Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Zdlouhavé a neustálé čtení dat nízkou rychlostí při přehrávání filmů může znatelně snižovat životnost DVD mechaniky. DVDIdle ušetří mechaniku od této činnosti a prodlouží tak její životnost.

Přehrávání filmů je pro DVD mechaniky jednou z nejnamáhavějších činností. Na rozdíl od obyčejného kopírování souborů, kdy mechanika jede naplno po velmi krátkou dobu, musí při přehrávání DVD filmů číst velmi pomalu, zato však po celou dobu přehrávání. Výsledkem toho je větší spotřeba energie a opotřebení takové mechaniky.

Pro motorek mechaniky znamená logicky neustálé otáčení DVD diskem po dobu dvou hodin mnohem větší opotřebení, než několikaminutová práce během kopírování souborů. Při zdlouhavém čtení ale netrpí jenom motorek mechaniky. Opotřebování může být problém například i pro laserovou čtecí diodu, která svůj výkon v závislosti na rychlosti nemění, a tak je dvouhodinový provoz i pro ní mnohem náročnější na opotřebení.

Jak funguje DVDIdle?

Nástroj DVDIdle tomuto opotřebení zabraňuje ukládáním čtených dat do dočasné paměti na pevném disku. Takové načítání obvykle odpovídá svou rychlostí kopírování souborů. Mechanika s filmovým DVD diskem je tak v provozu jen po dobu nezbytně nutnou ke zkopírování souborů. Zbytek času čte program pro přehrávání filmů data jenom z pevného disku a DVD mechanika je mimo provoz.

Toto načítání má i jiné výhody. Mezi jednu z nejdůležitějších patří rozhodně naprosto plynulé přehrávání. DVD disk totiž může obsahovat škrábance nebo nečitelná místa, pro jejichž přečtení mechanika potřebuje více času a rychlost čtení se tak sníží pod úroveň, potřebnou pro plynulé přehrávání filmu. Při předběžném čtení DVD disku má tak mechanika mnohem více času na přečtení takové oblasti bez nutnosti přerušit přehrávání filmu v DVD přehrávači.

Další nespornou výhodou je snížení hluku. Mechanika sice musí prvních několik minut jet naplno a vydávat velké množství hluku. Následující přehrávání už je ale plně v režii programu DVDIdle a data jsou čtena výhradně z pevného disku, který bývá obvykle mnohem méně hlučný, než DVD mechanika.

Nastavení programu

DVDIdle podporuje naprostou většinu softwarových DVD přehrávačů. Pro přednastavené podporované přehrávače automaticky spouští načítání obsahu na pevný disk. Ty, které v seznamu podporovaných nemá, je možné přidat ručně.

DVDIdle podporuje desítky programů, mezi kterými je většina softwarových přehrávačů DVD

Program také umožňuje nastavit, kam se mají načítaná data ukládat. Na výběr máte pochopitelně ze všech pevných disků a z operační paměti. U obou možností můžete libovolně nastavit limit velikosti cache programu DVDIdle. Při doporučeném základním nastavení programu jsou data ukládána na systémový pevný disk bez omezení velikosti ukládaných souborů.

Program může odkládat soubory budťo na pevný disk, nebo do operační paměti

Další funkce programu

Vzhledem k tomu, že program náleží do rodiny programů DVD Region+CSS Free a DVDFab Platinum, je pochopitelné, že bude podporovat některé z vlastností těchto programů. Jednou z funkcí programu DVDIdle Pro je tak odstranění omezení podle regionu DVD a kódování obsahu technologií CSS.

Verze programu Pro také umožňuje odstranit otravné ochrany pomocí regionů a kódovací technologie CSS

Podobnou funkcí je i odstranění ochrany hudebního CD pomocí odstranění falešných stop a opravení tabulky obsahu disku. Základní verze programu DVDIdle odstranění ochran nepodporuje.

 Pomocí těchto dvou možností může DVDIdle odstranit některé pokročilé ochranné technologie, palikované na hudebních CD

Má to vůbec cenu?

Oprávněnou otázkou je nutnost takového řešení. Faktem je, že jsou dnes DVD mechaniky, včetně těch vypalovacích, velmi levné. Není proto nutné nijak zásadně řešit jejich životnost. Mechaniky se staly téměř spotřebním zbožím, a tak uživatelé neváhají a v případě poruchy kupují rovnou celou novou mechaniku. Hlavní důvodem k pořízení programu pro majitele levných mechanik tak mohou být další výhody programu, jako je snížení vydávaného hluku a plynulost čtení.

Ne všechny mechaniky jsou ale tak levné, aby mohla být jejich rychlá výměna za novou ekonomická. Mnohé kvalitní mechaniky dosahují několikatisícových částek a u nich se již vyplatí přemýšlet nad nějakou formou úsporných opatření k zabránění opotřebení mechaniky.

Odkaz na program