Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
WinDVD společnosti InterVideo je velmi zajímavý software pro přehrávání DVD a práci s multimédii. V článku se podíváme na hlavní vlastnosti a funkce osmé verze tohoto programu.

Úvod

Software WinDVD Platinum umožňuje přehrávání filmů, video souborů i audio souborů v různých formátech. V programu je zabudován UPnP klient, server a proto je podporována práce s příslušnými typy koncových zařízení. Pokud tímto zařízením disponujete, můžete program s výhodou využívat v rámci vaší domácí sítě. Například lze video s veškerými efekty sledovat na velké HDTV obrazovce připojené do sítě nebo sledovat video distribuované z UPnP serverů (různé hardwarové MPEG/DivX přehrávače, síťové disky aj.) Příslušná koncová zařízení však u nás nejsou ještě příliš rozšířena a proto se v článku zaměříme především na možnosti využití programu při přehrávání video a audio souborů ve standardním PC.

Využití WinDVD

Instalace programu a systémové požadavky

Osmá verze programu WinDVD Platinum zahrnuje podporu dvoujádrových procesorů Intel Core 2 Duo a jejich multimediálních instrukcí. Tato podpora umožňuje především plynulejší přehrávání HD videa, a proto je tento procesor uveden v doporučené konfiguraci. Přehrávač pracuje pod operačním systémem Windows XP a Windows Vista. Další minimální i doporučené systémové požadavky uvádíme v následující tabulce:

  Minimální požadavky Doporučené požadavky
Procesor Intel Pentium4 1.0 GHz,
Intel Pentium M 1.0 GHz nebo vyšší
Intel Pentium dual core 2.8 nebo vyšší
RAM 256 MB 512 MB a více
Grafická karta AGP nebo PCI Express grafický akcelerátor s podporou DirectDraw Overlay AGP nebo PCI Express grafický akcelerátor s podporou HWMC, DirectDraw Overly (VRAM 64 MB a více)

Instalace programu probíhá poměrně komfortním způsobem (v případě, že jste připojeni k internetu). WinDVD vyžaduje před instalací tyto součásti: MS DirectX a MS Visual C++. Jestliže tyto součásti nejsou ve vašem počítači instalovány, instalační program vás o této skutečnosti informuje a automaticky uvedené komponenty stáhne a instaluje.

Instalace nutných součástí

Potom již probíhá instalace standardním způsobem. Je nutné souhlasit s licenčním ujednáním, zvolit umístění programu atd. V průběhu instalace můžete ovlivnit asociaci typu souborů, tj. zvolit typ souborů, pro které bude WinDVD výchozím přehrávačem.

Asociace typů souborů

Dále je součástí instalačního procesu možnost instalace volně šiřitelných nástrojů "Google Toolbar" a "Google Desktop Search" a především nabídka instalace aplikací jiných výrobců (například "RealPlayer"a "QuickTime"). Zaškrtnutím jednotlivých položek v této nabídce dojde k automatickému stažení příslušných programů a jejich instalaci. Tímto postupem si zajistíte možnost přehrávání videa ve formátu „RealPlayer“a „QuickTime“.

Instalace aplikací od jiných výrobců

Po ukončení instalace programu WinDVD jste informováni o délce zkušební doby. Ta je v tomto případě pouze 14 dnů a po uplynutí této lhůty je nutné produkt zakoupit a aktivovat. Při aktivaci produktu je nutné připojení počítače k internetu.

Ukončení instalace

Funkce a vlastnosti programu

Následující obrázek znázorňuje okno programu po prvním spuštění. V levé horní části jsou přístupné dvě položky „Zdroj“ a „UPnP”. Položka „UPnP“ zpřístupňuje okno „Média UPnP“, které umožňuje pracovat s programem jako UPnP serverem nebo klientem.

Jak již bylo výše zmíněno, pokud nemáme k dispozici příslušná koncová zařízení, pravděpodobně tento nástroj příliš nevyužijeme. Položka „Zdroj“ umožňuje přístup k DVD mechanice nebo k multimediálním souborům na disku počítače. Po spuštění videa máme v levé horní části okna k dispozici lupu, která umožňuje zvětšení vybrané části přehrávaného videa

Okno přehrávače

Zachycení části videa

Libí se vám některá část videa a chcete ji uložit ve formě obrázku nebo krátké animace ve formátu GIF? Potom se vám budou hodit první dvě tlačítka umístěná v pravé horní části okna. Tlačítko s ikonou fotoaparátu umožňuje zachytit libovolnou část videa ve formě obrázku. Tento obrázek můžete uložit ve formátu BMP, vytvořit z něj tapetu pro pracovní plochu nebo odeslat Emailem.

Zachycení snímkuTlačítko s ikonou filmové klapky a názvem "QuickClip" pod sebou skrývá nástroj umožňující zaznamenání části videa a jeho uložení na disk ve formě GIF animace. Tvorba těchto klipů je omezena délkou 30 sekund.

Záložky a seznamy

WinDVD podporuje vytváření seznamů – tzv. „playlistů“. Do těchto seznamů je možné vkládat vybrané multimediální soubory a potom je přehrávat. Multimediální soubory lze přehrávat postupně tak, jak jsou v seznamu uvedeny. Lze však také nastavit jejich opakování nebo náhodné přehrávání. Tyto funkce se skrývají ve spodní části okna přehrávače. Vytvořené seznamy lze exportovat i importovat a proto si s tímto nástrojem můžete vytvářet program přesně dle vašich požadavků.

Seznam

Užitečnou funkcí jsou záložky. Při sledování videa můžete vytvářet záložky, které se zobrazují formou snímku v pravé části okna. Kliknutím na příslušný snímek se na něj okamžitě přesunete a přehrávání videa pokračuje od tohoto místa.

Záložka

Zvukové a video centrum

Ve spodní části okna přehrávače jsou umístěna tlačítka, která umožňují běžnou obsluhu při přehrávání videa. Jsou zde k dispozici tlačítka pro přehrávání, pozastavení, rychlé převíjení atd. Dále jsou zde k dispozici tlačítka, která otvírají tzv. zvukové centrum a video centrum.

V okně zvukového centra můžeme podrobně nastavit vlastnosti jednotlivých audio kanálů a zvukové efekty. Můžeme zde zvolit prostředí (normální, kinosál nebo pozdě večer), efekt síně (divadlo Sydney, Chicago, Broadway nebo vytvořit vlastní) a nastavit další parametry.

Zvukové centrum

V okně video centra lze nastavit režim zobrazování okna přehrávače (normální nebo vždy na povrchu), režim prokládání a nastavit „inteligentní roztažení“ 4:3 nebo 16:9. Dále je možné nastavit vhodný barevný režim (CRT, LCD, TV, projektor a vlastní) a různé obrazové efekty.

Video centrum

Podporované formáty multimediálních souborů

Samozřejmostí u WinDVD je podpora DVD a s volitelným plug-inem i Blu-Ray disků, kodeků H.264, VC-1, HD videa včetně MPEG-2 HD videa (1080 prokládaně i 720 progresivně), WMV (opět včetně HD WMV videa), AVI, MPEG-4 (všeobecná podpora přes kodeky), dále DivX 6 Pro, formátů Real Media a QuickTime (prostřednictvím balíků Real Player a QuickTime).

Ze zvukových formátů pak připomenu pouze podporu Dolby Digital EX, Dolby Pro Logic IIx, Dolby Headphone, DTS 2.0, WAV, WMA, MP3 a zvukových souborů přes UPnP klienta.

Komentář eMagu

WinDVD Platinum je bezpochyby velmi zajímavý přehrávač s mnoha užitečnými funkcemi a vlastnostmi. Kladně hodnotím jednoduché ovládání programu. Stiskem pravého tlačítka myši můžete rychle přistupovat k veškerým položkám nabídky programu. Tato vlastnost je užitečná především při přehrávání videa na celé obrazovce.

Osmá verze programu umožňuje rovněž změnu barvy přehrávače, a proto si jeho vzhled můžete přizpůsobit vaší pracovní ploše. Zajímavé jsou ale i další, výše popsané, funkce a podpora velkého množství formátů audio i video souborů.

Cena programu nepatří k nejnižším, ale vzhledem k jeho vlastnostem je odpovídající (navíc na SW.cz můžete zrovna nyní využít slevové akce). Program proto není příliš vhodný pro uživatele, kteří využívají PC pouze k občasnému přehrávání multimediálních souborů a DVD. Pokud však s multimédii pracujete častěji a požadujete plnou kontrolu nad vytvářením i nastavením multimediálních prezentací nebo dokonce disponujte různými UPnP koncovými zařízeními, je pro vás WinDVD Platinum tou správnou volbou.

Odkaz ke stažení programu