Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Jedním z nejnovějších projektů Mozilla Foundation je i plnohodnotný kalendář a úkolovník, který můžete používat buďto jako doplněk k poštovnímu klientu Thunderbird, nebo dokonce jako samostatnou aplikaci.

Kvalitní a robustní kalendář je jedním ze základů softwarové výbavy mnoha lidí, využívajících počítač k organizaci své práce. Takový kalendář vám může ušetřit mnoho času, a pokud je jej možné navíc propojit s jinými programy, stává se z něj neocenitelný pomocník, usnadňující podstatně práci s časem.

Toto spojení pochopili vývojáři i v Microsoftu a tak jejich Outlook, který je součástí kancelářského balíku Office, obsahuje i funkci kalendáře a úkolovníku. Pokud však raději používáte open source programy, nabízí vám Mozilla rozšíření Lightning pro poštovního klienta Thunderbird. Pro uživatele, nevyžadující nutně propojení s emailovým klientem je tu pak samostatný program Sunbird.

Mozilla Calendar Project

V říjnu 2001 Mozilla Foundation oznámila, že pracuje na zcela novém projektu, jehož výsledkem bude aplikace na bázi standardu pro ukládání dat iCalendar, podporovaného snad všemi nejdůležitějšími osobními organizéry a emailovými klienty s vlastním kalendářem. Samotný standard iCalendar je výsledkem spolupráce vývojářů produktů Lotus Notes a Microsoft Outlook.

Původní rozšíření Mozilla Calendar pro Firefox a Thunderbird je dnes již minulostí

Výsledkem projektu bylo rozšíření pro Firefox a Thunderbird, obsahující základní funkce dnešního kalendáře. Toto rozšíření se již dále nevyvíjí a na jeho místo nastoupila samostatná aplikace Sunbird a rozšíření pro emailového klienta Thunderbird s mnohem užším spojením mezi funkcemi emailového klienta a kalendáře.

Sunbird

Samostatný kalendář Sunbird je velmi rychlým a svižným programem pro kompletní organizaci času a správu úkolů. Nabízí přehledné členění a správu všech možných událostí. Jejich přidávání je řešeno vyskakovacím oknem, které se zobrazí po dvojkliku na příslušný den. Členění jednotlivých událostí je možné v rámci neomezeného počtu oddělených kalendářů a jejich kategorií událostí.

Hlavní okno s měsíčním zobrazením všech kalendářů

Jednotlivé kalendáře je možné různě kombinovat a porovnávat. Díky standardu iCalendar si tak do svého Sunbirdu můžete přidat kalendáře kolegů a přátel z různých jiných aplikací a porovnat, kdy máte např. volný čas na společný oběd či schůzku. Rozdělení na jednotlivé kalendáře však může také sloužit k oddělení vlastních činností od pracovních povinností atp.

S jednotlivými kalendáři můžete libovolně pracovat, exportovat i importovat je a dokonce porovnávat ten svůj s kalendářem kolegů či přátel

Na rozšířených možnostech vkládání nové události do kalendáře je jasně vidět, že s rozšířením Lightning sdílí většinu svého kódu. Pole Účastníci je totiž vyloženě určeno k přidávání emailových adres z adresáře Thunderbirdu a následné odesílání hromadných emailů s různými pozvánkami a informacemi o události. Nicméně v samostatném Sunbirdu toto pole ztrácí svůj praktický význam.

Přidávání nové události do kalendáře v programu Sunbird

Výhodou samostatné aplikace je naopak, jak je u aplikací Mozilla Foundation obvyklé, možnost přidávání dalších rozšíření. Těch sice není zatím mnoho, nicméně je celý projekt zatím v plenkách a s příchodem nových verzí bude jistě rozšíření přibývat. Použitelných rozšíření pro Sunbird je v tuto chvíli pět a asi nejužitečnější z nich nabízí možnost minimalizovat program do systémové lišty.

Narozdíl od Lighningu, má Sunbird možnost instalovat vlastní rozšíření

Lightning

Jak již bylo několikrát řečeno, Lightning je rozšířením pro emailového klienta Thunderbird, a nabízí opravdu úzké spojení s jeho funkcemi, jaké je obvyklé u Microsoft Outlooku. Proto může program velmi efektivně spolupracovat i s adresářem kontaktů a jednotlivými zprávami v emailovém klientovi.

Zobrazení kalendářů v rozšíření Lightning

Samotné rozšíření se přímo integruje do okna Thunderbirdu a instaluje do něho i vlastní nabídku v hlavním menu a náhled měsíce v kalendáři se seznamem úkolů a událostí do dolní části levého sloupce, původně vyhrazeného pouze pro poštu a RSS kanály. Přepínání mezi funkcemi emailového klienta probíhá zcela přirozeně kliknutím na jednotlivé části programu. Do hlavního menu si pak můžete snadno přidat ikony pro funkce kalendáře, známé i ze Sunbirdu.

Závěr

Kalendář od Mozilly, ať už je to samostatná aplikace Sunbird, nebo rozšíření pro Thunderbird Lightning, je velmi dobrým nápadem. Zatím se však nachází ve fázi, kdy ještě není úplně plnohodnotným produktem s patřičnou podporou ze strany vývojářů rozšíření. To se nejspíš změní až postupem času a možná to bude již v polovině tohoto roku, kdy má vyjít verze 0.5 programu i rozšíření.

Plusy

  • rychlost
  • nenáročné používání a přehledné prostředí
  • podpora iCalendar standardu včetně jeho importu, exportu a synchronizace
  • kompletně v češtině

Mínusy

  • zatím málo rozšíření a skinů

Odkaz na programy

Související články

Joomla SEF URLs by Artio