Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Spolupráce autonomních robotů. Robot, který se sám naučil chodit. Výuka robota, který pozná lidské emoce a bude podle nich umět řídit své konání. Korejská charta robotické etiky.

Bez vedoucího a jak jim to šlape

V jedné ze studií autonomních robotů vědci sledovali své roboty, jak se sami sestavují a organizují. Zhotovili malé identické roboty, kteří na základě svého rozhodnutí a postupným skládáním ze sebe zhotovili jedince bez toho, aby jim někdo něco nařizoval, nebo aniž by mezi sebou měli někoho, kdo se pasoval do pozice vedoucího. Prostě se dohodli. Bez tréninku a programu. Jen na základě své vrozené umělé inteligence se robůtci rojili jako včelky, shromáždili se do skupiny a spojili se.

Robůtci

Robůtci jsou 19 cm vysocí a 700 g vážící samostatní jedinci, kteří se krmí energií po dobu dvou hodin z Li-on baterie. Kolem válcovitého těla robůtka je připojovací kroužek, na kterém je umístěn něco jako zobáček, který mu umožňuje připojit se na dalšího kolegu, či se od něho odpojit. Pomocí kamery a osmi barevných led diod mohou robůtci komunikovat s ostatními. Například modrá dioda značí, že robůtek není připojen a červená značí, že došlo ke kontaktu a zároveň tak oznamuje dalšímu, jestli se také nechce připojit. Každý z robůtků je plně samostatný a mobilní.

Robůtci

Zdroj: Psychorg, Zaslal: Otakar Hobza

Robot vstal a odešel

Nový typ robota zhotovili po šesti letech bádání Kalifornští vědci. Robot jménem Dexter se od ostatních liší tím, že sám se učí chodit a běhat. Dexter udělal první krůčky několik dní poté co zjistil, jak se postavit a stát. Hlavním rozdílem oproti ostatním robotů, co něco dělají, je však ale ten, že se Dexter učí z vlastních chyb.  

Zdroj: BBC News, Zaslal: Otakar Hobza

E-Roboti (Emotion robots) se učí od lidí

Vytvořit robota, který bude v interakci s lidskými emocemi, je cílem evropského projektu vedeného britskými vědci. Do projektu je zapojeno 6 zemí, 25 kybernetiků, psychologů a neurologů. Cílem je robot, který bude schopen se učit od lidí, a který bude schopen rozpoznat jejich náladu a přizpůsobit tomu své chování. Na projekt bylo vyčleněno 2,3 milionu euro.

Roboty tak můžeme přirovnat k dětem, které se učí chování, jednání a reakcím podle vlivu svých rodičů, na základě takzvané zpětné vazby. Tuto zpětnou vazbu jim umožní kamery, mikrofony a kontaktní senzory. Vědci se zaměřili na vytvoření robota dítěte, který se bude vyvíjet s pomocí lidského přístupu, emocí, výrazu tváří, pohybu a zvuků každý den svého „nesmrtelného“ života. Naučí se tak rozeznávat štěstí, zlost, samotu a jiné lidské emoční stavy.

Zdroj: BBC News, Zaslal: Otakar Hobza

Korejská charta robotické etiky

Korejská vláda chce jasně definovat etické zásady, kerými by se měli v budoucnu řídit výrobci a uživatelé robotů, ale i roboti sami. K dosažení tohoto cíle byla charta zadána k vypracování několika expertům. Vedle odborníků na robotiku mezi ně patří i spisovatel sci-fi a odborník na etiku a morálku.

Důvodem pro nutnost takovýchto pravidel je rozvíjející se robotický průmysl v Jižní Koreji a příprava na dobu, kdy budou roboti součástí každodenního života společnosti. 

Evropa ovšem nestojí stranou. European Robotics Research Network má příští měsíc v Římě oznámit plán prací na podobém souboru etických pravidel pro roboty.

Zdroj: MOCIE, Osel