Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Populárním sítím pro sdílení dat se věnujeme celkem pravidelně. P2P sítí je celá řada a jednou z nich je i BitTorrent, jejíhož klienta s názvem Torrent Master si dnes představíme.

Jak funguje torrentová síť

BitTorrent je peer-to-peer (P2P) nástroj pro distribuci souborů. Název BitTorrent slouží coby označení pro distribuční protokol, originální klientskou aplikaci a typ souboru „.torrent“.

Při distribuci pomocí BitTorrentu jsou soubory rozděleny klientem na menší bloky (jejich velikost, resp. počet lze nastavit, obvykle mají okolo 250 kB). Každý uživatel s nekompletním souborem může požádat kteréhokoliv dalšího uživatele o chybějící blok a zároveň sám poskytuje ostatním ty svoje již kompletně stáhnuté. Často klient může upřednostňovat méně se vyskytující bloky či bloky na začátcích souborů. Protokol BitTorrent ale zajišťuje, že si klienti mohou vyměňovat data i mezi sebou, čímž ulehčují život těm uživatelům, kteří již mají soubor kompletní a pouze jej nabízejí. Stahování přes BitTorrent je tím rychlejší, čím více je uživatelů s kompletním souborem.

P2P a právo

Nejčastějším obsahem šířeným po výměnných sítích jsou hudební nahrávky ve formátu MP3, filmy ve formátu MPEG a software. Velká část (pravděpodobně výrazná většina) tohoto obsahu je šířena bez souhlasu držitele autorských práv, tudíž v rozporu se zákonem. Důsledkem toho jsou žaloby na provozovatele takových sítí (hlavně v USA) podávané zástupci autorů a organizacemi jako RIAA či MPAA. Síť Napster byla kvůli úspěšné žalobě organizace RIAA zrušena. Dbejte tedy na důsledné dodržování autorských práv.

Výhody programu

Torrent Master je výborná aplikace nejen pro vyhledávání torrentů. Jako uživatel můžete vyhledávat s podporou více než 40 torrent vyhledávačů, ale také si svůj torrent soubor vytvořit v nástroji pro tvorbu torrentů, který je součástí aplikace. Vyhledané soubory jsou rozlišovány barevně podle počtu zdrojů, stahujících apod. V menu nastavení si pak můžete nastavit filtry vyhledávání, např. podle počtu zdrojů, podle velikosti, přesnosti hledaného výrazu apod.

Torrent Master

Mezi další funkce a možnosti aplikace patří barevné rozlišení kvalitních a nekvalitních zdrojů, našeptávač, nastavení průhlednosti, automatické aktualizace programu a vyhledávačů či přehledné rozhraní.

Jak na to

 • Prvním krokem je samozřejmě stažení instalačního balíčku programu. Ten je dostupný na Stahuj.cz spolu s českou lokalizací, kterou je nutné stáhnout samostatně.

 • Nejprve nainstalujte základní aplikaci. Instalátor je sice v anglickém jazyce, ale je velice jednoduchý. Poté rozbalte obsah české lokalizace do složky, kde jste aplikaci nainstalovali – obvykle jde o složku C:\Program Files\Torrent Master.

 • Po spuštění aplikace je nastavena implicitně polština, i když jste při instalaci zvolili anglickou lokalizaci. Klikněte na menu Opcje, Ustawienia (nebo F9) a ve složce Jezyk zvolte češtinu a klikněte na tlačítko pod výběrem jazyků. Nutno dodat, že lokalizace není stoprocentní.
  Nastavení češtiny

 • Pokud chcete vyhledávat torrenty, pak zadejte hledaný text a klikněte na tlačítko Hledat.

  Vyhledávání torrentů


  Chcete-li vytvořit nový torrent, zvolte menu Soubor, Vytvořit nový torrent. Přivítá vás průvodce, pomocí něhož snadno vytvoříte v několika krocích nový torrent.

  Průvodce tvourbou torrentu

Zhodnocení programu

Klady

 • kvalitní klient výměnné sítě zcela zdarma 
 • častá aktualizace aplikace 
 • přehledné ovládání

Zápory

 • složitější ovládání pro začátečníky
 • nekompletní lokalizace

Připraveno ve spolupráci se Světem počítačůOdkaz na stažení programu