Sidebar

21
út, led

BLOGEE
Typography
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Jako nouzové řešení pro používání BitTorrent sítě je také možné použít některé další programy, podporující tento velmi populární protokol. Které z nich jsou dobré a které naopak ani nezkoušet?

V předchozím článku jsme si podporu BitTorrent protokolu rozdělili mezi čistokrevné klienty a ty programy, které jeho podporu integrují jako jednu z vedlejších funkcí. Takovým se podíváme na zoubek dnes.

Nicméně je zde dobré objasnit, že tyto programy nejsou až tak vhodné pro použití s BitTorrent sítí. Jedná se spíš o takové nouzové řešení pro uživatele, kteří zase tolik souborů nestáhnou a nepotřebují tak klienta navíc.

Vedlejší funkce

Tyto programy totiž nejsou psány s důrazem na P2P rysy této sítě, ale jenom na čisté stahování. Mnoho z nich tudíž nezvládá podporovat některá pravidla, daná především provozovateli BitTorrent trackerů. To pro tyto programy a jejich uživatele může znamenat nemalé problémy v používání této sítě. Nejdůležitějším aspektem hodnocení tedy bude, jakým způsobem se tyto programy chovají právě k podporované síti.

Opera

Známý alternativní webový prohlížeč Opera plně podporuje BitTorrent síť od své deváté verze. Tato podpora je zaměřena hlavně na stahování a tak u mnoha trackerů s Operou rozhodně nepochodíte. Opera, jako BitTorrent klient, se hodí především ke stahování velkých souborů, jako jsou linuxové distribuce, nabízené alternativně přes tuto síť pro odlehčení oficiálním stahovacím serverům.

Ve webovém prohlížeči Opera stačí kliknout na odkaz na Torrent soubor a opera sama nabídne jeho stahování

Obrovskou výhodou je, že stačí kliknout na odkaz na Torrent soubor a Opera se vás rovnou zeptá, zda-li chcete soubory stáhnout, nebo jenom uložit Torrent soubor na disk. Přidávání stahování je tak v Opeře nesrovnatelně rychlejší, než v jakémkoliv jiném klientu.

Stahování souboru z BitTorrentu pomocí webového prohlížeče Opera

Plusy

 • přidávání stahování přímo ze stránek
 • prakticky jediný webový prohlížeč s podporou této sítě

Mínusy

 • zaměřený na pouhé stahování, což způsobuje problémy u BitTorrent trackerů
 • žádné pokročilé funkce

Odkaz na recenzi

Odkaz na program

LimeWire

Někteří multifunkční P2P klienti také podporují BitTorrent síť. Mezi nimi i méně známý LimeWire, který v sobě spojuje vlastnosti dvou nejvíce používaných sítí na světě: BitTorrent a Gnutella. Stejně, jako čistokrevný klient Azureus, i LimeWire běží na Javě, což podstatně snižuje jeho rychlost. Také tento program bývá často na některých BitTorrent trackerech neoblíbený, nicméně většinou není problém ho používat.

Multifunkční klient LimeWire podporuje sítě Gnutella a BitTorrent

Plusy

 • běží na všech operačních systémech, kde také běží Java
 • Gnutella a BitTorrent jsou nejpoužívanější P2P sítě, nabízejí proto největší množství souborů

Mínusy

 • pomalý, za což může Java
 • některé trackery ho nemají rády

Odkaz na recenzi

Odkaz na program

Shareaza

Shareaza je podobným multifunkčním klientem, jako je LimeWire. Rozšiřuje však podporu sítí ještě o síť eDonkey2000 a tak podporuje hned všechny tři nejpoužívanější P2P sítě (plus druhou generaci sítě Gnutella). Také tento program bývá u trackerů velmi neoblíbený a některé ho dokonce blokují.

Multifunkční klient Shareaza v sobě spojuje vlastnosti P2P sítí BitTorrent, Gnutella (plus její durhá generace) a eDonkey2000

Plusy

 • Gnutella, BitTorrent a eDonkey2000 jsou nejpoužívanější P2P sítě, Gnutella2 je naopak velmi moderní sítí, která na svou šanci zatím čeká

Mínusy

 • některé trackery ho nemají rády

Odkaz na recenzi

Odkaz na program

GetRight

GetRight byl původně pouze stahovacím programem. Nová verze rozšiřuje jeho použitelnost i o BitTorrent protokol a ten je zpracován velmi dobře. Program sice může být některými provozovateli označen za nežádoucí, nicméně je potřeba říct, že tento program filosofii sítě BitTorrent nijak zásadně neodporuje.

Také stahovací program GetRight ve své nové verzi přináší podporu BitTorrent sítě

Plusy

 • výborné stahování souborů
 • dobrá podpora BitTorrentu, která ani tolik neodporuje filosofii sítě

Mínusy

 • některé trackery mohou, i přes dobré zpracování, protestovat

Odkaz na recenzi

Odkaz na program

Který je nejlepší?

Zde je nutné oddělit dva P2P programy, podporující BitTorrent, jako alternativu k jiným sítím, a dva programy, které se na P2P sítě vůbec nezaměřují. Pro uživatele sítí Gnutella nebo eDonkey2000, mohou být tyto dva programy výborným skloubením těchto sítí a BitTorrentu. Přesto však oba programy trpí především odporem provozovatelů trackerů.

Zbylé dva programy doplňují podporu sítě BitTorrent, jako alternativu ke stahování především linuxových distribucí. Oba tento účel naplňují více, než bohatě. Na druhou stranu ale ani jeden z těchto programů není vhodný jako P2P klient pro stahování jiných souborů, než jsou právě linuxové distribuce.

Související články