Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Potřebujete podrobné statistické informace o svých diskových jednotkách, adresářích i souborech? Program je určen právě pro Vás.

O čem je řeč?

logo

DiskAnalyzer je program, který nabízí svému uživateli sadu nástrojů pro kontrolu nad diskovým médií. Lze s ním kontrolovat hard disky, jednotlivé adresáře a samozřejmě další média jako CD, DVD, flash disky atd. Bohužel demoverze programu umožňuje pracovat pouze s jednotkou C:. Program je určen pro Windows, od 95 po XP. O Windows Vista se zatím výrobce softwaru na svém webu nezmiňuje.

Kde ho vezmu?

Instalační soubor programu se dá samozřejmě získat na internetu, ovšem jen demoverze. Pokud máte zájem o plnou verzi, za 39.50 USD to není problém. Download je k nalezení na Stahuj.cz.

Instalační soubor zabírá pouze něco málo přes 1 MB, takže jeho stažení není problém ani pro majitele pomalého připojení. Instalace programu je rychlá a jednoduchá a po jejím dokončení zabere program cca 2,5 MB místa na vašem HDD, což je v dnešní době skutečně zanedbatelná hodnota.

Na domovské stránce programu je k dispozici jeho popis (v angličtině), několik screenshotů, ale také diskuzní fórum a několik dalších věcí. Jsou zde samozřejmě i linky vedoucí k informacím o ostatních produktech společnosti Iconico, která DiskAnalyzer vyvíjí.

K čemu slouží?

Jak už název napovídá, program slouží k analýze. K analýze adresářů a souborů, ať už jsou umístěny na HDD, na flash disku, nebo třeba ne CD nebo DVD.

Pro analýzu zvolíte celý disk nebo vyberete adresář a program vám o nich podá nejrůznější informace. Vedle názvu adresáře nebo souboru se dozvíte kolik procent zabírá z celku, jeho velikost, datum modifikace, kdy byl vytvořen, kdy do něj uživatel naposledy přistupoval apod. Informací je hodně a naštěstí se dají různě filtrovat. Dají se zobrazit jen soubory, nebo jen adresáře, nebo obojí.

Hlavní okno programu obsahuje 9 záložek pro různé použití. Například záložka „File types“ neboli typy souborů, poskytne uživateli přehlednou tabulku informacích o typech souborů, které se nacházejí v analyzovaném adresáři, kolik zabírají místa (zobrazované jednotky se dají nastavit – B, kB, MB, GB) apod. Další záložka informuje o celkovém přehledu v atributech souborů. Ostatní záložky podobným způsobem zobrazují informace o velikostech, datech, časech, uživatelích atd.

Hlavní okno programu


Reporty vytvořené programem se dají samozřejmě exportovat. Máme na výběr HTML, XML, prostý text nebo CSV formát.

DiskAnalyzer by se dal částečně považovat i za správce souborů, nicméně jako takový se dá použít jen ztěžka. Umožňuje například mazání souborů nebo adresářů, ale není příliš komfortní oproti klasickým správcům (typicky Total Commander). Rovněž se za pomoci programů dá vysypat koš.

Program mne překvapil přítomností funkce „Add to zip“. Umožní jednoduše vybrané soubory nebo adresáře přidat do archivu, což je určitě příjemné. Prostřednictvím položky v menu se dá otevřít i Průzkumník Windows nebo příkazový řádek. To jsou ovšem funkce programu zařazené zde navíc pro zvýšení komfortu používání, hlavní síla a určení programu tkví v analýze a zobrazení nejrůznějších statistických informací o jednotkách, složkách a souborech.

Vzhled a používání programu

Program neoplývá žádným zvláštním designem, což je dobře, protože rozmístění jednotlivých prvků je tím pádem velice přehledné. Vlevo je zobrazen strom adresářů, pod ním informace o jednotce (písmenné označení, kapacita, souborový systém, počet souborů atd.). Největší část obrazovky zabírá hlavní okno s tabulkami, které zobrazují výsledky analýzy.

Nastavení

Používání programu je jednoduché. I přesto, že je program v angličtině, může se v něm uživatel, který tímto jazykem nevládne, snadno zorientovat. Program obsahuje i nápovědu a nástroj pro automatický upgrade.

Celkový dojem

Program na mne působil dobře, jednoduché ovládání bylo příjemné. Na druhou stranu program je pouze v demoverzi a nezapůsobil na mě tak, abych si ho koupil. Je to na každém uživateli, aby si program vyzkoušel a rozhodl se, zda je to ten, který potřebuje a je ochoten za něj 39.50 USD dát.

Odkaz na stažení demoverze programu