Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Zvažujete nákup nového notebooku? Potom vás jistě budou zajímat novinky, které se v této oblasti objevily na výstavě CeBIT. Článek vás seznámí s přehledem firem, které na svých stáncích předvádějí různé notebooky a podrobněji se podíváme na výrobky firmy ASUS.

Úvod

Notebooky jsou dlouhá léta velmi žádaným obchodním artiklem. Není divu, tato zařízení jsou praktická a spektrum jejich uplatnění je velmi široké (mobilní kancelář i zábava, pomůcka pro studenty na kolejích atd.) Z těchto důvodů věnují přední výrobci výpočetní techniky vývoji notebooků patřičnou pozornost, a to se projevuje i na jednotlivých výstavách CeBIT, které se konají každoročně (od roku 1986) v německém městě Hannover. Výjimkou není ani současná výstava CeBIT 2007.

Vystavovatelé mohou na CeBITu zařadit své exponáty do různých kategorií. Pro notebooky existuje pět různých kategorií. V těchto kategoriích vystavuje své výrobky cca. 35 různých firem z Evropy i Asie.

Kategorie notebooků

Vedle společnosti ASUS, která má svoje exponáty zařazeny ve čtyřech kategoriích (Desktop replacement notebooks, High-performance notebooks, Notebooks with docking station a Wide screen notebooks) patří mezi významné vystavovatele rovněž firmy Acer Computer a Toshiba Europe.

Notebooky firmy ASUS

Mezi notebooky tohoto výrobce přitahují pozornost zejména modely W5Fe, ASUS-Lamborghini VX2 a U1F.

Notebook W5Fe s funkcí SideShow, představený poprvé na loňské výstavě CES, otevírá svým přídavným displejem novou éru použití počítače. Nové notebooky řady Lamborghini sbírají po celém světě ceny za jedinečný design a ultrakompaktní U1F se svými malými rozměry i rozsáhlou konektivitou stává novým vzorem mobilních počítačů.

ASUS W5Fe

Na tomto notebooku vás na první pohled zaujme jeho pomocný SideShow displej. Tento displej je ovládán nezávislým operačním systémem a může být aktivován bez nastartování celého systému. Umožňuje rychlý přístup k mnoha informacím, včetně naplánovaných schůzek, telefonních čísel, adres a nejnovějších e-mailových zpráv. Na poli zábavy lze externí displej použít pro prohlížení fotografií, přehrávání hudby nebo hraní her typu Solitaire.

Kromě pomocného displeje, který udává směr dalšího rozvoje špičkové technologie, patří do exkluzivní výbavy notebooku W5Fe také například vestavěná otočná webová kamera s rozlišením 1,3 Mpix, jež slouží pro snadnou videokomunikaci. Čtečka paměťových karet a Bluetooth 2.0EDR zajišťují rozsáhlé možnosti ukládání dat a bezdrátového připojení.

Notebook W5Fe

Pomocný display


Charakteristika základních parametrů:
 • Procesor: Intel Core2 Duo Processor T7600/T7400/ T7200/T5600/T5500: 2.33GHZ-1.66GHz, 667MHz, 4MB/2MB L2 cache,
 • Operační systém: Windows Vista Business nebo Home Premium,
 • Paměť: Hlavní systém - DDR2 533/667MHz SDRAM, 512MB, 1 x SODIMM socket pro rozšíření až na 1536MB SDRAM, SideShow - 1G NAND Flash,
 • Display: Hlavní display - 12.1" WXGA Color-Shine (Glare-type) and Crystal-Shine (High brightness) LCD, Asus Splendid Video Intelligent Technology, Pomocný display - 2.8" QVGA TFT LCD,
 • Pevný disk: 2.5" 9.5mm IDE HDD /w Ultra DMA/100 / S.M.A.R.T. a podpora pro
 • 60/80/100/120GB,
 • DVD: DVD Super Multi Double Layer: RAM R/W 2X, CD/DVD Read 8X/24X, CD-R 24X, CD-RW 10X, DVD-R 4X, DVD-RW 2X, DVD+R 4X, DVD+ RW 2.4X.
 • Video kamera: 1.3 Mega Pixel 235 web kamera,
 • Rozhraní: 1 x Express card, 1 x Mikrofon, 1 x Headphone-out jack (S/PDIF), 1 x VGA port/Mini D-sub 15-pin pro externí monitor, 1 x TV Out (S-Video composite), 3 x USB 2.0 port, 1x IEEE 1394 port, 1 x RJ11 Modem, 1 x RJ45 LAN Jack for LAN insert.

ASUS Lamborghini VX2

Hlavní důraz při vývoji tohoto notebooku byl kladen na jeho design. Výsledkem je velmi elegantní notebook, který transformuje disign i ducha Lamborghini do světa počítačů. Je založen na nejnovější platformě Intel Centrino, se kterou dosahuje  rychlosti,  která je ideální pro práci i zábavu. Širokoúhlý 15,4" lesklý displej s vysokým rozlišením, jasem a nulovým počtem jasných bodů, zobrazuje živé barvy a ostré detaily.

Absolutní bezpečnost dat je zaručena díky vestavěnému snímači otisků prstů, který čte údaje přímo ze škáry a garantuje tak skutečnou přesnost identifikace.Charakteristika základních parametrů:
 • Procesor: Intel Core2 Duo Processor T7400 2.166GHz 667 MHz, 4MB L2 cache,
 • Operační systém: Windows Vista Ultimate,
 • Paměť: DDRII667MHz, up to 2 GB,
 • Display: 15.4” Zero Bright Dot High Resolution Colorshine LCD,
 • Pevný disk: 2.5" 9.5mm IDE HDD /w Ultra DMA 100 / S.M.A.R.T a podpora pro
 • 160 GB,
 • DVD: DVD-ROM:8X, CD-ROM: 24X DVD-Dual-D/L,
 • Rozhraní: 1x Express Card , 1 x VGA port/Mini D-sub 15-pin pro externí monitor, 1 x Mikrofon , 1 x RJ11 Modem, 1 x RJ45 LAN, 3 x USB 2.0 port, 1 x IEEE 1394 port.

ASUS U1F

Ultrakompaktní notebook U1F s 11,1" širokoúhlým displejem je zhotoven na míru mobilním profesionálům jako stylový společník na cesty. Obrazovka používá speciální panel podsvětlený LED diodami, který má poloviční tloušťku ve srovnání s běžnými LCD panely a je také o třetinu lehčí. Displej má nižší spotřebu energie, nabízí lepší jas a kratší dobu odezvy.

Pro posílení celkové mobility notebooku U1F a zároveň zajištění dobré ochrany všech jeho částí, je kryt displeje vyroben ze slitiny hořčíku a hliníku, zatímco základní část je ukryta v pouzdru vyztuženém uhlíkovými vlákny.U1F se zrcadlově lesklým krytem LCD, lehkým pouzdrem s nerezovými hranami a kůží potaženou pracovní plochou pod klávesnicí, působí dojmem luxusu a preciznosti.

Notebook U1F

Charakteristika základních parametrů:
 • Procesor: Intel Core Duo Processor U2400 1.06GHz, FSB: 533MHz, 2MB L2 Cache,
 • Operační systém: Windows Vista Business nebo Home Premium,
 • Paměť: DDR2 667 MHz SDRAM, 512MB, rozšiřitelná na 1536MB SDRAM,
 • Display: 11.1" WXGA (1366x768) LED backlight ColorShine TFT-LCD, Asus Splendid Video Intelligent Technology,
 • Pevný disk: 1.8" PATA HDD,60/80 GB (4200rpm)
 • DVD: DVD Super Multi drive: 5X/8X/4X/8X/4X/24X10X/24x/8X,
 • Rozhraní: 1x Express Card , 1 x Mikrofon , 1 x VGA Port, 1 x RJ45 LAN, 4 x USB 2.0 port, 1 x IEEE 1394 port, 1 x RJ45 LAN.

Komentář eMagu

Přestože byl v tomto článku představen velmi malý zlomek vystavených exponátů, lze z uvedených informací vypozorovat hlavní trendy ve vývoji notebooků a hlavní aspekty, jež  tento vývoj v současné době ovlivňují.

Notebook je mobilní zařízení a vývojový trend směřující ke snižování jeho hmotnosti je trvalý. Stálé jsou i další trendy zvyšování užitné schopnosti notebooků v oblasti multimediální zábavy, komunikace a pod.

Důležitým prvkem, který podstatně ovlivnil vystavené exponáty na CeBITu 2007, byl nástup operačního systému Windows Vista. Výrobci notebooků si uvědomují nutnost podpory tohoto systému. Mě osobně v tomto směru nejvíce zaujal pomocný displej notebooku ASUS W5Fe s podporou SideShow. Tato zařízení mohou často usnadnit používání notebooků a zvyšovat tak jejich užitnou hodnotu.

Zdroje

Odkazy na stránky nejvýznamnějších vystavovatelů notebooků