Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Nová verze známého a oblíbeného softwaru pro ochranu před spyware je ve fázi testování. Podívejme se pod pokličku betaverzi nového Ad-Aware 2007 Professional.

Úvodem

Ad-Aware je program vyvíjený švédskou společností Lavasoft a za svou historii se zapsal do povědomosti mnoha uživatelů osobních počítačů. Po předchozí verzi Ad-Aware SE Professional se k nám dostává betaverze nového Ad-Aware 2007 Pro. První zásadní změnou je, že narozdíl od starších bratříčků již nepodporuje starší Windows pod verzi 2000. Můžeme jej tedy instalovat na Windows 2000, XP a 2003. Celé jádro programu bylo kompletně přepracováno, a proto se můžeme těšit na ještě výkonnější Ad-Aware než jsme znali.

Tento článek byl napsán na základě čtyř denní betaverze. Instalační soubor zabírá kolem 13 MB, samotná nainstalovaná aplikace cca 11,5 MB.

K čemu slouží

Ad-Aware slouží pro skenování počítače a zjišťování, zda je na něm přítomen nějaký škodlivý program typu spyware, malware apod. Instalace programu je jednoduchá a rychlá a u právě hodnocené bety několikrát uživatele upozorní na to, že se jedná právě o betaverzi.

instalace

Program nabízí několik skenovacích nastavení od rychlého skenu po hloubkový kompletní sken celého systému. Skenování počítače se dá rovněž nastavit jako pravidelná naplánovaná úloha, která se spouští automaticky. Program také zaznamenává statistiky provedených testů. Odhalené škodlivé programy se dají mazat nebo umístit do karantény.

upozorneni-beta

Zajímavým doplňkem je Ad-Watch, který jsme znali již z předchozích verzí. Zde jsou jeho funkce ještě rozšířeny. Slouží jako hlídač, který aktivně sleduje systémové registry, spuštěné procesy, připojení k internetu, cookies ve vašich webových prohlížečích atd. a je schopen případné hrozící nebezpečí včas zachytit a eliminovat.

Design

Vzhled programu byl rovněž kompletně přepracován, ale zůstává věrný modrým barvám. Design hlavního okna je přívětivý a přehledný. Vlevo se nabízí menu, jehož položky jsou rozbalovány po kliknutí a některé z nich obsahují ještě další podvolby. Vybraná funkce mají poté bližší nastavení v hlavním okně, ze kterého se také spouštějí jednotlivé testy a provádí se jejich konfigurace.

okno

Rozšíření a upgrade

Ad-Aware 2007 Pro je rozšiřitelný pomocí plug-inů. Jejich administrace se provádí přímo z položky hlavního menu, takže jejich použití je jednoduché a rychlé.

Upgrade databáze pro odhalování škodlivého softwaru se opět provádí stažením z internetu tak, jak tomu bylo v předchozích verzích.

Celkový dojem

Skenování systému probíhá rychle, ale to záleží samozřejmě na konfiguraci vašeho počítače (testováno na Athlonu 64 3000+ s 1 GB RAM). Výrobce doporučuje pro používání programu CPU alespoň 600 MHz.

scan

Prostředí programu působí dobře, veškeré funkce jsou rychle přístupné a jejich používání je intuitivní. Celkově program působí kladným dojmem. Programové součásti budou určitě ještě dále laděny k vyššímu výkonu a v ostré verzi programu bychom se měli dočkat ještě efektivnějšího skenování a funkčnosti programu.

Cena finální verze programu zatím není známa. Předchozí Ad-Aware SE Professional se prodává od 695,- Kč. Program má jistou konkurenci ve Spybotu, který je nyní ve verzi 1.4 a stále zůstává zcela zdarma. Spybot také obsahuje automatické aktualizace z internetu, obsahuje imunizaci systému a ochranu nastavení Internet Exploreru, stejně tak i aktivní ochranu systémových registrů. Celá řada uživatelů však Spybot využívá právě v kombinaci s Ad-Aware (SE Personal), protože ani jeden z nich není dokonalý, ale dohromady se skvěle doplňují.

Odkazy na stažení programů

Související články