Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Konec prodeje předmětů z on-line her v aukční síni Ebay. Jedno heslo pro mnoho webových služeb, to je Open ID, nyní i s podporou AOL a Microsoftu. Reportérem může být dnes opravdu skoro každý.

Prodej virtuálních předmětů z on-line her na Ebay skončil

Ebay se razantně rozhodlo udělat přítrž aukcí virtuálních předmětů jako například zlata, zbraní a dalších kořistí nahromaděných v počítačových online hrách. Již nebude možnost si v aukci přihodit na bohatství, meče, kulomety a další položky, které tolik potřebujeme v našich virtuálních životech. Ebay nedokázali právně posoudit, zda-li to je legální či není. A tak se rozhodli pro druhou variantu. Neukončili však možnost prodeje ostatních virtuálních položek, jako například virtuálních animovaných osob a jiných kódů. Nedalo by se však namítnout, že by se to mohlo klasifikovat v souměru se zakázanými položkami jako obchod s lidmi?

eBayPodnikavý mladí pařani mohou díky prodeji kořistí, které získali hrou získat zajímavé prostředky a naopak ti méně úspěšní se tak mohou probojovat složitějšími zákoutími a ušetřit tak mnoho času. Kde je poptávka je přece nabídka, dalo by se namítnout. Srovnávají to s příkladem prodeje alkoholu a tabáku, které jsou produkty podléhající kontrole státní regulace. A tak proti tomu nelze dělat nic jiného než diskutovat.

Ebay neuvažuje o znovuotevření prodeje virtuálních položek ani přes fakt, že v roce 2006 s nimi obchodovalo v tomto aukčním portálu v objemu 53 miliard dolarů.

 

AOL podporuje Open ID projekt

AOL se spojilo s Microsoftem v podpoře Open ID a poskytují tak identifikační program zdarma. Open ID je decentralizovaný (na rozdíl od Passportu od Microsoftu) individuální systém identifikace, který používá pro přístup na jakékoliv stránky, které systém podporují, jen jedno jediné heslo.

OpenIDUživatelé s AOL a AIM účty tak mohou přistupovat i do ostatních OpenID míst zadáním jen jediného hesla. Chystanou podporu Open ID ohlásil například i Digg.

Kdyby to umožňovalo mé ICQ, účet na freemailu, spolužácích, stahuj.cz a dalších, tak bych se toho neobával a systém bych začal užívat a s radostí.

 

Být zuřivým e-reportérem?

Mobily s fotoaparátem, mobily umožňující natáčet video a všudypřítomný internet. Co tím chci naznačit? Každý z nás se v okamžiku může stát aktivním reportérem. Příkladem může být nedávno v život vedený projekt portálu Yahoo tzv. YouWitnessNews. Informační portál založený na skutečnosti, že hlavními přispěvateli jsou obyčejní lidé s již zmiňovanou technickou podporou. Před dvěmi lety vznikla internetová stránka NowPublic.com, která se může pochlubit 60.000 přispívajících reportérů z více než 140 zemí. Hlavním cílem je rychlé zaznamenání a lokalizace případných potenciálních nebezpečí nebo zaznamenání příspěvků z přírodních pohrom či teroristických útoků.

PressNowPublic a YouWitnessNews jsou ve spojenectví se zpravodajskými agenturami a poskytují jim fotografie a další úctyhodné množství obsažných příspěvků. Inspirace pro tento systém vznikla z hlav reportérů Yahoo News, kteří sháněli fotografie Londýnských bombových útoků z června roku 2005. Během 30 minut se jim podařilo nashromáždit od amatérských fotografů úctyhodné množství fotografií přímo ze žhavých míst. V průběhu dne to čítalo na tisíce fotografií.

Koncept založen na skutečnosti, že kde se něco děje je vždy nejdříve na místě obyčejný člověk, pak záchranné složky a až nakonec novináři. A tomu se říká být ve správné chvíli na správném místě. Dobrovolníci, zástupci editorů, filtrují a třídí nevhodný materiál a přispěvatelům dávají vědět, když jejich zaslané příspěvky jsou nepřesné, neautentické a nekompletní. Samozřejmě je možné si i přivydělat. NowPublic poskytuje určitým přispěvatelům tzv. spropitné, které jim zasílá prostřednictvím platebního systému PayPal.

Zaslal: Otakar Hobza