Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Platby přes internet se stávají stále populárnější a jednodušší. Proto si dnes představíme další možnost, kromě již představené služby PayPal. Rozdílů je zde více, než jedno písmenko v názvu.

Úvod

Internetovým platbám jsme se již v minulosti věnovali, konkrétně šlo o službu PayPal, mezi jejíž hlavní nevýhody lze zařadit neexistující jazyková lokalizace a malá rozšířenost v ČR. Služba PayPay může být občanům ČR podstatně blíže a to z mnoha důvodů, o kterých se dočtete v následujících řádcích.

Službu PayPay lze používat již od roku 1993 a za vznikem stojí slovensko-britská společnost WorldClearing. První verze tohoto systému byly v angličtině a slovenštině, to se ale před pár měsíci změnilo, a k dispozici je i česká lokalizace celého rozhraní. Už tedy nemusíte používat cizojazyčný slovník, abyste si mohli zakoupit váš oblíbený produkt. Platit s PayPay můžete například na českém aukčním serveru Aukro.

Úvodní stránka

Jak mohu peníze získat?

Tato elektronická peněženka je založena na formě elektronického účtu. Pro odeslání peněz je tedy nutné, aby na elektronickém účtě byly požadované finance. Je to podobné jako v případě předplacených karet u mobilních operátorů. Tyto peníze můžete na účet převést pomocí běžného převodu v kterékoliv bance. Není tedy nutné vlastnit platební či kreditní kartu, z které by byly platby odečítány.

Tvorba PayPay účtu není nijak vázána ani na bankovní účet, může si ho tedy vytvořit skutečně každý. Peníze lze na účet převést například pomocí složenky. To ocení většina uživatelů kladně, jelikož nemusí nikde zveřejňovat údaje o své kartě či účtu s obavou, že jim někdo vybere celé konto. Nevýhodou tohoto řešení je fakt, že musíte hlídat stav PayPay i bankovního účtu, či peněženky. Například u PayPal a platební karty vám postačí, když budete hlídat pouze bankovní účet na který je platební karta vázána. Další možností je zaslání peněz z jiného PayPay účtu.

Odeslání peněz

Jak mohu peníze poslat?

Způsobů, jak peníze převést je podstatně více, díky tomu je systém vhodný pro každodenní použití kdekoliv na světě. První tři způsoby jsou zcela zdarma, patří mezi ně převod pomocí webového rozhraní, emailu či pomocí aplikace PayPayDesktop (PPD).

Pokud nemáte přístup k internetu, nemusíte zoufat, další možností je převod pomocí SMS zprávy, v tomto případě musíte počítat s poplatky navíc. Peníze můžete poslat opět na PayPay účet, či s poplatkem na běžný bankovní účet. To je zajímavá výhoda, jelikož si nemusíte kvůli jedné platbě zřizovat PayPay účet. Pokud by bylo plateb více určitě vám PayPay usnadní tuto činnost například pomocí nástroje PayPayDesktop (PPD).

Přijímání peněz

Jak je tento systém rozšířený?

Mezi pokryté země patří v současné době následující:

 • Rakousko
 • Belgie
 • Česká republika
 • Francie
 • Německo
 • Maďarsko
 • Polsko
 • Slovensko
 • Španělsko
 • Itálie
 • Velká Británie

 Převody lze provádět i do nepokrytých zemí, ale s vyšším poplatkem viz. ceník níže.

Internetové nástroje

A kolik to stojí?

Ceny jsou uvedeny z oficiálních stránek. Jak je tedy z tabulky vidět, převody do zahraničí vyjdou výrazně levněji, než kdybyste použili bankovní převod.

Přijatá platba nebo vklad na PayPay účet* Bez poplatku
Poslat nebo přijmout peníze přes SMS 0.56 CZK
Poslat nebo přijmout peníze přes email Bez poplatku
Poslat nebo přijmout peníze na jiný PayPay účet Bez poplatku
Přijatá platba z kreditní nebo debetní karty 2.99% + 0.29 USD
Poslat peníze prostřednictvím Direct deposit** 1.29% + 0.29 USD
Poslat peníze na bankovní účet do Pokrytých Zemí*** 6.2 CZK
Poslat peníze na bankovní účet do Nepokrytých Zemí**** 213.57 CZK
Odeslání SMS 0.86 CZK


* Přijatá platba z jiného bankovního účtu nebo vklad v hotovosti na sběrné účty WorldClearing.
** Poslat nebo přijmout peníze v USA prostřednictvím Direct debit nebo Direct deposit (pouze US bankovní účty)
*** Pokryté Země: poslat peníze z PayPay účtu na bankovní účet do uvedených zemí .
**** Nepokryté země: poslat peníze z PayPay účtu na ostatní bankovní účty do zemí, kde nemá sběrné účty WorldClearing .

Registrační formulář

Komentář eMagu

Tento systém má díky lokalizovanému rozhraní velkou naději na úspěch v ČR. Ceny převodů a jednotlivých služeb nejsou vysoké, zpoplatněny jsou pouze služby, které jsou závislé na dalších společnostech (většina poplatků je právě těmto společnostem). To je částečně dáno tím, že nemusíte využít služeb kreditních karet u kterých jsou počítány poplatky v podobě procent z převáděné částky. Jedinou nevýhodou je menší rozšířenost v zahraničí, to se postupem času může změnit.

Uživatelé, kteří často nakupují na internetu a platí přes PayPay ocení aplikaci PayPayDesktop, která jim platby usnadní. Vytvořený účet můžete využít i k odesílání SMS zpráv za 0,86 Kč. V případě problémů můžete kontaktovat společnost například emailem, dle diskuzí na internetu jsou odpovědi rychlé a věcné.

Programy na stažení:

Odkaz na službu

Související články

 • PayPal, aneb virtuální peněženka