Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Viacom pokračuje ve svém boji proti Googlu a jeho službě YouTube, kde podle žalující strany byla vědomě ponechávána videa přes protesty majitelů jejich práv.

Minulý měsíc se společnost Viacom obrátila na Google s žádostí o okamžité stažení více než sta tisíc videí, ke kterým vlastní autorská práva, a která byla bez jejího souhlasu volně dostupná na YouTube.

Nyní se Viacom domáhá na společnosti Google odškodného ve výši jedné miliardy amerických dolarů. Škoda měla být způsobena nelegálním zpřístupněním 160 tisíc videoklipů s autorskými právy patřícími právě Viacomu. Za dobu, kdy byla tato videa volně přístupná, prý dosáhl celkový počet jejich shlédnutí více než 1,5 miliardy.

Mezi oblíbená díla z dílen Viacomu patří například South Park nebo The Daily Show.

Viacom ve svém odůvodnění žaloby obviňuje Google, že vědomě přivíral oči nad sdílením obsahu chráněném autorskými právy, protože mu to přinášelo zisky z reklamního systému a schválně oddaloval zavedení systému pro blokování takovýchto klipů.

Zdroj: bi-tech.net, Adweek

Komentář eMagu

Autor komentářeMám za to, že podobný postup se dal čekat a bylo jen otázkou času, kdy k nějaké podobné soudní při ohledně autorských práv dojde. Konkrétně Viacom k tomuto kroku přistoupil po té, co se nedokázal koncem minulého roku dohodnout s Googlem na vzájemné spolupráci u YouTube, která byla rozjednaná. Evidentně se cítí ve svých argumentech natolik silný, že se domnívá, že soudní cestou získá více. YouTube je oblíbená služba a ke zneužití určité typy lidí jednoznačně láká. Že může ojediněle dojít ke zpřístupnění obsahu, který je chráněn autorským právem, je pak pochopitelné, ale pokud k němu dojde v rozsahu desítek tisíc videí, která nejsou ani přes upozornění okamžitě stažena, pak se můžeme jen těžko domnívat, že jde o nějaké opomenutí ze strany provozovatele YouTube.