Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Určitě znáte staré pořekadlo ? v jednoduchosti je síla. O tom se nás snaží hra Knytt přesvědčit a nutno říci, že se jí to velmi daří. Její jednoduchost se týká prakticky všeho ? od grafického zpracování až po hratelnost. A v tom je největší slabina i síla.

Co to…?

Začnu asi příběhem. Hrdina hry je malá něco-jako-opička-příšerka Knytt, která je unesena ze svého světa mimozemskou vesmírnou lodí. Cestou na mimozemšťanovu domovskou planetu dojde k poruše a UFO tvrdě přistává na cizí planetě. Náraz byl ale tak silný, že se loď rozlétla na všechny strany a Knytt, pokud se chce ještě někdy vrátit na svou planetu, musí najít všechny rozházené díly.

Místo havaárie

Nebude to ovšem žádná legrace, protože díly různě zapadaly od nejtemnějších hlubin planety, až po vrcholky velehor. A i když je náš hrdina naprosto bezbranný, byla mu naštěstí do vínku dána jedna vlastnost, která mu z této prekérní situace jistě pomůže. Umí totiž lézt po stěnách a to tak dobře, že by i Cliffhanger záviděl.

Grafické zpracování

Jak již okolní screenshoty napovídají, vše se ponese v duchu stylovosti a jednoduchosti. Celé prostředí tvoří prakticky jen různé čtverce a obdélníky, z nichž každý má svou charakteristickou barvu, abyste vždy přesně poznali, co je tráva, co skála, atd.. Na nich se sem tam nalézají různé potvůrky či rostliny, jichž se však nemusíte bát, protože jsou vesměs neškodné.

Rybář

Když však narazíte na nebezpečnou potvoru, které je lepší se vyhnout, Knytt se červeně rozzáří, a tak vás upozorní na číhající nebezpečí. Ale i když se překážce nevyhnete a zemřete, tak se nic neděje, protože všude po obrovské mapě jsou rozesety stovky savovacích plošinek, takže se objevíte prakticky v té samé místnosti.

Podzemí

Kdybych měl bodově ohodnotit grafické zpracování, tak bych mu dal jednoznačně 9/10. Ta hra prostě tak nějak uklidňuje.

Hudba a zvuky

Hudba je od švédského hudebníka Nifflase a je na velmi vysoké úrovni. Spolu s výtečným naskriptováním tvoří hlavního činitele atmosféry. Bez hudby by tato hra nebyla ani poloviční. Zvuky jsou na tom taktéž dobře, nejvíce se mi líbil zvuk při pohybu postavičky. Ani nevím proč...

Doporučit či nedoporučit? Toť otázka

Já volím jednoznačně - doporučit. Rozhodně mě chytla nenáročná relaxační hratelnost, která sice postupem času trošku přechází do nudy a stereotypu, ale než se tak stane, tak se rozhodně pobavíte. A za zmínku také stojí překvapivá skutečnost, že tahle malinká blbůstka má atmosféru, kterou by jí leckterá „velká“ hra mohla závidět.

Odkaz na stažení programu