Sidebar

29
ne, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Kolikrát denně napíšete při práci s počítačem své jméno, e-mail či adresu? Mnohokrát? A že Vás to již nebaví? Řešením je Texter, prográmek, který pomocí klávesových zkratek dokáže rapidně snížit opotřebení Vaší klávesnice.

Úvodem

Texter je open-source program, který umožňuje za použití klávesových kombinací v textovém editoru napsání libovolně dlouhého, předem definovaného textu. Funguje téměř v jakémkoliv programu ve Windows, spektrum jeho využití je tedy opravdu velmi široké. Nástavbou programu je možnost použít klávesové zkratky i pro jednoduché skripty. O tom všem se dočtete na následujících řádcích.

Instalace a systémové požadavky

Jak instalační soubor, tak samotný program Vám nezabere více jak 1 MB místa, jedná se tedy o velmi nenáročný program. Texter se neinstaluje, instalační program je samorozbalovací archiv, který rozbalí program do Vámi zvoleného adresáře. Díky tomu můžete svůj Texter přenášet a používat na jakémkoliv počítači.

Instalece Texteru
 
Program běží pouze pod Windows, distributor jej testoval na Windows XP, ale nevidím důvod k tomu, aby nefungoval i na jiných verzích tohoto operačního systému. Sám jsem jej zkoušel jak na nových Vistách, tak na stařičkých Windows 98 a vše bylo naprosto v pořádku. O hardwarové náročnosti se není třeba vůbec zmiňovat, pokud Váš počítač zvládá Windows, zvládne i Texter.

Základní nastavení

Po spuštění se Texter schová do systémové lišty, odkud jej můžete kdykoliv vyvolat. Jelikož se však jedná o program, který spravuje klávesové zkratky, můžete si i v jeho nastavení navolit dvě klávesové zkratky, kterými budete Váš Texter obsluhovat – první slouží k vytvoření nové zkratky, druhá k samotnému vyvolání programu. K nabídce nastavení se lze dostat jedině po stisknutí pravého tlačítka myši nad ikonkou programu v systémové liště.

Primární funkce - Text

Teď přejděme již k samotnému vytváření klávesových kombinací. Při jejich vytváření program nabízí v rozbalovací nabídce dvě možnosti – Text nebo Script. Možnost první, již dle svého názvu, nahrazuje klávesovými zkratkami text.

Systém je jednoduchý - pro jakýkoliv nahrazovaný text je třeba nastavit zástupný řetězec (Hotstring) a spouštěcí klávesu (Trigger), která řetězec při psaní aktivuje a tím místo něj vepíše námi zadaný text. Pro názornost – pro „Jméno a Příjmení“ nastavíme řetězec „J“ a jako spouštěcí klávesu vybereme „Tab“. Při psaní poté již namísto „Jméno a Příjmení“ stačí napsat pouze „J“ a stisknout „Tab“. V mém případě tím ušetřím 7 zbytečných úhozů na klávesnici. Jak vidíte, použití Texteru je opravdu jednoduché.

Nastavení nové zkratky
 

Program také nabízí funkce, které vrátí časové údaje. Pokud do pole nahrazovaného textu zadáme znaky %ds, program nám vrátí aktuální datum. Další dva časové operátory, které lze v Texteru použít, vrací bohužel údaje v anglických formátech, pro úplnost je však uvedu:
  • %dl, vrátí tzv. „dlouhé datum", např. Monday, March 19, 2007
  • %t, vrátí aktuální čas ve 12-hodinovém formátu, např. 7:30 PM

Texter - DatumPoslední funkcí v rámci volby Text je možnost určení místa kurzoru po napsání textu. To lze ovlivnit zadáním %l na pozici v textu, kde se má kurzor po nahrazení zobrazit. Tuto funkci ocení například uživatelé programující v HTML při práci s párovými tagy.

Zajímavá nástavba – Script

Podobným způsobem, jakým lze Texter použít při nahrazování textu, můžeme program využít i při nahrazování klávesových zkratek. Opět mi dovolte uvést malý příklad – při nastavení vzhledu stránky souboru ve Wordu lze užít klávesovou zkratku „Alt+S a poté znak „Y“. Tuto zkratku si však lze v Texteru nastavit pod zástupný řetězec, stejně tak jako text v předchozím případě. Je však třeba namísto volby Text použít v rozbalovací nabídce možnost Script.

Texter - Script

Využití této funkce je nekonečné, lze díky ní nastavit základní ovládání textového editoru několika zkratkami, lze jí využít při psaní emailů, k ovládání webového prohlížeče a lze jí použít třeba i k vypnutí počítače.
 
Za malé mínus považuji to, že čtyři hlavní klávesy, které využíváme ve Windows k tvorbě klávesových zkratek – Ctrl, Alt, Shift a Windowsové tlačítko – musíme v Texteru zapisovat manuálně pomocí zástupných znaků. Uvítal bych v programu čtyři tlačítka, která by to udělala za nás. Následující tabulka Vám nabízí přehled těchto kláves a jejich symboly v Texteru.
 
CTRL
^
ALT
!
SHIFT
+
WINDOWS KEY
#
 
Ostatní klávesy, které používáme při ovládání počítače pomocí klávesnice, lze do scriptu zapsat pomocí tagu {klávesa}, tedy například {backspace}.

Závěr

Program Lifehacker Texter je opravdu šikovný prográmek, který nám dokáže ušetřit spoustu zbytečné práce. Za velké plus považuji jeho velikost a malou náročnost, díky níž téměř neovlivňuje chod počítače a také neomezené možnosti, které nabízí při ovládání počítače pomocí klávesnice.
 
Jak jsem již uvedl výše, malý nedostatek vidím v nutnosti editace kláves při psaní skriptů, neboť několik tlačítek mohlo tento problém elegantně vyřešit. Přesto však musím Texter zhodnotit jako velmi povedený program, který jistě zaujme řadu uživatelů.

Odkaz na stažení programu