Sidebar

17
po, úno

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Nejpopulárnější P2P síť současnosti, která z poloviny zatěžuje celosvětovou síť, vyžaduje ke svému provozu nějaké klientské programy. Těch je opravdu hodně, tak jaký si vybrat?

Dnes testované BitTorrent klienty je jednoduše možné rozdělit do dvou skupin. Jako první si představíme ty klienty, u nichž je BitTorrent protokol tím hlavním, proč si je lidé instalují. Druhá skupina pak představí zajímavé alternativy, podporující do určité míry P2P síť BitTorrent, jako jednu z vedlejších funkcí.

Čistokrevní BitTorrent klienti

Jak již bylo řečen, čistokrevní BitTorrent klienti by neměli mít na práci nic jiného, než stahování z této sítě. Vzhledem k jednotnému protokolu se dokonce nebudou lišit ani v rychlosti stahování. Základními hledisky jejich hodnocení tak bude jejich různě složité ovládání, funkce navíc a samozřejmě hardwarové nároky.

Azureus

Začínáme u jednoho z nejpopulárnějších BitTorrent klientů. Zde je hned na místě výtka za rychlost spouštění a všeobecné hardwarové nároky programu, způsobené faktem, že program běží v Javě, která sama o sobě je podstatně pomalejší, než většina jiných vývojových prostředí. Program si ihned po spuštění vezme několik desítek megabajtů operační paměti.

Hlavní okno BitTorren klienta Azureus

Za cenu těchto nevýhod ale BitTorrent klient Azureus nabízí celou paletu těch nejpokročilejších funkcí, které BitTorrent klienti vůbec mívají. Azureus podporuje všechny používané BitTorrent technologie a málokterý klient je vůbec schopen mu v tom konkurovat. Další velkou výhodou je možnost používání na všech platformách, na kterých běží také Java. Své Torrenty si tak stáhnete úplně stejně ve Windows, na Linuxu i na MacOS X.

Plusy

 • podporuje snad úplně všechny současné funkce, založené na BitTorrent protokolu
 • i přes velké množství funkcí integrovaných podporuje i pluginy, rozšiřující tyto funkce
 • běží na většině operačních systémů, všude tam, kde je Java

Mínusy

 • velké hardwarové nároky, dané Javou

Odkaz na recenzi

Odkaz na program

BitLord

BitLord sice nenabízí takovou paletu funkcí, některé nadstavby BitTorrent sítě dokonce ignoruje, přesto však může být výbornou alternativou k Azureusu. Díky tomu, že je napsán v C++, nepotřebuje tolik výkonu a paměti a je podstatně rychlejší. Jednoznačným negativem může být adware, který program instaluje. Prostředí programu se nijak zásadně neliší od ostatních BitTorrent klientů.

Hlavní okno BitTorrent klienta Bitlord

Plusy

 • rychlost a nízké nároky

Mínusy

 • málo funkcí
 • adware
 • jen pro Windows

Odkaz na program

BitSpirit

Dalším klientem pro BitTorrent v našem přehledu je BitSpirit. Stejně, jako předchozí program, i BitSpirit je napsán v C++, a tak je velmi rychlý a nenáročný. Oba programy jsou pak tímto programovacím jazykem vázány jenom na operační systém Windows. BitSpirit na rozdíl od BitLorda umí pracovat i s nadstavbami protokolu BitTorrentu. Prostředí programu je téměř identické se zaběhnutým standardem, nicméně je velmi pěkně zpracováno po grafické stránce.

Hlavní okno BitTorrent klienta BitSpirit

Plusy

 • rychlost a nízké nároky
 • pěkné prostředí

Mínusy

 • není v češtině
 • jen pro Windows

Odkaz na program

µTorrent

Miniaturní klient µTorrent má ze všech programů jednoznačně nejmenší nároky na hardware. Poběží tak i na těch nejpomalejších počítačích. Také uživatelské prostředí µTorrentu neopouští zaběhnuté schéma a tak se ani v něm uživatel neztratí. Klient podporuje velkou část nadstandardních technologií sítě BitTorrent, což je ve srovnání s jeho velikostí celkem udivující.

Hlavní okno BitTorrent klienta uTorrent

Plusy

 • miniaturní velkost, malé nároky
 • mnoho pokročilých funkcí

Mínusy

 • jen pro Windows

Odkaz na recenzi

Odkaz na program

Který je nejlepší?

Z přehledu je jasně vidět, který z programů může být diskvalifikován hned na začátek. BitLord je možná dobrým klientem, nicméně instalace adwaru je neomluvitelná. Z dalších programů může zásadním nedostatkem trpět klient BitSpirit, ač velmi pohledný, rychlý a nenáročný, neumí česky.

Zbývající dva programy je velmi těžké porovnávat, jelikož jeden z nich je sice velmi pomalý a náročný na výkon, ale nabízí prakticky všechny funkce a technologie, na které si uživatel BitTorrent sítě vzpomene, a je bez problému použitelný i na jiných operačních systémech, než jen Windows. Pro uTorrent pak mluví jeho minimální nároky a rychlost, jakou nepředvedl žádný jiný z hodnocených programů.