Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Ve které internetové oblasti je na tom Česko lépe, než většina světa? Ano, jsou to právě mapové služby vyhledávacích portálů, které nám v zahraničí mohou závidět.

Mapové služby společností Google a Microsoft jsou velmi populární. Nabízejí totiž satelitní a letecké mapové podklady z velké části světa. Ve většině zemí tak místní portály téměř rezignovaly na vytváření vlastních regionálních map a využívají výhradně jen služeb těchto dvou velkých společností. V praxi se tak na různých neanglických portálech setkáváme s implementaci Google Maps API.

Situace v Česku je ovšem jiná. Vlastní kvalitní a použitelné mapy jsou otázkou určité prestiže toho daného portálu. Tento stav došel tak daleko, že se mapové služby staly tím oborem, kde velké portály soutěží o přízeň uživatelů. Proto se u českých portálů setkáváme výhradně s českými mapovými podklady, které jsou pro regionální použití lepší, jelikož jsou častěji a přesněji aktualizovány, než je tomu u rozsáhlých celosvětových podkladů. Podívejme se tedy na jednotlivé české mapové služby, nabízené velkými portály a vyhledávači.

Mapy.cz alias Seznam Mapy

Seznamácké mapy sice nestály na začátku rozvoje tohoto oboru internetových služeb, svojí kvalitou a inovativním přístupem si však získaly většinu českých uživatelů. Mapy.cz se ovládáním podobají populárnějším Google mapám a jsou dokonce o něco rychlejší při načítání, což je jednoznačně způsobeno rozdílnou vzdáleností serverů Seznamu a Googlu od českého uživatele. Na rozdíl od známějších Google Maps české Mapy.cz nabízejí plné pokrytí opravdu detailními leteckými snímky, které jsou často aktualizovány.

Letecká mapa na Mapy.cz je často aktualizována a pokrývá celou Českou republiku

Seznam se při vývoji map inspiroval u Google natolik, že Mapy.cz nabízejí i praktický hybridní mód zobrazení, kdy je satelitní nebo letecká mapa překrytá vektrovou mapou ulic, silnic a železnic. Hybridní mód tak velmi zjednodušuje orientaci na satelitní a letecké mapě. V české aplikaci je pak ještě o něco přesnější a kvalitnější, než je tomu u Google Maps.

Hybridní mód zobrazuje jak vektorové informace o komunikacích, tak i letecký podklad

Atlas Mapy

Také dlouhodobě druhý český nejpopulárnější portál a vyhledávač má svoji kvalitní mapu. Ta je zbrusu nová a nahradila tak koncepčně zastaralou mapu se starými technologiemi. Nová mapa je plně interaktivní a nabízí, stejně jako Mapy.cz, velmi pohodlné a efektivní ovládání myší a plné pokrytí České republiky leteckou mapou. U obou zmiňovaných služeb se mapou pohybuje stisknutím levého tlačítka myši a tažením.

Mapy od Atlasu nabízejí pěkné letecké podklady, které obsahují i některé části běžné mapy

Supermapy.cz alias Centrum mapy

Služba Supermapy.cz ukazuje, jak ještě před několika měsíci vypadaly i mapy Atlasu. Systém ovládání je poněkud nepraktický a zastaralý a mapa dokonce nenabízí leteckou ani satelitní verzi. Základní mapové podklady jsou dílem společnosti SHOCart, která stojí za populárními turistickými mapami.

Supermapy.cz, alias Centrum Mapy, mají sice trochu zastaralé prostředí, nabízejí ale pěkné mapové pdoklady

Tiscali Mapy

Mapové služby původem italského poskytovatele připojení jsou spíše ukázkou těch méně kvalitních, v praxi až nepoužitelných, map. Celorepubliková mapa není ani zdaleka podrobná a doplňující plán Prahy a několika dalších velkých měst, ač o něco podrobnější, není také žádným skvostem. Mapa je použitelná spíše pro množství informací, které obsahuje. Na plánech měst jsou totiž zobrazeny linky městské hromadné dopravy, restaurace, úřady a podobné informace.

Mapové služby od Tiscali jsou z přehledu asi nejzastaralejší a nejméně praktické, plusem je však dobrý mapový podklad

Mapy iDNES

Do rozbouřených vod mapových služeb směle vstoupil i jeden z nejčtenějších zpravodajských serverů u nás. Podklady map na serveru iDNES jsou totožně s těmi na Tiscali mapách, nabízejí však větší komfort při používání, větší náhled mapy a spojenou celorepublikovou mapu s plány měst. Pěkným doplňkem jsou tematické mapy pro cyklisty a lyžaře.

Mapy ze zpravodajského serveru iDNES kombinují dobré ovládání, pěkné mapové podklady a použitelné tematické mapy

Závěr

Přehled ukazuje, že alespoň na dvě služby můžou být čeští uživatelé opravdu pyšní. Seznamácké Mapy.cz i Atlas Mapy nabízejí opravdu velmi kvalitní ovládání, mapové podklady i skvělé kompletní pokrytí České republiky. Avšak i další služby celkem převyšují průměr většiny zahraničních portálů, které pouze implementují Google Maps API.

Odkazy na služby