Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Australská společnost g.tec představila na CeBITu zařízení BCI, které umožňuje ovládat počítač pomocí myšlenek.

K sci-fi představám úplného bezdrátového ovládání počítačů myšlenkou má toto řešení sice ještě pěkný kus cesty před sebou, ale i tak je to velmi zajímavý počin.

Na hlavu subjektu, který počítač ovládá, je připevněna jakási helma s elektrodami, které snímají malé rozdíly elektrického napětí vznikající při práci mozku. Na jejich základě pak vykoná počítač přiřazené příkazy. Ty je ovšem nejprve potřeba počítač naučit používat.

zařízení g.MOBIlab; zdroj: g-tec

Jak takové učení probíhá? Na obrazovce například problikávají postupně písmena abecedy a ovládající subjekt vždy myslí na písmeno, které je zrovna zobrazeno na obrazovce. Obdobně je možné přístroj naučit směrové ovládání pro příkazy doprava a doleva. V učícím se módu jsou přiřazeny konkrétní mikro změny v napětí mozku konkrétním příkazům, a ty lze poté vykonávat - například myšlením "vyhláskovat" slovo.

Na CeBITu je k vidění menší verze zařízení g.MOBIlab určená pro Pocket PC, jehož cena začíná na třech tisících Euro. Větší verze pro PC stojí od 20 do 100 tisíc Euro podle přesnosti zařízení.

G.tec je za BCI nominován na cenu European ICT Prize, která bude vyhlášena v pátek. Hlavními třemi cenami je obnos 200 tisíc Euro.

Zdroj: Slashdot, Computerworld, g.tec