Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Společnost Google se v poslední době věnuje čím dál tím větší paletě služeb. Spojením velké kapacity serverů Google a správce fotografií Picasa vznikla jedna nová - praktické webové album.

Google už dávno není synonymem jenom pro fulltextové vyhledávání. Společnost se snaží prosadit snad na všech myslitelných místech internetu a chrlí nové služby, jako na běžícím pásu. Jednou z oblíbených vlastností těchto služeb je obrovská datová kapacita, v porovnání s nemoderní konkurencí. Vždyť to byl právě freemail od Google, který jako první nabídl, téměř nevyčerpatelnou, gigabajtovou kapacitu emailové schránky.

1GB a stále roste

Tak právě pod touto politikou kapacity prostoru pro emailové zprávy proslul, výše jmenovaný, GMail. Ten začal růst po jednorázovém přidání druhého gigabajtu v den prvního výročí veřejného beta provozu, 1. dubna 2005. Od té doby GMail narostl o dalších asi 800 megabajtů a blíží se tak k pokoření hranice 3 GB prostoru.

Od 1. dubna 2005 kapacita freemailu GMail stále roste

Stejnou cestou jde i nová služba - Picasa Web Albums. V prvních fázích testovacího veřejného provozu, kterého se mohli zúčastnit někteří vlastnící emailové schránky GMail, byla uživatelům nabídnuta pro fotografie kapacita 250 MB. To sice není nijak mnoho, avšak většině uživatelů s několika stovkami fotek to bohatě stačilo. Novinkou u služby Picasa Web Albums je prostor o velikosti jednoho gigabajtu. Zde se ale jeho kapacita rozhodně nezastaví, jelikož Google aplikoval stejný trik s rostoucí kapacitou, jako u GMailu.

Upload? Jedině Picasa

Je známým faktem, že výborného správce fotografií vyvíjí právě Google. O jeho kvalitách a používání už kolega psal, a je proto zbytečné se na tyto aspekty programu zaměřovat. Podívejme se tedy na zoubek, většině uživatelů, skrytým funkcím - hromadnému uploadování fotografií a vytváření webových galerií na službě Picasa Web Albums.

Program Picasa je jediným správcem fotografií, schopným uploadovat na Picasa Web Albums

Tato nová funkce je před zraky běžných uživatelů, používajících oficiálně poslední verzi programu, úspěšně skryta. Tlačítko Web Album pro publikaci fotografií se objevuje až v nejnovějších verzích, které Google běžně nenabízí ke stáhnutí. Poslední stabilní verze Picasa je označena jako 4.2, zatímco tato nová funkce se objevuje až ve verzi 4.5.

V menu publikačních funkcí programu Picasa se v neoficiální verzi objevuje i tlačítko Web Albums

Tyto nejnovější verze programu se nijak zásadně neliší, co se týče funkcí, od těch starých. Novinkou je již zmiňované tlačítko Web Album, umístěné v dolní části programu, hned vedle tlačítka Email a dalších tlačítek publikačního menu programu Picasa. Uploadování fotografií je naprosto jednoduché. Stačí v hlavním okně programu vybrat požadované fotografie a stisknout tlačítko Web Album.

Čeští uživatelé se mohou registrovat do pokročilejších funkcí Googlu i bez pozvánky

Při prvním spuštění této volby se program optá na přihlašovací údaje do vašeho Picasa Web Albums. Pokud máte aktivován tento účet, tak jsou shodné s přihlašovacími údaji ke GMailu, Google Calendaru nebo třeba službě Docs & Spreadsheets. Okno také nabízí možnost vytvořit nový účet, což je od nedávné doby možné i v České republice bez pozvánky nějakého ze stávajících uživatelů.

Program neumožňuje nastavit nijak velké množství informací

Po úspěšném přihlášení už program automaticky spouští dialog pro vyplnění informací o novém albu nebo přidání fotografií do některého z již vytvořených alb. Možností zadání doplňujících informací není mnoho a citelně schází možnost organizovat alba do složek nebo pomocí tagů. K dispozici máte pouze doplňující popis alba a místo focení.

Možností nastavení zmenšení obrázků je opravdu málo, naštěstí je zde možnost ponechat obrázek v původní velikosti a zmenšit ho ručně

Program fotografie automaticky zmenšuje podle zadaných kritérií. Možnost jejich nastavení také zcela chybí a dvě přednastavené možnosti mohou být pro mnoho uživatelů limitující. Naštěstí je zde třetí možnost - nechat obrázky v původní velikosti. Takto se dá nemožnost volby přímo v programu obejít prvotním zmenšením pomocí jiných nástrojů a následné nahrání beze změny velikosti programem Picasa.

Uživatel může nastavit, zda-li má jeho album vidět každý návštěvník, nebo jenom přátelé

Posledním nastavením je dostupnost pro uživatele. Alba mohou být buďto veřejně přístupná nebo nezařazená, viditelná pouze známým uživatelům. Následné nahrávání je již zcela automatické a program při něm zobrazuje jen malé okénko s průběhem uploadu. To po dokončení zobrazí tlačítko s odkazem na příslušné album.

Alba jsou zobrazována ve velmi rychlém a svižném prostředí, jak je u Google zvykem

Výsledné album se zobrazí, jak je u Google zvykem, ve velmi svižném a přehledném prostředí. Načítání náhledů alb i s několika desítkami fotografií je rychlé. Samozřejmostí je i funkce Slideshow. Uploadované fotografie je možné nechat vytisknout.

Závěr

Uživatelé, kterým nestačí 1GB prostoru, si mohou přikoupit další prostor

Picasa Web Albums jsou další zajímavou a novou službou do Google. Nabízejí celý jeden gigabajt prostoru, který však neustále poroste. To je pro běžné nenáročné uživatele zcela dostačující. Náročnější uživatelé mohou využít možnosti placené kapacity, začínající na 6,2 GB za 25 USD ročně, a končící na astronomických 250 GB za 500 USD ročně. K používání této služby je nutné stáhnout testovací beta verzi správce fotografií Picasa.

Odkaz na program

Odkaz na službu