Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Věci zadarmo umějí velmi účinně přivádět pozornost nejširších mas. Volání na pevné linky zadarmo je takovým evergreenem mezi bezplatnými službami na internetu. I přes řadu rádoby fungujících variant je jedna, která celkem funguje.

Bezplatné volání na pevné linky z internetu je výborným reklamním trikem mnoha společností zabývajících se telekomunikačními službami. Hlavním cílem těchto společností však ani z daleka nějaká charita v podobě neomezených bezplatných a kvalitních služeb. Bezplatné telefonování na pevné linky slouží u všech jen a pouze k nalákání oveček, které si danou aplikaci oblíbí a stráví nějaký ten čas nastavováním a přizpůsobováním programu svým potřebám.

Ne všechny reklamní aktivity některých společností je však nutné vidět vyloženě negativně. Mnoha uživatelům totiž i pouhé časově omezené nabídky bezplatného volání mohou velmi dobře posloužit a ušetřit nemalé prostředky, které by protelefonovali běžným telefonem. Užitečné mohou být i pro uživatele telefonující často. Ceny volání na pevné linky jsou totiž u těchto služeb o poznání nižší, než u telefonní linky.

Skype

Dnes populární program pro hlasovou a obrazovou komunikaci mezi dvěma počítači také původně lákal uživatele bezplatným voláním na pevné linky. To je již dnes zcela minulostí a služba Skype Out pro volání na reálná telefonní čísla je zcela zpoplatněna. Ceny však nejsou nijak vysoké. Například volání na pevnou linku v České republice vyjde asi na 50 haléřů za minutu. Na pevné linky lze se Skype Out volat za necelých pět korun.

Skype už dávno nenabízí bezplatné volání na pevné linky

VoipBuster

Další službou je celkem populární německá alternativa ke Skypu, VoipBuster. Ten kromě běžných služeb, analogických ke známějšímu a používanějšímu konkurentovi, nabízí i jednu, zcela unikátní, službu. Umožňuje totiž přenášet telefonní hovor mezi dvěma běžnými přístroji pomocí internetu a tím například výrazně ušetřit náklady za volání do zahraničí, při kterém tak nemusíte platit drahé propojovací poplatky.

Okno programu VoipBuster

Program VoipBuster v tuto dobu umožňuje zcela bezplatné volání na pevné linky v několika, převážně evropských, zemích. Mezi nimi nechybí Česká republika. Jenže i to má svůj háček. Volání zadarmo si s programem VoipBuster můžete užívat jenom 120 dní, a pak po vás bude vyžadovat zakoupení volacího kreditu. Dalším omezením je délka hovoru. Ten se bez patřičného kreditu ukončí po jedné minutě.

Seznam zemí, kam můžete s VoipBusterem volat zcela zadarmo

Ceny zpoplatněného volání v rámci programu VoipBuster jsou již o něco vyšší, než je tomu v případě Skypu. Za volání na pevné linky v České republice sice nezaplatíte nic ani po nakoupení kreditu, volání na mobilní telefony je však o nějakých 30 haléřů dražší. Nicméně má ale používání VoipBusteru, oproti Skypu, další finanční výhodu, v podobě bezplatného příchozího čísla pro platící uživatele (VoIP-In), za které si u Skype připlatíte 30 USD ročně.

Volání na pevné linky v České republice je sice s VoipBusterem zadarmo, ale za volání na mobil si musíte připlatit

Klony VoipBusteru

Obchodní model i klientský program VoipBusteru je natolik zajímavým a úspěšným, že byl téměř celkově převzat i dalšími společnostmi. Proto existují velmi podobné klony programu VoipBuster, které se ovšem liší cenovou politikou a omezeními bezplatných hovorů na pevné linky.

Okno programu FreeCall, klonu známějšího VoipBusteru

Z hlediska bezplatného volání je nejlepší asi program FreeCall, umožňující hovořit až pět minut a hovorů bez zakoupení kreditu si s ním můžete užívat až 90 dní. Také ceny placeného volání jsou s FreeCall o něco příznivější, než je tomu u VoipBusteru i Skypu.

Cena volání na mobilní linky v České republice je u FreeCallu o něco nižší, než je tomu u VoipBusteru

Závěr

Jak vidíte, tak bezplatné volání je víceméně jenom reklamním trikem. Nicméně existují uživatelé, kteří možnosti volání zadarmo využijí. Nabídka těchto, a jim podobných, společností je však zcela zaměřena na placené používání. Zde může pomoci výrazně snížit vysoké účty za telefon, především pak u hovorů do zahraničí.

Odkazy na programy