Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Program Screen Stream je zajímavá aplikace, jež umožňuje sledování vaší obrazovky i dalším uživatelům. Proto lze tento volně šiřitelný program využívat pro různé výukové účely, prezentace atd. V článku se seznámíme se způsobem instalace programu, jeho funkcemi a možnostmi využití.

Program Screen Stream je produktem australské společnosti NCH Swift Sound. Tato společnost se zabývá vývojem audio software pro různé platformy a program Screen Stream poskytuje zdarma.

Tato aplikace umožní zobrazit vaši obrazovku dalším uživatelům (divákům) prostřednictvím lokální sítě nebo internetu. V případě, že disponujete webovou kamerou a mikrofonem, mohou vás vaši diváci také vidět a slyšet. Aplikace Screen Stream je určena pro operační systém Windows XP/2003/Vista, ale „diváci“ mohou sledovat vaši obrazovku prakticky na libovolné platformě (Windows, Mac nebo Linux). Sledování obrazovky probíhá v okně běžného internetového prohlížeče (jako Internet Explorer, Safari, Firefox, atd.) a proto není nutné instalovat v počítači „diváka“ žádný software.

V článku se seznámíme s vlastnostmi a funkcemi verze 1.03 tohoto zajímavého programu a postupem instalace v operačním systému Windows XP.

Instalace programu

Instalační proces zahájíte spuštěním staženého souboru (sssetup.exe). V prvním kroku instalace je nutné souhlasit s licenčním ujednáním.

Licenční ujednání

V dalším okně je nabízena možnost instalace relevantních aplikací společnosti NCH Swift Sound. Některé z uvedených aplikací jsou poskytovány rovněž zdarma a některé aplikace jsou shareware a po uplynutí zkušební lhůty je nutné jejich zakoupení. Pokud se zajímáte o základní funkce těchto relevantních aplikací, můžete se podívat na stránku výrobce obsahující abecední seznam produktů se stručným popisem.

Relevantní aplikace

V našem případě nebudeme žádné další aplikace instalovat a proto můžeme ihned stisknout tlačítko „Dokončit“. V tomto okamžiku by se mělo objevit „Upozornění centra zabezpečení OS Windows“: „V zájmu ochrany počítače brána firewall zablokovala některé funkce tohoto programu“. Protože program známe a vydavateli důvěřujeme (-: , stiskneme tlačítko „Odblokovat“. (Poznámka: Průběh této fáze instalačního procesu závisí na nastavení brány firewall ve vašem počítači.).

Brána firewoll

Po stisku tlačítka „Odblokovat“ dojde k automatickému spuštění programu Screen Stream.

Prostředí programu a jeho funkce

Následující obrázek představuje okno programu. V horní části se nachází nástrojová lišta s tlačítky „Connect“, „Options“, „Audio“, „Video“, „Mouse“, „Invite“ a „Help“.

Okno programu

Po prvním spuštění je dobré otestovat program připojením lokálního počítače. Stiskněte proto tlačítko „Connect“. Je-li vše v pořádku, dojde ke spuštění internetového prohlížeče, ve kterém bude zobrazena vaše obrazovka. Tento proces si můžete prohlédnout na následujícím demonstračním videu.


Pozvání (připojení) diváka

„Diváka" můžeme přizvat ke sledování naší obrazovky pomocí Emailu. Tlačítko „Invite“ otevře následující okno:

Pozvání diváka

Stiskem tlačítka „Add“ otevřeme okno pro přidání „diváka“. Zde do příslušných kolonek uvedeme jeho jméno a Emailovou adresu.

Přidání diváka

Tímto způsobem můžeme vytvořit seznam našich potenciálních "diváků". Jestliže chceme nabídnout připojení pro určité diváky, stačí když je vybereme ze seznamu kliknutím myší. Pro výběr více diváků přidržte klávesu „Ctrl“.

Výběr diváků

Potom stačí stisknout tlačítko „Email“ v horní části okna a vybraným "divákům" odešlete pozvání ke sledování vaší obrazovky.

Email

Tento Email obsahuje dva odkazy „http“ pro lokální síť a „http“ pro internet. Jestliže váš divák klikne na příslušný odkaz, otevře se jeho internetový prohlížeč a on může sledovat vaši obrazovku. Obsah okna prohlížeče na straně diváka demonstruje následující video:Okno prohlížeče je rozděleno na dvě hlavní části. Na pravé straně je zobrazen obsah vaší obrazovky a levá strana je rozdělena do tří částí. V horní části jsou zobrazeny informace o programu Screen Stream. Pod těmito informacemi je vytvořen prostor pro video z webové kamery a ve spodní části jsou k dispozici tlačítka, která umožňují ovládat způsob sdílení obrazovky na straně diváka. Tuto možnost má však pouze v tom případě, že mu to nastavením v programu Screen Stream umožníme.

Okno prohlížeče u diváka

Možnosti nastavení

Jak již bylo výše uvedeno jsou v nástrojové liště programu k dispozici tlačítka „Audio“, „Video“a „Mouse“. Ve výchozím nastavení nejsou tato tlačítka aktivována. To znamená, že "divák" bude sledovat obrazovku bez myši, videa a zvuku. Aktivací příslušných tlačítek můžeme na straně "diváka" zobrazovat myš, video z webové kamery nebo poskytnout zvuk z našeho mikrofonu. "Divák" potom může pomocí příslušných tlačítek v prohlížeči vypínat a zapínat zvuk, video i myš. Následující obrázek představuje nástrojovou lištu programu Screen Stream s aktivovaným zvukem a myší.

Nástrojová lišta

Další funkce

Tlačítko „Options“ pod sebou skrývá okno se třemi záložkami. Zde je možné nastavit další parametry. Na záložce „General“ můžeme vypnout nebo zapnout zobrazování panelu s tlačítky i panelu s videem v prohlížeči "diváka". Na záložce „Streaming“ můžeme nastavit požadovanou frekvenci snímků obrazovky a další parametry pro zvuk i video. Záložka „Routing“ umožňuje ovlivnit nastavení internetových adres a portů.V okně programu Screen Stream jsou zobrazovány veškeré realizované akce (připojení diváka, změna nastavení atd.) Tyto informace jsou automaticky ukládány do textových souborů. K těmto souborům můžeme přistupovat přes nabídku „Screen Stream -> ViewLogs“.

Systém nápovědy je řešen on-line způsobem. Stiskem tlačítka „Help“ v nástrojové lište, otevřete webové stránky obsahující nápovědu k programu. Zde je možné získat další informace při řešení případných problémů.

Závěr

Ovládání programu Screen Stream je jednoduché a v případě, že disponujete přímým připojením k internetu, je bezproblémová i jeho instalace a zprovoznění. Pokud je vaše připojení k internetu realizováno prostřednictvím routeru (směrovače), je nutné věnovat určitou pozornost nastavení portu na záložce „Routing“.

Možnost využití programu pro „jednostrannou“ komunikaci, bez potřeby zpětné odezvy „diváka“, je zřejmá. Screen Stream můžeme s výhodou využít pro různé prezentace, přednášky apod. Pokud požadujete při těchto prezentacích obousměrnou komunikaci, je nutná instalace dalšího softwaru z nabídky společnosti NCH Swift Sound. Z těchto důvodů je v instalačním procesu nabízena možnost instalace dalších relevantních programů, jež mohou možnosti využití aplikace Screen Stream výrazně rozšířit.

Tento článek se však zabývá programem Screan Stream jako samostatným prvkem. Lze konstatovat, že tento program je dobré a hlavně levné řešení pro uživatele realizující výše popsané „jednosměrné“ prezentace. Ve spojení s webovou kamerou a mikrofonem je v těchto případech Screan Stream velmi dobrým pomocníkem.

Odkaz ke stažení programu