Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Používání jednoho hesla pro přihlašování k více službám je vyložené hazardování. Jak ale bezpečně a efektivně spravovat desítky, stovky nebo tisíce hesel? Řešením je KeePass Password Safe.

KeePass Password Safe je opensource bezplatným programem pro správu neomezeného počtu jakkoliv složitých hesel v dobře šifrovaných souborech. Kromě toho nabízí i řadu dílčích funkcí, které správu a práci s hesly zpříjemňuje a zefektivňuje. Téměř samozřejmostí u většiny opensource bezplatných programů je kompletní český překlad, který ani KeePass Password Safe nechybí.

Hlavní okno programu KeePass Password Safe se všemi záznamy

Program je nabízen ve dvou verzích: instalační a rozbalovací. První jmenovaná slouží k instalaci na vlastním počítači, druhá pak pro přenášení na různých USB klíčenkách tak, abyste měli svá hesla stále při sobě všude, kde je nainstalován operační systém Windows. Co se velikosti týče, ani jedna z verzí nemá více, než jeden megabajt, a tak se jedná o zcela miniaturní aplikaci.

Hlavní heslo chrání všechna další hesla, uložená v databázi programu, a je tak jediným údajem, který si uživatel musí pamatovat

Kompletní informace v bezpečné databázi

Databáze hesel je ukládána pomocí 128 bitové šifry s 256 bitovým klíčem a možností nastavit i několik tisíc průběhů šifrování najednou. To samo o sobě zaručuje vysokou míru bezpečí a tak je jediným slabým článkem, který může bezpečnost uložených hesel ohrozit, právě hlavní přístupové heslo programu, jež si musí uživatel pamatovat.

Program KeePass Password Safe umožňuje nastavit bezpečné šifrování 128 bitovou šifrou a 256 bitovým klíčem

Program do své databáze ukládá kromě obligátních přihlašovacích údajů i další informace. Jedná se především o odkaz na službu a vlastní komentář. Záznamy v databázi je možné ukládat do struktury složek. Některé z nich jsou v programu přednastavené a není žádný problém vytvářet, podle potřeby, další. Program umožňuje nastavit složkám i jednotlivým záznamům v databázi vlastní ikonku.

Kromě obligátních informací, jako jsou přihlašovací údaje, umožňuje program uložit i další potřebné informace, nebo rovnou celé soubory

K uloženým přihlašovacím údajům je možné připojit jakýkoliv soubor. Ten se následně šifruje společně s celou databází hesel. Přihlašovacím údajům je možné také nastavit dobu platnosti, po které se z databáze vymažou. To je skvělým řešením pro služby, které funkci, časově omezených, hesel podporují. Po uplynutí je nutné zadat heslo nové, čímž vlastně účet automaticky udržuje.

K jednotlivým záznamům i skupinám je možné nastavit ikonky

Práce s hesly

Vytváření nových hesel probíhá v generátoru, který nevyužívá prosté funkce většiny programovacích jazyků, tedy náhodného čísla. Heslo je vytvářeno na základě opravdu náhodného vstupu, tedy pohybu myší v rámci políčka, nebo se generuje z textu, zadaného na klávesnici. Tyto dva vstupy už z principu nebývají nijak periodické a tak jsou vytvořená hesla opravdu originální a bezpečná.

Heslo se vytváří buďto náhodným pohybováním myši v rámci políčka, nebo zadáváním velkého množství náhodných znaků na klávesnici

Pro vytvoření hesla je možné určit počet a typ znaků podle toho, jaká hesla systém, do kterého se přihlašujete, podporuje. Program samozřejmě rozlišuje malá a velká písmena. K těm je možné přidat kromě čísel i speciální znaky, podtržítka či mezery. Tyto prvky jen snižují možnost odhalení hesla zkoušením všech možností. Při maximální rozmanitosti znaků v hesle se řádově zvyšuje množství kombinací těchto symbolů.

Větší paleta znaků, přítomných v hesle, zvyšuje podstatně jeho bezpečnost a snižuje možnost odhalení zkoušením všech kombinací

Vkládání do různých přihlašovacích formulářů se může dít zcela bez zobrazení hesla na obrazovce. Stačí kliknout na záznam v databázi a vybrat zkopírovat heslo do schránky. Program má také přednastaveno, že se taková informace po určité době ze schránky vymaže. Tímto přístupem můžete předejít odcizení hesla tím, že vám někdo náhodou bude koukat přes rameno, nebo bude mít po vás přístup ke stejnému počítači.

Bezpečným způsobem zadávání hesla v přítomnosti dalších osob je jeho přímé kopírování mezi programem KeePass Password Safe a políčkem pro zadání hesla

Pokud heslo změníte, nebo záznam jakkoliv upravíte, uloží se jeho stará kopie automaticky do vlastní kategorie pod stejným jménem. Tím se vyhnete tomu, že omylem uložíte špatné nové heslo.

Závěr

Program KeePass Password Safe nabízí komplexní řešení problému správy velkého množství hesel. Výhodou je jeho bezpečnost, kompletní český překlad a minimální nároky na výkon počítače. Program je šířen bezplatně a tak je výbornou volbou pro uživatele, kteří nechtějí do ochrany hesel investovat peníze, a přesto se mohou cítit poměrně bezpečně.

Další výhodou je v dnešní době také existence verze pro Windows Mobile, která má shodnou strukturu databáze, takže můžete jednoduše nosit svoje hesla sebou na svém PDA a zároveň je mít uschována i na PC.

Odkaz na program