Sidebar

21
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Ty tam jsou doby, kdy hudební fanoušek stál nekonečné fronty, aby si i po čase mohl koupit CD svého oblíbeného interpreta. Díky bohu. Dnes je tu internet.

V dnešní době je hudební trh už relativně přesycen novými a sezonními interprety, kteří se jeden rok vyhřívají v odlesku zářící televizní obrazovky, ale za nějakou dobu po nich neštěkne ani pes. Proč to všechno říkám? Nuže asi proto, že všichni tito interpreti, ať muzikantské „rychlokvašky“, nebo ostřílení kozáci, jsou k nalezení na jednom společném místě, které je dosažitelné mnohem jednodušším způsobem, než přeplněné obchoďáky. Řeč je samozřejmě o internetu a jeho internetových obchodech. V dnešním článku si uděláme malý exkurz do těch nejznámějších a nejpoužívanějších internetových obchodů s hudbou v České republice.

Seznámíme se jak s projektem Allmusic.cz, tak s relativně novým serverem I-legálně.cz a až v úplném závěru se podíváme k našim vzdáleným kolegům za oceán do firmy Apple inc. a povíme si něco málo o jejich hudebním download systému, známém jako iTunes. Pokud jste tedy připraveni, tak si zapněte pásy a můžeme vyrazit!

Jak to celé funguje?

Funkce obou serverů je totožná, a proto nákupní proces popíšu v kostce pro oba servery zároveň. Systém je takový, že se standardně zaregistrujete a zároveň si nabijete vaši virtuální peněženku, ze které budete následně písničky platit. Transakci je možné provést několika způsoby od standardního bankovního příkazu až po úhradu částky mobilem – to je jen na vás.
Nyní, když jsme zaregistrováni stačí jen vybrat písničku, nebo album a přejít k pokladně. Tam uhradíme částku pomocí virtuální peněženky a následně song stáhneme. To ale není všechno. Písnička, která je už u vás na disku musí ještě získat autorizační certifikát a až potom teprve hraje. Zbývá už jen dodat, že veškeré skladby jsou ukládány na váš pevný disk ve formátu WMA (windows media audio).

i-legalne.cz

I–legalne.cz 

„Stahuj hudbu i legálně“ zní slogan nového a oblíbeného serveru s provokativním názvem I-legálně.cz. Tento server je, jak už koneckonců napovídá téma našeho článku, internetovou prodejnou hudby. Takovýto druh nakupování má jednu zásadní výhodu a to takovou, že nemusíte kvůli jedné písničce kupovat celé CD, ale můžete si vybrat jen ty singly, které se vám líbí, a tak za cenu jednoho hudebního nosiče pořídíte výběr těch nejlepších skladeb z několika různých CD.

Když se poprvé podíváme na stránky www.i-legalne.cz, všimneme si celkem jednoduchého, leč účelného designu, který nijak neruší naše oko. Tedy až na poměrně široký pás reklam na levém okraji. V centrální části obrazovky máte možnost vidět aktuální novinky z konkrétního žánru, který si zvolíte, jinak tu máte to nejaktuálnější, co se na serveru objevilo. Vpravo se nachází TOP 10 tabulka s nejstahovanějšími hity, která je jednak celková (na úvodní stránce), a pak také specifická podle každého konkrétního žánru.

Stránky I-legálně.cz

Server je po obsahové stránce docela slušně bohatý. K dnešnímu dni je na něm něco kolem 340 tisíc písniček od téměř 22 tisíc zpěváků a kapel.

Velmi zajímavou funkcí serveru I-legálně.cz je i tzv. Inkubátor, který slouží k prezentaci mladých a začínajících umělců, kteří mají šanci tímto způsobem „prorazit“.

Allmusic

Allmusic.cz

Allmusic je server, který funguje trošku déle, než I-legálně.cz, a to od 9. listopadu loňského roku. Když se podíváme na jeho stránky (www.allmusic.cz), tak zjistíme, že koncepčně je trošku jiný. Samozřejmě, že jsou si s I-legálně.cz podobné, ale Allmusic je koncipován více jako klasický internetový obchod, na jaký je velké procento uživatelů internetu zvyklých. A zatímco I-legálně.cz se snaží svým pojetím trošku vybočovat z šedivého stereotypu, tak Allmusic sází na starou osvědčenou kartu - že svým „user friendly“ konceptem osloví víc uživatelů.

 

Stránky Allmusic

Samozřejmostí jsou statistiky nejstahovanějších českých a slovenských interpretů, stejně jako TOP 10 celkově nejstahovanějších songů a alb.

I-legalně vs. Allmusic

Říci jednoznačně, který server je lepší, a který horší je věc velmi těžká a moc si na to ani netroufám, nicméně jako jednoznačně pozitivní prvek a velké plus pro server I-legálně.cz hodnotí to, že veškerá hudba je zde přehledně řazena podle interpretů na jedné stránce. Snadno se tak zorientujete a najdete vše, co potřebujete.

Naproti tomu Allmusic má přehledné řazeni interpret X album X písnička na jedné stránce, což se také cení. Kategorizaci podle žánrů mají oba dva servery, nicméně na Allmusic.cz se hledá s větší efektivitou a přehledností.

Věc, která mě opravdu zklamala, a která se objevuje na obou serverech, je již zmíněný WMA formát. Když si totiž stáhnete písničku (je jedno odkud), tak se vám uloží právě ve formátu WMA, nikoliv MP3. To mne opravdu značně rozladilo, protože WMA je takový nešťastný formát. Producenti to ale asi berou hlavně jako ochranu proti pirátům. Nakonec na to ale stejně doplatí uživatel, protože spousta přehrávačů v dnešní době stále ještě neumí WMA formát přehrávat…

iTunes – na jiné koleji…

iTunesJak už jsem zmínil v úvodu, iTunes je download systém, který vytvořila americká firma Apple inc. pro uživatele svého přehrávače Apple iPod. Abyste rozuměli – tyto přehrávače dokáží komunikovat, co se týče nahrávání písniček, pouze se softwarem iTunes. Je to velká nevýhoda, protože na každém počítači, kde si chcete nahrát nějakou MP3, musíte mít nainstalován i tento program. Na druhou stranu to chtěl MAC svých uživatelům nějak vykompenzovat, a tak spustil vlastní projekt, který nese stejné jméno tohoto známého komunikační softwaru – iTunes.

Díky tomuto internetovému Jukeboxu můžete nakupovat písničky a stahovat si je do svého iPodu stejně, jako je tomu na serverech Allmusic a I-legálně.cz. V nejbližší době by ovšem na trhu s internetovou hudbou měla padnout další bariéra, protože MAC vyzval ostatní poskytovatele muziky, aby společně vyřešili problematiku softwarových ochran mezi formáty, protože jak známo – formáty MAC přehrávačů a standardních empétrojek jsou vzájemně nekompatibilní. Výsledek tohoto rozumného postoje ukáže ovšem až čas.

Odkazy na zmiňované internetové obchody z hudbou