Sidebar

20
po, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Pro poznání člověka přes rozpoznání zvířete. To je základní myšlenka Asirry, systému pro zamezování přístupu botů na stránky a formuláře na internetu od Microsoftu.

Jedním z problémů na internetu je spam. A jedním z jeho zdrojů jsou boty, neboli automatické prográmky, které používají vyplňování různých formulářů k rozesílání nevyžádaných zpráv a ke sběru adres. Boty mohou také svým procházením stránek neúměrně zatěžovat přenosové limity, které jsou internetovým prezentacím přiřazeny, nebo se snažit odhalit heslo pomocí silových metod.

Abychom zabránili přístupu botů, je možné používat některý ze systémů pro identifikaci, zda je návštěvníkem našich stránek opravdu člověk. Metod je poměrně dost. Obecně jsou známy pod zkratkami CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) nebo HIP (Human Interactive Proof).

Každý se jistě někdy setkal s opisováním číslic či písmen z více či méně zřetelného obrázku. Dá se také použit přepsání textu z audia či odpověď na, pro člověka, jednoduchou logickou otázku.

Některé z používaných metod jsou ale již dnes díky technickému rozvoji nedostatečné a vyspělejší boti je zvládnou obejít či splnit stejně dobře jako člověk. Microsoft přišel se zajímavou metodou potvrzení člověčenství návštěvníka stránek pomocí rozpoznávání koček od psů. Pro většinu lidí hračka, pro bot neřešitelný problém. Jak vše funguje ukáže nejlépe následující video.

Ve výše uvedeném ukázkovém použití metody nazvané Asirra je vidět, že pokud jsem správně vybral jen obrázky koček, byl jsem označen za člověka. Pokud ale vyberu nějakého psa nebo nevyberu všechny kočky, pak mne metoda označí za bota.

Fotografie psů a koček jsou přebírány ve spolupráci s Petfinder.com a je jich tak k použití přes dva miliony.

Pokud se vám tato metoda zalíbila, můžete ji použít i na svých stránkách, protože Microsoft ji dává k dispozici zdarma. Více o tom, jak Asirru použít se můžete dočíst na stránkách projektu.