Sidebar

17
, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Elektronika se měla stát nástrojem, který pomůže vyhrát válku, nebo pomocí něhož budou moci zločinci vydírat nadnárodní společnosti. Nic takového se ale v širším měřítku nestalo. Přesto nemůžeme nad potenciálními riziky zavírat oči.

Proti standardním útokům virů, červů, trojanů a jiné havěti už začínají být uživatelé dostatečně opevněni. Stejně tak si poradí s otravným spywarem či spamem. Podle předpovědí bezpečnostních analytiků a spisovatelů sci-fi ale bude ještě hůř. Pokud se podíváte na články vycházející před pár lety, dokonce už hůř být má. Naštěstí se zdá, že černé vize se ne vždy vyplní.

Elektronické války

Klasickému válčení se předpovídal rychlý konec, války se měly odehrávat už jen v kyberprostoru – ochromením protivníkovi komunikační struktury nebo dokonce převzetím kontroly se měly vyhrávat války. Jak se ale zdá, války mezi velmocemi a mocenskými bloky se už konat nebudou a pro boj s teroristy či technicky zaostalejšími státy jsou vojenští hackeři zbyteční. I tak se ale asi elektronické války brzy dočkáme, i když ne v její čisté podobě. Už pro válku v Iráku byly připraveny speciální bomby, které místo destruktivního výbuchu vytvoří elektromagnetické pole vyřazující z provozu veškerou elektroniku. Použity měly být třeba pro nedestruktivní odstavení elektráren. Jak tomu bylo ve skutečnosti, se ale asi ještě dlouho nedozvíme.

Internetový terorismus

Stejnou hrozbou měl být elektronický terorismus, ani ten se ale nakonec nekoná, a to přesto, že by to nebylo technicky až tak složité. Teroristé ale volí přece jen klasičtější prostředky, jsou si totiž vědomi toho, že záběry mrtvol v televizním přenosu jsou mnohem účinnější. Vlády a státy také naštěstí stále nejsou na počítačích natolik závislé, aby zhroucení sítí způsobilo celonárodní paniku a chaos. Ostatně občas si obyvatelé ani nevšimnou, že žádnou vládu nemají...

Elektronické vydírání

Už dlouho očekávají bezpečnostní odborníci další typ malware (havěti) – tzv. ransomware (z anglického ransom – výkupné). Dnešní havěť často z napadeného počítače krade hesla a PINy, nebo jej zneužívá k rozesílání spamu. Představte si ale vir, který místo toho zašifruje vaše důležitá data a nabídne vám jejich zpřístupnění jen za výkupné. Naštěstí se zatím v této oblasti nic podstatného neděje. Na rozdíl od předchozích způsobů okrádání je totiž ransomware pro jeho „provozovatele“ sice finančně mnohem zajímavější, ale také mnohem nebezpečnější. S napadeným uživatelem je potřeba komunikovat a peníze je potřeba někam posílat. Napadnout jediný firemní počítač se skutečně cennými daty je také mnohem složitější, než obsadit stovky počítačů domácích uživatelů.

Bezpečný operační systém

Ač nová Vista slibuje téměř dokonalou bezpečnost, již dnes je jasné, že skutečně bezpečný systém, který by vyhovoval běžným uživatelům, to opět nebude. Bezpečnostní slabiny se totiž stále více přesouvají od technických triků k tzv. sociálnímu inženýrství. Prolomit firewall nebo antivir ve Windows XP nebo třeba Linuxu je velmi složité. Přesvědčit uživatele, aby spustili na první pohled zábavný skript, nebo si nainstalovali „užitečný“ program, je mnohem jednodušší (vzpomínáte na e-mail slibující obrázky Anny Kournikovové?). A tak mají tvůrci systémů těžké rozhodování. Udělat systém uživatelsky přívětivý, který ale bude snadné napadnout „zevnitř“, nebo vytvořit systém, kde bude ke každé náročnější operaci potřeba použít administrátorská práva nebo složité „neodkliknutelné“ potvrzení? Vista, MacOS a většina linuxových distribucí se vydala druhou cestou a uživatelé si budou muset zvykat. Ani tak to ale stoprocentně bezpečné nebude.


Titulní strana nového čísla Extra PCAutor: Pavel Nygrýn
článek vyšel v aktuálním vydání Extra PC 3/2007