Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Chcete-li ušetřit za internetové připojení, či nechcete-li, aby došlo ke zpomalení rychlosti vašeho připojení k internetu, potom je dobré používat tzv. měřiče dat, které vám sdělí, kolik jste jich za určité období již stáhli.

Net Aktivity Diagram vs. Connection Meter

V současné době, kdy na nás poskytovatelé internetového připojení chtějí vydělat co možná nejvíce peněz, a tudíž zavádějí tzv. FUP pravidla, je zapotřebí dávat si větší pozor na jejich dodržení. Proto vám představím aplikace, které zaznamenají každý přenesený bajt, ať už od vás či k vám. Oba programy se mohou pyšnit detailní statistikou a to i v grafické podobě.

Co je to FUP?

FUP je zkratka pro Fair User Policy, což není nic jiného, než pravidla pro řízení internetového provozu. Jedná se o běžné opatření poskytovatelů internetových služeb používané ve světě i v České republice. Nejčastějším principem je snižování přenosové rychlosti v závislosti na objemu přenesených dat. Používá se v případě, že je objem přenášených dat příliš velký. Někteří poskytovatelé internetu účtují po jejich překročení za přenos určitého množství dat (např. za každé 1 MB) nemalé ceny.

Především po překročení limitu stažených dat na vás může při vyúčtování za poskytování služeb čekat nemilá faktura s velkou cifrou. Co vás však tohoto problému může zbavit, jsou speciální aplikace obecně známé jako měřiče přenesených dat. Většina aplikací však zvládá monitorovat i datový provoz na místní síti. Značná část si poradí i s tvorbou přehledných grafů a dokonce disponují funkcemi pro export informací do souborů či u nich lze nastavit pevné limity, které nedovolí překročit určité množství dat. Nejpokročilejší navíc monitorují datový tok pro každou aplikaci běžící v PC, jenž komunikuje se sítí či dokonce poskytuje firewall.

Net Activity Diagram

Společnost Metaproduct, která má na triku software pro stahování dat ze sítě pro pozdější prohlížení v offline režimu, nabízí i další utilitku. Ano, tou je čítač síťových dat. Běží na pozadí systému a sleduje rychlost připojení k internetu (průměrnou a maximální). Výborná je možnost využívat měření pro různá připojení (např. máte-li více síť. karet) a také statistiku odeslaných dat na různé IP adresy.

Net Activity Diagram

Net Activity Diagram je program, který dokáže sledovat připojení na internet a do počítačové sítě. Program vytváří grafy a statistiky pro jednotlivá síťová připojení na jednom počítači.

Program vám umožní sledovat objemy síťových přenosů a veškerou aktivitu vašeho připojení. Běží ve tray menu a po kliknutí zobrazí graf. Program sleduje veškeré přenosy, nejen prohlížení internetových stánek, ale i FTP, či posílání e-mailů. Uživatelé Wi-Fi si jistě oblíbí "signal strength indicator" - indikátor síly signálu připojení.

Connection Meter

Univerzální program pro podporu připojení k Internetu prostřednictvím modemu, ADSL, ISDN, CDMA, GPRS, WiFi, atd. Jeho výhodou je, že vedle sledování poplatků za zprostředkování přenosu dat a telefon dokáže spoustu dalších věcí.

Connection Meter

Má přímo zabudovanou podporu Fair User Policy pro Internet Expres, UPC Chello, Karneval, Volný ADSL, Tiscali ADSL, GTS Novera, T-Com Sk, Slovanet a ElSat. Samozřejmostí jsou přehledné statistiky. Ty, kteří pro připojení používají telefoní spojení, jistě potěší ochrana před podvodným přesměrováním telefoní linky (antidialer) proti všem typům dialerů, tedy ne jen těm hloupým.

Vedle měření datových toků zvládne i odesílání SMS, kontrolu nových emailů, upozornění na narozeniny a jmeniny Vašich známých, seřízení času a mnoho dalšího. Navíc po zaplacení registračního poplatku získáte profesionální podporu a aktuální registrované, rozšířené, verze na celý rok.

Verdikt

Programy jsem testoval necelé 2 měsíce a musím konstatovat, že jsem s nimy byl velmi spokojen. Vzhledem k tomu, že testování probíhalo způsobem odpovídajícímu tvrdé realitě (délka spojení se pohybovala od několika sekund do mnoha hodin, přes různá tarifní pásma, ukončování těsně před/po impulsu nebo během přihlašování, pokus o spojení s chybným jménem anebo heslem), je přesnost měření ohromující.

Myslím, že Net Aktivity Diagram nebo Connection Meter by měl patřit mezi povinnou výbavu každého uživatele Internetu používajícího telefonické připojení a nedůvěřivci by je měli alespoň vyzkoušet. Jistě přispěje k duševní pohodě, když se nebudete muset děsit každého účtu za telefon, budete se moci na něj předem připravit a dokonce i ještě něco ušetřit. Jsem také přesvědčen, že (minimálně zpočátku) se na účet budete dokonce těšit, abyste mohli porovnat, nakolik se údaje od poskytovatele služeb rozcházejí se statistikami. A já doufám, že rozdíly budou minimální.

Odkazy na stažení programů

Zaslal: Pavel Balúch