Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Jste fanouškem japonské mangy a anime? Máte zájem o poznání nových lidí a skvělou herní zábavu? Chcete hrát online hru zcela zdarma? Tak právě pro vás je tu korejská freeware hra Ragnarok online!

Ragnarok je korejská a celosvětově nejhranější hra typu MMORPG (Massively Multiplayer Online Roleplaying Game).

Co potřebuji k hraní? A na kolik mě to přijde?

Odpověď je zcela jednoduchá! Nepřijde vás to ani na korunu! Ragnarok je volně ke stažení a existuje celá řada Freeware serverů viz níže. K hraní potřebujete stáhnout soubory Sak setup a Rag setup, nejlépe přes torrent klienta. Dále je potřeba mít klienta serveru, na kterém budete chtít hrát. No a nakonec to nejdůležitější - čas na užití pořádné zábavy!

Servery aneb DŘÍČ vs. NEMÁM ČAS

Možná si říkáte, proč jsem tuhle kapitolu nazval zrovna takhle, ale odpověď je velice jednoduchá. Jsou dva druhy serverů. Na jednom typu hrají lidi, kteří na to mají čas a chtějí si po roce říct: „Já jsem to někam dotáhl!“ Druhý typ serveru je pro lidi, kteří si udělají denně maximálně hodinu volna a sednou k počítači. Rozdíl je v ratingu(výše zkušeností za monstra).

Servery které stojí za to:

 • CzechRO – nepoužívanější český server – dříč
 • Reborn – alternativní projekt CzechRO – dříč
 • DefianceRO - jeden z menších serverů – nemám čas

Grafika a hudba

Na první pohled vás upoutá grafika! Buď vás přitáhne a už nepustí nebo vás odpudí! Já osobně jsem zastánce mangy a anime, proto mě přitáhla. Krásně vykreslené 2D postavy v rozsáhlém a různorodém 3D světě.

Ragnarok

Několik screenshotů ze hry, i v plném rozlišení, si můžete prohlédnout v galerii článku.

Hudební vložku vám obstará 100 originálních skladeb, které vznikly pouze pro Ragnarok a navíc vám zpříjemní cestu lesem zpívající ptáci a žbluňkání vody.

O co vlastně v Ragnaroku jde?

Tak jsem se konečně dostal k vlastní hře. V MMORPG jde o to „vyexpit“ si postavu na maximální level. Čeho se expení týká? Podle síly monster jsou k nim přiděleny zkušenosti, za každé zabité monstrum dostanete zkušenosti, a když dosáhnete levelu, tak vám jsou přiděleny body, díky kterým se stáváte silnější.

Úvod do hry – trochu nuda. Zvlášť pokud hrajete na „dříč“ serveru. Po vytvoření postavy se objevíte u výcvikového střediska, kde budete muset jako nováček projít tréninkem. Až splníte podmínku 10 job levelů (levely pro kouzla), tak jste puštěni do místnosti, kde se můžete zeptat na povolání a udělat si test, na jaké povolání by jste se nejvíce hodili. V Ragnaroku je po nováčkovi šest základních povolání, z každého základního povolání máte dvě možnosti povolání na co přejít! Přejít můžete od 40 job levelu a nejpozději na 50 levelu.

Něco o postavách

SwodsmanSwordman – Crussader, Kniht

Tradiční rytíři svatého grálu.Fungují zde jako tanky na nohou.

Výhoda: hodně vydrží

Nevýhoda: špatně se expí

MageMage – Wizard, Sage

Kouzelníci. Fungují zde jako hlavní „zabijáci“.

Výhoda: silný kouzla

Nevýhoda: malá životnost

archerArcher – Hunter, Dancer(Bard)

Lučištník, z kterého se může stát buď Robin Hood nebo sexy dancerka, popřípadě bard.

Výhoda: snadno expitelné i samostatně

Nevýhoda: šípy něco stojí…

MerchantMerchant – Blacksmith, Alchemyst

Prodejci všeho možného

Výhoda: možnost výroby nápojů nebo zbraní; prodávání

Nevýhoda: nezáživná postava

ThiefThief – Assasin, Rogue

„Frajeři s rybičkou“

Výhoda: monstra se do nich špatně trefují

Nevýhoda: po čase se zdá triviální

AcolyteAcolyte – Priest, Monk

Léčitelé a podpora part. Měli by být ti nejzkušenější hráči!

Výhoda: skvělé postavení v Ragnarok světě

Nevýhoda: jediná chyba může zabít všechny vaše spolubojovníky

Toto jsou základní postavy, existují ještě neoficiální postavy jako Ninja, Gunslider a podobně.

Tyto postavy nejsou ještě konečné, protože pokud dosáhnete maximálního levelu, tak se vám všechny levely vynulují a jedete od začátku! Až když po druhé získáte maximální level, tak jste považován za krále v daném povolání.

Neplacené Ragnarok servery jsou bohužel bez dějové linie, což je škoda. Kdyby si s tím tvůrci dali trochu práce, výrazně by to vylepšilo hru.

Víc hlav víc ví

Nyní k možnosti hraní. Hrát můžete sami za sebe, ale daleko s tím nedojdete a moc se nepobavíte! Ovšem jsou zde i dva typy společenství.

První je parta, kterou můžete založit ,a pak do ní nabrat lidi kolem vašeho levelu – level musí být do 10 od vašeho, jinak nebudete moct sdílet zkušenosti. Parta je jednorázovou záležitostí, takže založíte partu a v okamžiku, kdy někdo přestane hrát, tak se parta ruší.

Ragnarok skupinka

Druhé společenství je gilda. Jde o skupinu podobnou partě, ale jde o ustálenou skupinu a je u ní možnost bojů proti jiný gildám na Guild war. Pro gildu jsou určeny také speciální skilly, které se, stejně jako u hráčů, mohou rozdělit až po dosažení levelu. Level expí hráči, kteří patří do určité gildy tak, že jim Gildmaster dá daň ze zkušeností a ta se odvádí na level gildy. Hlavním rozdílem gildy a party je cena vzniku. Parta se zakládá zadarmo, kdežto založení gildy vás bude stát 1 emperium.

Hodnocení

Tato hra je kreslená ve stále populárnějším manga stylu. Skvěle si popovídáte a pobavíte se. Musím ovšem upozornit, že je tato hra vysoce návyková! Já sám jsem jí propadl a hraji každou volnou chvíli, naštěstí těch volných chvil moc nemám…

Na stupnici 1 až 10 musím dát 9, už teď tedy vím, že 10 asi nikdy neudělím :)

Systémové nároky

 • OS: Windows 98SE(nutný Windows update)/ME(nutný Windows update), Windows 2000/XP
 • CPU: Pentium 500MHz nebo vyšší (popřípadě AMD nebo Celeron)
 • RAM: 128MB
 • VGA: 8MB grafická karta podporující DirectX 3D akceleraci, DirectX 8.0 nebo vyšší
 • AUDIO: DirectSound
 • Nároky na internetové připojení: lze hrát i s modemem 33,6 kb/s, doporučuje se však alespoň připojení 56,6 kb/s, ovšem záleží také na kvalitě a vytížení serveru