Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Český Internet před nadávnem oslavil patnácté narozeniny. Od doby jeho vzniku se vzhled mnoha stránek změnil k nepoznání. Podívejme se, jaké změny jsme v uplynulých letech zažili u portálů a vyhledávačů.

Při brouzdání po webu jste se mohli setkat s mnoha zajímavými designérskými počiny. Mnoho serverů se s nástupem nových technologií obléklo do slušivějšího hávu. Každá takováto změna je pro uživatele věcí příjemnou. Není totiž pro návštěvníky nic horšího, než graficky nepovedené a blikající stránky. To však není případ následujících webů.

Seznam.cz

Jako první si představíme proměnu nejnavštěvovanějšího českého portálu Seznam.cz

Rok 1996

V tomto roce se vzhled Seznamu v mnoha směrech blížil designu portálu Yahoo.com. Stránka se více méně soustředila na vyhledávání.

Seznam.cz - rok 1998

Současnost

Homepage Seznamu je v určitých ohledech podobná té původní, avšak graficky je daleko více propracovanější a přibylo na ní několik informačních prvků. Ze záhlaví byly odebrány velice rozměrné ikony. Působí proto vzdušnějším dojmem. Oproti starší verzi z roku 1996 se stránka neorientuje pouze na vyhledávání. Nalezneme zde přihlašovací pole E-mailu, aktuální zpravodajství serveru Novinky.cz, zprávy o počasí, kursy světových měn, televizní program, horoskop a  titulky článků z několika zpravodajských serverů.

Seznam.cz - homepage ze současnosti
Centrum.cz

Druhým zástupcem portálů je Centrum.cz

Rok 2000  

Centrum v této době nabízel svým návštěvníkům velice jednoduchý design, do kterého zabalil vše, co tehdejší uživatel od portálu očekával. Kromě samozřejmého vyhledávání se zde nacházel přihlašovací formulář k E-mailu a zpravodajství ze serveru iDnes.cz. V záhlaví se nacházely pod logem serveru odkazy na služby portálu.

Centrum.cz - homepage z roku 2000

Současný vzhled

Nynější podoba portálu Centrum.cz se podřizuje současným trendům. Grafika stránky byla vyhlazena. V záhlaví se vedle loga nachází nezbytné vyhledávání. Pod ním nalezneme přehled všeho, co je pro danou chvíli aktuální. Portálu vévodí zpravodajství, kterému byla vyhrazena střední partie stránky. V levé části jsou seskupeny služby. Nechybí ani přihlašování do E-mailu, počasí a další drobnosti. Velikým mínusem je však nárůst reklamních ploch.

Současný vzhled Centrum.cz


Atlas.cz - třetí do hry

Rok 1997

Vzhled úvodní stránky portálu Atlas.cz byste dnes jen těžko poznávali. Grafika serveru se změnila k nepoznání. V roce 1997 se Atlas soustředil více méně pouze na vyhledávání a chat mezi uživateli.

Atlas.cz - podoba z roku 1997

..... a nyní ....

Atlas.cz taktéž prošel v uplynulém období výraznou změnou vzhledu. Nutno podotknout, že se nezměnila pouze grafická část, ale úpravy se dočkala i ergonomie ovládání. Nyní lze úvodní stránku personalizovat bez nutnosti registrace.

Atlas taktéž nabízí v horní části vyhledávání . Pod ním je usazeno zpravodajství. Vlevo jsou seskupeny služby portálu. Jako v případě Seznamu a Centra, ani zde nechybí přihlašování do Emailu. Bohužel i zde se nachází velké množství reklamních ploch.

Nynější podoba portálu Atlas.cz

Google.cz

Snad nejznámější vyhledávač na světě již také operuje ve vodách domácího Internetu pod českou doménou. Pro uživatele se prakticky nic nezměnilo, neboť Google je k dispozici v českém jazyce již pěknou řádku let.

Rok 1998

Vyhledávání běželo v testovací Beta verzi. Navíc bylo dostupné pouze v anglickém jazyce. Logo se jemně odlišovalo od dnešní podoby.  Pod ním  se  nacházela  vyhledávací lišta. Ta byla nadřazena do zelena zabarvenému menu, což nevypadalo zrovna efektně.

Google vyhledával v roce 1998 v rámci Beta testování

Dnešní designu od Google

Pohled na stránku působí daleko uspořádaněji a vzdušněji. Jeho střídmost se drží hesla: "méně znamená více". Navzdory tomu, že Google provozuje mnoho dalších služeb, není titulní stránka portálu žádným způsobem zamořena odkazy na tyto "produkty".

Google Česká republika v roce 2007

Jyxo.cz - poslední mohykán

Jyxo.cz se na rozdíl od svých konkurentů stále soustřeďuje více méně na vyhledávání. Jeho výhodou je skloňování české diakritiky. Co se týká vzhledu, pak je nutno podotknout, že ten se měnil jen minimálně. Na druhou stranu je web velice přehledný a funkci pro kterou byl stvořen plní na jedničku.

V roce 2002

Jyxo.cz v roce 2002

.....a v současnosti .....

Změny designu jsou spíše kosmetické. Žádnou revoluci ve vzhledu tedy nelze očekávat.

Jyxo.cz v roce 2002

Alenka Pinknet - vyhledávací centrála

Společnost Pinknet provozuje vyhledávací centrálu od roku 1997. Nejedná se o vyhledávač jako takový, ale pouze o službu, která za vás odešle dotaz do různých vyhledávacích databází a nabídne vám výsledek hledání. Jedná se o velice efektivní způsob vyhledávání

Rok 1997

V době svého vzniku byl design stránky spíše spartánský. Na tehdejší dobu byl však postačující.

Vyhledávací centrála Alenka v roce 1997

Nyní...

Do současnosti web po grafické stránce vyzrál a nabízí poměrně jednoduchou, avšak povedenou grafickou podobu. Orientace by zde neměla činit nejmenší problém ani začátečníkům.

Vzhled Alenky v roce 2007

Komentář eMagu

České portály a vyhledávače prošly za uplynulé desetiletí velikým rozvojem. Ať již máme na mysli funkční, nebo grafickou stránku věci.

Pro uživatele je tento stav více než přínosný. Doufejme, že nastolený trend bude i nadále pokračovat.

Screenshoty ve velkém rozlišení si můžete prohlédnout v galerii článku.

Doporučujeme ke shlédnutí také fotočlánek zobrazující historický vývoj vzhledu Stahuj.cz.