Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Yahoo, jeden z největších světových vyhledávačů, nemohl zůstat pozadu a vytvořil vlastní hudební přehrávač, propojený úzce s vlastním internetovým obchodem a osobním internetovým rádiem.

Yahoo Music Jukebox je hudebním přehrávačem, sloužícím k organizaci, nakupování a stahování digitální huby. Je úzce svázán se službou LAUNCHcast, vytvářející internetové rádio podle vkusu uživatele, internetového obchodu Yahoo! Music, ale i sítí pro posílání krátkých zpráv Yahoo! Messenger.

Zánik Musicmatch Jukebox

Hudební přehrávač Yahoo! Music Jukebox je založen na, dříve populárním, Musicmatch Jukeboxu. Ten pod křídly původního tvůrce dospěl do verze 10. Společnost Musicmatch byla v listopadu 2004 odkoupena právě společností Yahoo.

Informační okno při spouštění progeamu Yahoo! Music Jukebox

Následovala okamžitá změna původního loga, které se nacházelo na jednom z nejviditelnějších míst, za logo internetového obchodu s hubou Yahoo! Music. V dnešní verzi, již druhé po přejmenování z přechodného názvu Y! Music Musicmatch Jukebox, je vzhled programu celkově předělán a po jeho původu tak není ani známky.

Music Jukebox jako správce hudební sbírky

Jednou z nejzákladnějších funkcí Musicmatch Jukeboxu byla správa rozsáhlé hudební sbírky, tvořené soubory na pevném disku, a její synchronizace s hudebními přehrávači. Jedním z prvních hudebních přehrávačů, které program podporoval, byl konkurenční iPod. Program si poradí se všemi přehrávači, které se hlásí jako přenositelný disk, a rovnou načítá do místní hudební databáze i soubory, které jsou na nich uloženy.

Synchronizace s přenositelným diskem

Co se týče vlastní správy audio souborů, dá se Yahoo! Music Jukebox srovnávat s podobnými hudebními přehrávači. Rozložení ovládacích prvků a jednotlivých nabídek je zde nápadně podobné oknu Media Library, známému z přehrávače Winamp. V celkovém vzezření programu rozhodně nemůžeme přehlédnout inspiraci v applovských iTunes.

Hlavní okno programu Yahoo! Music Jukebox před přihlášením do personalizovaného účtu

Získávání digitální huby z CD disků je jednou z obvyklých funkcí hudebních přehrávačů. Málokterý z nich si však dovolí zpoplatnit plnou rychlost, kterou mechanika nabízí, a zpomalovat ripování na směšnou 18 násobnou rychlost. Plná rychlost vypalování i ripování je dostupná pouze ve verzi Plus, za kterou si připlatíte 20 dolarů.

Plná rychlost ripování a vypalování je dostupné až v placené verzi Plus

Správa hudební sbírky však nabízí jen velmi primitivní nástroje. Program své uživatele nehýčká žádnými nadstandardními funkcemi, ač by tomu slovo Jukebox v názvu mohlo napovídat. Program také nevyniká nijak závratnou rychlostí prostředí. Načtení některých složek s hudbou trvá neúnosně dlouho a program při něm přestává odpovídat. Při správě pouhých zhruba šesti set souborů je načítání interpretů s více, jak jedním albem, opravdu nepříjemně dlouhé. Jak by si pak tento program poradil s tisícovými sbírkami, se kterými jiné přehrávače pracují o poznání svižněji?

Organizovaná hudba se skrývá pod položkou My Music

Yahoo! Music

Hudební obchod Yahoo! Music je do programu implementován jako jedna ze stěžejních součástí. Hned první položka v levém menu je určena k prohlížení stránek internetového obchodu. Po přihlášení do účtu Yahoo! ID je možné vybrat si své oblíbené umělce, podle kterých pak stránky zobrazují různé novinky, zprávy a nabídky.

Vlastní nastavení oblíbených interpretů umožňuje zobrazovat relevantní informace na stránkách internetového obchodu Yahoo! Music

Ceny huby na tomto internetovém obchodě jsou, díky velmi příznivému kurzu amerického dolaru, zhruba o třetinu nižší. Za album, které např. na i-legalne.cz zaplatíte něco přes 300 korun, stojí v obchodě Yahoo! Music okolo deseti dolarů. Samozřejmostí je však úplná absence českých interpretů v nabídce zahraničního hudebního online obchodu. Co se týče kvality stahovaných písniček, jedná se v případě Yahoo! Music o formát Windows Media Audio a datovém toku 192kbit s ochranou DRM.

Služba LAUNCHcast generuje vlastní rádio na základě přehrávaných písniček

Yahoo! ID

Vzhledem k množství internetových služeb, provozovaných společností Yahoo, je skvělé, že je možné se ve všech přihlašovat pouze jediným účtem. Ten vám poslouží jak u internetového fotoalba Flickr, IM klienta Yahoo Messenger, Yahoo! Mailu, a v neposlední řadě také pro přístup do internetového obchodu s hudbou, který svým rozsahem může směle konkurovat gigantovi v oboru, iTunes.

Závěr

Program Yahoo! Music Jukebox je ve všech svých součástech velmi podobný známějším iTunes. Nenabízí téměř žádné nadstandardní funkce a není ani nijak zázračně rychlý. Ba naopak. Program je již při správě několika stovek písní líný a často přestává odpovídat. Dobrou volbou je program pro uživatele internetového obchodu Yahoo! Music.

Odkaz na program