Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Child control 2006 je opravdu šikovným programem, určeným k uchránění dětí před "vysedáváním" u počítače. Umožňuje rodičům přímo nastavit, který program může potomek spustit a na jak dlouho.

Rodina Salfeld

Německá firma Salfeld představila tři programy: Child Control (Chico), User Control (Usco), a Win Control (Wico). V podstatě se jedná o stejné programy, které se odlišují hlavně cílovou skupinou, pro kterou jsou určeny a absencí či naopak přítomností některých funkcí. V tomto článku se zaměřím na Child Control 2006, tedy aplikaci, která má za úkol kontrolovat činnost dětí u počítače.

hlavní nabídka


Chico omezovač

Hlavními myšlenkou bylo umožnit rodičům kontrolu nad tím, co potomek smí a nesmí dělat, jak dlouho to smí dělat a také možnost blokování přístupu do jednotlivých složek. Teď se podrobněji podíváme na ony možnosti a potom si ukážeme, jak je nastavit.

  • Začneme časovým omezením. Je zde možné omezit celkový čas trávený na počítači, celkový čas trávený na internetu a nechybí ani časové omezení jednotlivých aplikací.

  • Jednotlivé *.exe soubory se dají dokonce i úplně zakázat. Také samotný přístup na disky, do ovládacích panelů či do správce úloh je možné blokovat.

  • Další omezení se týká obsahu internetu. Tvůrci si zde dali opravdu záležet na tom, aby dětem zbytečně paušálně neomezili internet, ale dali rodičům možnost  omezit přístup podle obsahu stránek, pomocí kategorií a klíčových slov. Je možné povolit pouze autorizované stránky či přímo jen některé stránky. Aby těch omezení nebylo dost, dá se zakázat i stahování souborů pomocí IE, Netscape a Firefox prohlížečů.

Tím omezení končí a nastupuje další zajímavá technika.

povolený čas


Chico kontrolór

Pomocí log files, což jsou soubory, do kterých se ukládají veškeré kroky uživatelů, se rodiče mohou podívat, jak dlouho počítač běžel, jak dlouho bylo dítě na internetu, zkontrolovat stránky, které navštěvovalo, a programy, které spouštělo. Z toho se dá nejen zjistit, zda jste něco nezapomněli zakázat, ale myslím si, že tato možnost poskytuje výbornou zpětnou vazbu ke zjištění co dítě dělá (třeba přes email když jste v práci), ale třeba i při samotném nastavování Child controlu.

Jak to nastavit?

Já dítě zatím nemám, a tak jsem zkoušel sám na sobě, jaké to je si pomocí Child controlu něco zakazovat. Především byl problém s tím, že jsem nedokázal hned při prvotním nastavení vyjmenovat například stránky, které bych si dovolil používat a takhle to bylo i s aplikacemi atd.

Nechci nikomu z pozice „neotce“ radit, ale, když už umožním dítěti přístup k internetu, doporučuji třeba týden browsit s ním a stránky, které uznám za neškodné, povolit, ostatní zakázat.

povolení programů


Instalaci mám za sebou a teď?

Nejprve musíme zadat heslo, které bude program žádat vždy, když se bude cokoli měnit. Dobré je vědět, že když zapomenete heslo, tak v případě trial verze stačí zadat: 0000-1234-0000 a v případě plné verze zadat licenční číslo.

Pak nám program nabídne hned první tip, ten doporučuji přečíst, protože se v něm dovíte, že když nepovolíte soubory wintmr.exe a webtmr.exe (defaultně naštěstí ve stavu always allowed) tak internet nepoběží.

Dále je dobré si program krok po kroku projít, kroků je celkem deset. Doporučuji určitě po instalaci nastavit na jaké profily se má Chico vztahovat. Kompletní nastavování je ze začátku docela zdlouhavé, nemusíte nastavovat všechno hned, kdykoli se k tomu můžete vrátit. Určitě doporučuji pomocí log files nastavení později doladit. Dobré je instalovat tento program na novém počítači a vždy, když se do počítače přidává nějaká hra či aplikace, tak ji rovnou nastavit omezení či zákaz pro dětský profil.

signalizace konce


Závěrem

Závěrem bych chtěl program doporučit. Myslím si, že firma Salfeld se vydala správným směrem. Prostředí programu mně přijde intuitivní, rozčlenění jednoduché, fungování, při správném používání, během týdne hodnotím jako bezchybné. Jediné, co bych snad programu vytknul, je nepříliš moderní vzhled a nejednoznačná ikona v trayi, ale to jsou opravdu maličkosti.

O dalších možnostech, jak nastavit počítač tak, aby byl pro děti bezpečným, se můžete dočíst v článku Jak zabezpečit PC před dětmi.

Odkaz na stažení programu