Sidebar

29
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
I přes existenci digitální varianty zastaralého analogového televizní vysílání, existuje mnoho uživatelů, používajících pouze analogové televizní karty. A k tomu je potřeba dobrý software.

S érou miniaturních počítačů, jako součástí vybavení domácího kina, získaly na popularitě televizní karty zpřístupňující běžné televizní vysílání i uživatelům osobního počítače. Pro účely domácího kina byl vytvořen operační systém Windows Media Centre, obohacující běžné Windows také o funkce přehrávání a nahrávání televizního vysílání z televizní karty.

Uživatelé běžných Windows zůstali odkázáni na programy, přibalené k televizní kartě, společně s jejími ovladači. Tyto programy však ne vždy splňují alespoň základní požadavky na funkčnost a některé z nich jsou dokonce zcela nepoužitelné. Proto se musí uživatel, toužící po kvalitním televizním vysílání na obrazovce svého monitoru, poohlédnout po alternativním programu, který obvyklý obslužný software televizní karty nahradí.

Nástup digitálního vysílání

Možná si řeknete, že je používání analogového televizní karty krokem zpět. Pro většinu diváků je však analog jedinou možností, jak do svého počítače televizní signál dostat. Pokrytí kvalitním a použitelným digitálním signálem je totiž stále minimální a již několik kilometrů za Prahou nemáte šanci chytnout stabilní digitální vysílání ani na lepší pokojovou anténu.


Digitální televize nemá ani zdaleka ještě optimální pokrytí a tak je analogová televize stále řešením pro většinu diváků

Zdroj: DigitálníTelevize.cz

Dalším plusem zastaralého způsobu šíření televizního vysílání je kvalita. Digitální vysílání by sice mohlo znamenat nárůst kvality obrazu, nicméně je v našich podmínkách nepřiměřeně komprimováno. Na lepší analogovou anténu tak paradoxně za dobrých podmínek chytnete kvalitnější obraz i zvuk, než na stejném místě s digitálním set-top boxem.


Ani okolo Prahy není pokrytí digitálním signálem optimální

Zdroj: DigitálníTelevize.cz

Digitální video je navíc při zobrazení na počítačové obrazovce o vysokém rozlišení plné komprimačních artefaktů, což u analogu řešit nemusíte. Zde je problém pouze šum a ten jde, na rozdíl od kostiček MPEG kodeku, zcela snadno odstranit přímo přehrávačem.

Analog na ruský způsob

Náhled kvality videa i na starší televizní kartě se zastaralým Tv tunerem

Program Fly 2000 TV je kompletním řešením pro sledování a nahrávání analogového televizního vysílání a FM rádia. Je sice psán hlavně pro použití s televizními kartami, postavenými na čipech Philips SAA7130 - SAA7135, nicméně podporuje většinu běžných televizních karet pomocí WDM ovladačů.

Pro jiné, než podporované karty, funguje program na bázi WDM ovladačů

Na druhou stranu ale použití WDM ovladače znemožňuje programu, oproti přímému přístupu k televizní kartě, použít některé její pokročilé vlastnosti, včetně zachytávání zvuku bez použití zvukové karty. Fly 2000 TV je i přes tento způsob komunikace s hardwarem o poznání rychlejší, než přehrávače, dodávané s kartou.

Program umí sám filtrovat šum a prokládání na dobré úrovni

Když už tu byla řeč o odstraňování šumu přímo v přehrávači, tak se sluší říct, že Fly 2000 TV disponuje dobrým filtrem tohoto typu a umí také sám odstraňovat prokládání. U obou způsobů zkvalitnění je nutné počítat s většími nároky na výpočetní výkon. Program si ale ani u slabších počítačů nevezme celých sto procent procesoru.

Program při přehrávání i nahrávání ukazuje, kolik výkonu zabírá

V případě, že má počítač zastoupit funkcionalitou videorekordér nebo DVD rekordér, není potřeba přepínat na jiný program. Fly 2000 TV zvládne obstojně i tento úkol. V tomto případě je však nutné zvážit potřebný výkon počítače tak, aby zvládl aplikaci filtrů a kompresi audia a videa v jeden okamžik. Naštěstí program při nahrávání zobrazuje zátěž procesoru a patřičným způsobem také upozorňuje na nedostačující výkon, ve formě zahozených snímků.

V programu Fly 200TV si můžete nastavit nahrávání v určitý čas, jako je tomu u videorekordérů

Pro zaznamenávání je možné v programu navolit kterýkoliv z nainstalovaných kodeků pod volbou Record v hlavním ovládacím okně. Nahrávat můžete i do MPEGu, a to po instalaci patřičných filtrů. Načasování nahrávání se pak provádí volbou Scheduler. Program na tomto místě bohužel neintegruje žádné pokročilé možnosti zadávání nahrávání, jako jsou, stále používané, VPS kódy.

Komentář eMagu

Analogové televizní vysílání ještě není ani zdaleka mrtvé a do doby, kdy bude definitivně vypnuto ho také bude sledovat stále dost diváků. Pro sledování a nahrávání analogového televizního vysílání a FM rádia na počítači není potřeba několik pomalých programů. Stačí jeden rychlý, svižný a nenáročný.

Plusy

  • svižný a rychlý program
  • díky WDM ovladačům podporuje téměř všechny televizní karty

Mínusy

  • skrze WDM ovladače není možné využívat pokročilých vlastností televizních karet
  • ne úplně funkční teletext

Odkaz na program