšíření můžete nastavit v hlavním menu příkazem “Nástroje-Správce rozšíření“. V novém okně klikněte pravým tlačítkem na rozšíření a zvolte možnosti.

ReminderFox

ReminderFox je zajímavé rozšíření, které Vám dovolí ve Vaší aplikaci vkládat různé poznámky s časovou připomínkou. Poznámky se tak Vám tak připomenou ve Vámi definované datum a čas, můžete tak například efektivně plánovat svůj čas.

Po instalaci rozšíření naleznete v levém dolním rohu aplikace obrázek mašle. Po kliknutí na obrázek spustíte ReminderFox.

Image Zoom

Jednoduché rozšíření pro práci s obrázky. Díky tomuto rozšíření stačí kliknout pravým tlačítkem na obrázek v aplikaci a můžete pracovat s jeho velikostí. Rozšíření dovoluje obrázek zmenšit, zvětšit, nebo roztáhnout podle Vašich představ.

image-zoom

 

Contacts Sidebar

Rozšíření zobrazí adresář kontaktů přímo pod stromovou nabídkou složek v Thunderbirdu. Zprávy tak můžete odesílat mnohem pohodlněji, přesně tam, kam jste chtěli.

kontakty

Závěr

Thunderbird je velice oblíbený poštovní klient, ale s rozšířeními Vám toho může nabídnout mnohem více. Instalace rozšíření je velice jednoduchá, svého pošťáka si tak můžete přizpůsobit přesně svým představám a zpříjemnit a zjednodušit si tak práci.