Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Pokud se alespoň trochu orientujete v počítačových hrách, tak jste o Samorostu museli zcela určitě slyšet. Jako jedna z mála českých her totiž slaví obrovské úspěchy i v zahraničí a tato malá adventurka fascinuje prakticky každého po celém světě. A hned si povíme proč.

Příběh

Samorost je spíš roztomilá hříčka, než regulérní hra, čemuž odpovídá i kvalita příběhu. Malý mužíček se dívá dalekohledem ke hvězdám a zjišťuje, že na jeho planetku směřuje v kolizním kurzu jiná planeta. Proto se rozhodne jednat a ve své vesmírné lodi POLOKONZERVA odlétá na přibližující se planetu,aby jí nějakým způsobem odklonil ze stávajícího kurzu. Cestou prochází nejrůznějšími lokacemi, ve kterých si zalyžuje, povozí se v různých vozítkách, atd.

Polokonzerva v letu

Grafické zpracování, zvuky, hudba

Jedním slovem – originální. Dvěmi slovy – geniálně originální. Stačí se podívat na screenshoty a sami poznáte, že něco takového jste ještě neviděli. Ne, že by šlo o kdovíjaké grafické hody, ale je to prostě krásné. Autoři využili různé samorosty a materiály, a to vše výborně skloubili dohromady v jeden krásný celek. Prostředí jsou velmi originální a všechny působí velmi příjemně. Na jedné z prvních místností dokonce uvidíte jednoho z autorů (aspoň doufám, že je to jeden z nich), jak pokuřuje vodní dýmku.

Vodní dýmka

Co se týče hudby a zvuků, tak je všechno v nejlepším pořádku. Zvuky krásně zvučí a není jich ani moc, ani málo. Hudby ve hře moc nenajdete, ale minimálně tři skladby jsou. A celkem pěkné.

Obtížnost a délka

Vy, kteří jste nikdy žádnou adventuru nehráli, se nemusíte vůbec strachovat. Samorost je velmi jednoduchý, a i když v některých místnostech dokáže trošku potrápit, tak rozhodně nikdy nedojde k nějakému obrovskému zákysu. Prakticky hrou jen proplouváte a příjemně se bavíte. Délka je také příjemná, celou hru totiž dohrajete tak za půl hodinky (i když mohlo by to být trošku delší, to přiznávám).

Samorost

Shrnutí

Samorost je velmi pěkná hra a rozhodně stojí za vyzkoušení. Jako malý zápor bych mohl uvést relativně krátkou hrací dobu, ale naštěstí je tu i druhý díl, který je ale už placený. Pokud tedy nemáte mnoho času, a chcete zkusit něco příjemného na odreagování, tak je Samorost tou pravou volbou pro vás.

Odkaz na hru