Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V posledním díle našeho seriálu o online hraní na internetu si řekneme něco o aktuálně nejoblíbenějších a nejhranějších hrách na internetu, které se dlouhodobě drží v tabulce TOP 20 nejhranějších her.

World of Warcraft

král je mrtev, ať žije král, chtělo by se zvolat v úvodních řádcích této minirecenze o nejhranějším MMORPG současnosti World of Warcraft. Jak už jsem napsal minule, tak rok 2005 nadobro rozdělil naší matičku Zemi na příznivce hordy a aliance, na sympatizanty krvežíznivých orků a vznešených lidí. V tomto zmíněném roce byl totiž konečně završen vývoj onoho fenomenálního herního titulu, ve kterém je do detailů zpracovaný celý koncept světa Warcraftu.

Už po vydání druhého dílu této kultovní série se ozývala velká spousta fanoušků s tím, že by bylo skvělé, a hlavně žádoucí, celý svět Warcraftu zpracovat do nějakého monumentálního díla, jako například MMORPG a dnes už je jasné, že jejich modlitby byly vyslyšeny…

WoW

WOW, jak už jsem ostatně napsal, je online RPG, v němž jako hrdina putujete po světě Warcraftu a plníte obrovské množství úkolů, které na vás čekají téměř na každém kroku. Stejně jako v naprosté většině RPG, i tady na vaši postavu čeká zvyšování levelů a získávání nových schopností.

Co se týče volby hrdiny, tak volíte ze dvou rozbratřených táborů – již zmíněné hordy a aliance. Za hordu tu jsou orkové, nemrtví, trollové a taureni, na straně aliance stojí lidé, trpaslíci, noční elfové a gnomové. Volba rasy rovněž ovlivňuje volbu povolání, kterých je tady také přehršel, ale jen tak namátkou uvedu šamana, lovce, druida, čaroděje, kněze nebo třeba zloděje.

WoW

Je poměrně smutným faktem, že u WOW nezaplatíte pouze za originální kopii hry, ale rovněž musíte platit měsíční paušál, pokud chcete tuto gamesku hrát. Je to hloupé pravidlo, se kterým jako jedna z prvních přišla Ultima Online, ale na druhou stranu není třeba věšet hlavu, protože existuje spousta poloprofesionálních serverů, které jsou buď úplně zdarma, nebo jen za minimální poplatek, což samo o sobě vypovídá o velké oblibě Warcraftu.

Call of Duty II

Tato skvělá střílečka od firmy Infinity Ward se herně po internetu rozšířila jako morová rána. Není také divu. Kvality jejího předchůdce byly vysoké a spousta lidí si uvědomila, že CoD je přesně to, co hledají. Přímočará akce bez zbytečných hloupostí, která nepostrádala dynamiku a skvělou atmosféru. Celý výsledek ještě umocňovala na tu dobu skvělá grafika.

CoD II

Minulý rok šel starý veterán do penze a nahradil ho nováček s názvem Call of Duty II. Ten se stal okamžitě nejmasověji hranou 3D střílečkou poslední doby. Pokořil dokonce i legendárního Counter-Strika. A to už je co říct.

Call of Duty II je klasická 3D akční střílečka z období 2. světové války, kde si vyberete povolání vašeho vojáka (sniper, medik atd.) a můžete se s chutí vrhnout do boje. Hra nabízí následující herní módy – Deathmatch, Team Deathmatch, Boj o rádio, boj o vlajku a Search and Destroy.

CoD II

Jenom na českém herním serveru Gamepark.cz hraje Call of Duty II denně kolem 2000 lidí. Tahle hra má budoucnost a rozhodně byste jí neměli přehlédnout. Faktem ovšem je, že až vyjde třetí díl, který již nějakou dobu zakoušejí majitelé herních konzolí, tak to bude znamenat herní smrt pro Call of Duty II, stejně jako tomu bylo s jedničkou – zákony evoluce…

Podrobnější recenzi Cod II u nás najdete pod názvem Prožijte II. Světovou válku na vlastní kůži!

Battlefield II

Battlefield II je pokračováním veleúspěšné taktické akce Battlefield 1942, která se odehrávala v epoše 2. světové války. Poté následoval nepříliš úspěšný Battlefield Vietnam a po něm konečně přišla dvojka.

Rozdíl oproti skvělému prvnímu dílu je v tom, že mapy jsou daleko rozlehlejší a hlavně nejsou postaveny na reálných podkladech. Rovněž dějová linie se posunula o nějaký kousek do předu, takže nestojíte mezi německo-italskou a rusko-americkou frontou, nýbrž jste konfrontováni se současnými supervelmocemi.

BF2

Battlefield II je klasická akční střílečka s taktickými prvky, kde si po připojení do hry vyberete jedno ze sedmi nabízených povolání a můžete s chutí vyrazit za nepřátelskou linii. Tam se samozřejmě nemusíte táhnout pěšky, nýbrž můžete jet či letět v mnoha dopravních prostředcích džípem počínaje a bojovou helikoptérou konče. Mimochodem, i džípem se dá letět – jede totiž docela rychle :-).

Battlefield II se stal v dnešní době opravdovým hitem především kvůli aktuálnosti, skvělé hratelnosti, ale také možnosti výběru team leaderů. Herní strany lze totiž dělit na skupiny, které mají jednoho velitele a ten vydává rozkazy. Hra má tak větší spád a daleko více vás pohltí.

BF2

 Představte si, že velíte skupince šesti mužů, mezi nimiž je jeden technik, jeden medik, jeden sniper a tři drsní hoši ze speciálních jednotek. S takovouto skupinkou máte proniknout za nepřátelskou linii a provést záškodnickou akci. Je jen na vás, jestli pošlete všechny bezhlavě do útoku, nebo necháte technika, medika a snipera v záloze na krycí palebné pozici a sami se special force se vydáte vstříc nepříteli…

Tato hra má neuvěřitelnou dynamiku a ohromnou atmosféru. Její příznivci se navíc rekrutují z řad těch, kteří nemají rádi historické střílečky, a proto jim třeba Call of Duty 2 nesedí.

Age of Empires III

Age of Empires – naprosto kultovní hra a ohromný pojem na poli strategických her. Tato královská strategie, která navazuje na dva předchozí veleúspěšné díly posouvá časovou linii zase o kousek dál, takže zatímco AoE II se odehrávalo v temném středověku, tak nyní se posouváme do doby kolonizačních cest a objevování nových světů.

AoE III

Jednoznačně největší změnou oproti staršímu dílu je grafika, která přešla plně do 3D. Já osobně to považuji za poměrně nešťastné, nicméně se na to dá zvyknout a musím uznat, že grafika je skutečně famózní – hlavně voda a především ve vyšších detailech. V takovémto nastavení je to opravdová pastva pro oko. Vyloženě si užíváte, když sledujete svůj dělostřelecký pluk, který salvou z děl kosí nepřátelskou armádu překračující brod. Kosti praskají, údy se lámou a těžké olověné koule se boří do bahnitého dna řeky. I takto sugestivně se dá vylíčit obsah nových AoE, ale vězte, že je toho ještě daleko víc, proč je tato skvělá strategie tak moc oblíbená.

Denně tuto hru hraje přes 4000 lidí, což je celkem slušné číslo. Age of Empires III pomalu a plynule přebírá hráče od svého staršího sourozence, ale zarytí příznivci stále zůstávají věrní dvojkám.

AoE III

Faktem ovšem je, že moc profi hráčů už dvojku nehraje a většina jich přešla na Age of Empires III. V říjnu 2006 byl u nás oficiálně uveden do produkce datadisk The Warchiefs, který přináší další spousty hodin zábavy. V původní hře je celkem 8 civilizací – Španělé, Portugalci, Otomané, Rusové, Francouzi, Angličané, Holanďani a Germáni. Datadisk The Warchiefs přináší tři původní americké civilizace – Aztéky, Siouxy a Iroquése.

Související články