Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Chybí vám větší možnosti dodatečného formátování dokumentů před tiskem? Spotřebujete spousty papírů při tisku konceptů či jiných nehotových úloh? Snažíte se snížit tiskové náklady? Řešením je FinePrint.

FinePrint je přídavný tiskový ovladač, který nabízí širokou škálu možností ovládání tisku – jen namátkou: tisk několika stran na jeden list, oboustranný tisk či vodotisk. O jeho vlastnostech pojednává následující článek.

Instalace

Po instalaci se FinePrint automaticky přidá mezi Vaše tiskárny a pokud pro tisk dokumentu nevyberete svou skutečnou tiskárnu, ale právě virtuální FinePrint, program se spustí. Tiskárnu, kterou chcete použít, si můžete zvolit později a samotný tisk už probíhá opět přes Vaše tiskové ovladače. Nesmím zapomenout ani na to, že program ve své zkušební verzi tiskne v zápatí dokumentu informaci o tom, že byl vytištěn právě jím.

Náhled

Již na první pohled je zřejmé, k čemu slouží karta Náhled. Nejvýraznějším prvkem je volba „Rozvržení“. FinePrint nabízí možnost tisku několika stran na list, což lze využít například pro velmi jednoduchou tvorbu brožur či pro tisk nehotových dokumentů, které člověk potřebuje vidět na papíře, avšak je zbytečné tisknout je na samostatné listy. Použitím FinePrintu také odpadá často velmi zbytečná a nudná práce formátování pomocí sloupců či tabulek. Samozřejmostí je nastavení ohraničení mezi stránkami nebo nastavení okrajů textu a dobře využitelnou jsem shledal také možnost nastavení okrajů pro vazbu.

Další zajímavou funkcí je oboustranný tisk a to na jakékoliv tiskárně. Program vám sám napíše, jak máte s papírem manipulovat, aby oboustranný tisk proběhl tak, jak má. Každý jistě mnohokrát zažil situaci, kdy při snaze vytisknou dokumenty oboustranně, a tím ušetřit nějaké ty listy papíru, spotřeboval mnohem více papírů, než bylo nutno k tisku jednostrannému.

FinePrint 5 - Karta Náhled

Vodotisk

Další ze zajímavých funkcí programu, které je věnována samostatná karta. FinePrint nabízí několik předdefinovaných možností a uživatel si může samozřejmě přidávat i své vlastní. Taktéž lze použít systémové proměnné, jako je například název počítače či tiskárny nebo datum a čas.

Sám tuto funkci používám sporadicky, ale velmi dobře si dokážu představit její použití ve firemní agendě či rodinném archívu. V nastavení lze navolit, i když trošku neomaleně, pozice na stránce nebo také sytost vodotisku.

FinePrint 5 - Karta Pozadí

Formuláře

Poslední z možností, které program FinePrint nabízí, je možnost tisku na předdefinované šablony, zde označované jako formuláře. Program obsahuje dva absolutně nepoužitelné formuláře, dle mého názoru integrované jen pro ukázku. Proto je třeba, aby si uživatel vytvořil vlastní.

Přidání je velmi jednoduché, formulář vytvoříme v jakémkoliv programu a poté jej pomocí tisku přes FinePrint uložíme. Použití je věru neomezené – od hlavičkových papírů či jiných firemních dokumentů až po standardní formuláře. Velkým plusem je i možnost formulář nastavit jako zásobník papíru tiskárny a poté jej použít v jakémkoliv textovém editoru.

FinePrint 5 - Karta Formuláře

Nastavení

V samotném nastavení FinePrintu jednoduše nadefinujeme všechny používané prvky přesně na míru. Lze přidat novou tiskárnu FinePrint, což ocení především uživatelé, kteří se musí o počítač dělit s někým jiným. Program ve svém nastavení nezapomněl ani na ty, kteří potřebují, aby se text četl opačným směrem, než je v našich končinách zvykem. Nastavitelné jsou i možnosti ukládání souborů s dokumenty - standardně FinePrint všechny dokumenty ukládá a je možné je kdykoliv opět vytisknout.

Velmi zajímavě se jeví možné propojení FinePrintu s programem pdfFactory Pro, který, jak je patrno již z názvu, má za úkol převést naše dokumenty do formátu pdf. To je však na jinou recenzi.

FinePrint 5 - Karta Nastavení

Komentář eMagu

Pokud si to tedy shrneme, FinePrint nabízí obrovské možnosti formátu tisku, což nejenže šetří náš čas, ale i tiskové náklady. Až na, dle mého názoru, trochu těžkopádné nastavení pozice vodotisku na stránce jsem neshledal žádnou vadu, která by mne mohla přimět k tomu, abych FinePrint neoznačil přívlastkem úžasný. Osobně jej považuji za jeden z nejlepších programů, které se mi poslední dobou dostaly do ruky. Všem ho vřele doporučuji!

Odkazy