Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Nejste spokojeni s vaší tiskárnou? Chcete si pořídit jinou, modernější, šikovnější? V tom případě možná stojí za úvahu i 3D tiskárna.

Altair 8800, představený v minulém století, konkrétně v roce 1970, byl první počítač, který jste si mohli postavit doma. Mnoho lidí to nazvalo revolucí v IT.

Dalších revolucí v této oblasti bylo nepočítaně. 3D tiskárny jsou možná další revolucí, ale jejich pořízení je pro běžného uživatele nad rámec finančních možností. Cena takových 3D tiskáren se pohybuje kolem 250.000,- Kč.

Ale co 3D tiskárna, kterou si opět složíte sami na koleně v klidu vašeho domova za 40.000,- Kč? To už možná stojí za tu srandu, kterou by jste si mohli s touto mašinkou užít. Takový prototyp už byl sestaven v LCSL (Lipson's Computational Synthesis Laboratory) PhD. Malonem.

Prototyp domácí 3D tiskárny

Je sice pomalejší než jeho průmyslový bratříček a také nedosahuje jeho možnosti rozlišení, ale je menší a praktičtější. Praktický v tom, že může být modifikován na rozdíl od průmyslového modelu. Nejen kvůli tomu, že se jedná o open source projekt.

Každý kdo si pořídí tuto mašinku si může ze stránek projektu stahovat plánky, kterých je tam nepočítaně. Stránky obsahují i nápady, poznámky, konstrukční rady.

A už si tiskneme dortík ...

Tiskárna dokáže pracovat s plastickými hmotami, stejně tak jako s čokoládou nebo třeba v budoucnosti s kovy s nízkým bodem tavení a keramikou.

Následující video, ukazuje 3D tiskárnu v praxi, konkrétně při výrobě modelu ze silikonové hmoty.