Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V současnosti již Google nabízí možnost registrace do služby Gmail každému, kdo o ni má zájem. Nastává tedy pravá doba k vytvoření tohoto emailového účtu, neboť jej lze bez problémů využít jako úložiště pro vaše data.

Využijte možnosti neomezeného freemailu až do extrému

Situace kolem internetových úložen

Na internetu existuje mnoho služeb pro uložení, či jen dočasné odložení souborů. Za úschovny, kde lze data ponechat pouze po omezenou dobu lze jmenovat Úschovnu, Depo,  nebo YouSendIt. Všechny tyto služby však nahrané soubory po určitém čase odstraní. 

Další alternativou pro uchování vašich dat na internetu jsou virtuální pevné disky, ve kterých lze data ponechat po libovolně dlouhou dobu. Tuzemským zástupcem této skupiny je eDisk nabízející zdarma 250 MB prostoru.

Pokud pro vás nenabízí eDisk dostatečný prostor a toužíte po opravdu velkém úložišti, pak je zde právě pro vás program GMail Drive ve spojení s novátorskou freemailovou schránkou Gmail od Google.

Gmail.com

Google službu Gmail.com spustil již v roce 2004. V té době nabízela revoluční kapacitu 1000 MB. Registrace však byla nabízena pouze pozvaným uživatelům. Od té doby se služba dočkala mnoha inovací. Jednou z nich je neustálý nárůst kapacity schránky.

Dnes nabízí Gmail 2824 MB prostoru pro vaše zprávy a stále se zvětšuje. V nedávné době se Google navíc rozhodl zpřístupnit registraci účtu všem tuzemským uživatelům. Z tohoto důvodu lze reálně začít uvažovat o Gmailu jako o snadno dostupné variantě virtuálního pevného disku s bezkonkurenční kapacitou. Je však nutné si nainstalovat výše zmíněný program GMail Drive. Jedná se o jednoduchou aplikaci, která přidá do Průzkumníka ve Windows (Tento počítač) další jednotku.

Jak na to?

Prvním krokem je registrace do GMailu. Po úspěšném vytvoření účtu již nic nebrání instalaci programu GMail Drive. Aktuálně je dostupný ve funkční verzi 1.0.10. Tu lze stáhnout například ze Stahuj.cz. Pokud se rozhodnete pro download GMail Drive z jiného umístění, pak si musíte dávat pozor, aby se jednalo o tuto aktuální verzi, neboť například verze 1.0.5 již není funkční a při přihlašování k účtu vždy nastane kritická chyba.

Chyba při použití neaktuální verze GMail Drive


Instalace

Nyní se můžeme pustit do samotné instalace. Proces je velice jednoduchý a neměl by činit potíže ani začátečníkům. Během instalace se do Windows nainstaluje nástroj GMail Drive Shell Extension.

Instalace GMail Drive

Dojde k přidání nové jednotky do Průzkumníku Windows, takže Gmail Drive uvidíte vždy, když spustíte Tento počítač. Na rozdíl od klasického pevného či výměnného disku se však zobrazuje ve skupině zařízení „Jiný“. 

Na první pohled to vypadá bezvýznamně, avšak jedná se o drobnou nepříjemnost v případě, pokud chceme kopírovat soubory do Gmailu přes jiného správce souborů než je Tento počítač. V tomto správci se totiž GMail Drive vůbec neobjeví. Nezbývá pak nic jiného, než soubory kopírovat mezi jednotlivými okny.

GMail DriveSpuštění

Používání GMail Drive je velice intuitivní. Stačí poklepat na ikonu v Průzkumníku a do zobrazeného okna zadat své přihlašovací jméno a heslo, které jste získali registrací do Gmailu. Lze zde taktéž nastavit autologin. Pod položkou „More“ lze provést další nastavení. Většinou si jich ale nemusíte vůbec všímat.

GMail Drive


Po přihlášení se objeví okno totožné s oknem Průzkumníku ve Windows. V něm můžete vytvářet složky a kopírovat do nich soubory. Vše funguje úplně stejně jako při práci se soubory na lokálním disku.

GMail DriveVšechny soubory jsou uloženy ve schránce

Do Gmailu jsou soubory odesílány jako e-maily, v jejichž příloze se objevují uploadovaná data. Jako odesílatel bude ve zprávách od GMail Drive uveden uživatel „Já“.

Velice prozaický je způsob, jakým si program pamatuje cestu k uloženým souborům - je zanesena v předmětu zprávy. To s sebou však nese jedno velké omezení. Počet vnořených adresářů je omezen na zobrazitelnou délku předmětu zprávy. Jedná se na druhou stranu beze sporu o velmi jednoduché a efektní řešení.

GMmail s uloženými souboryPohled do otevřené e-mailové zprávy nabízí přehled souborů, které jsou v ní obsaženy


Přenos dat

Při kopírování souborů (nebo jiné komunikaci) program zobrazuje průběh přenosu. Uživatel má pak přesný přehled o tom, kolik dat ještě zbývá odeslat, zda Gmail s programem právě komunikuje, jakým směrem data proudí, apod.

přenos souborůGMail frontaZávěr

Program GMail Drive je bezpochyby výborný nástroj, který dokáže proměnit účet od Google v neomezené odkladiště dat. Kapacita schránky kontinuálně narůstá, a proto můžete do nekonečna nahrávat nová a nová data. Dalším důvodem hovořícím pro tento program je fakt, že prostor s více než 2.8 GB nenabízí v současnosti žádný z provozovatelů virtuálních pevných disků. 

Pokud by někdy začal Google přístup přes GMail Drive blokovat, pak o svá data v žádném případě nepřijdete, protože je můžete ve schránce snadno dohledat.

Odkaz na stažení programu