Sidebar

17
, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Už i u nás se začala prodávat nová Playstation 3. Pojďme se podívat na několik zajímavostí, kterou jsou s touto herní konzolí spojeny.

Playstation 3 se začala prodávat nejdříve mimo Evropu a na náš kontinent dorazila až během minulého týdne. Evropská verze je poněkud odlišná od té zámořské a v ČR si ji první zájemci mohli zakoupit ve speciálním půlnočním prodeji ze středy na čtvrtek.

Její příchod zaregistroval i Microsoft, který je výrobcem konkurenčního XBoxu 360 a narušil tu pravou Sony atmosféru při slavnostním uvedení Playstation 3 v Paříži svou reklamou na parníku.

XBox Paříž

Playstation 3 ovšem není jen herní konzolí. Díky zabudované Blu-ray mechanice výrazně pomáhá k prodeji tohoto formátu médií pro HD video, takže i díky PS3 se chystá asociace Blu-ray disků do tří let kompletně porazit konkurenci.

Výkon, který potřebuje konzole mít, aby splnila požadavky moderních her, jí umožňují i jiné využití než to odpočinkové. Přímo v některých firmwarech je obsažen klient projektu Stanfordské University Folding@home.

Jedná se o distribuované výpočty, které se zabývají výzkumem v lékařských vědních oborech, jako je třeba hledání léku proti rakovině či proti Alzheimerově a Huntingtonově nemoci. Každý klient dostane ke spočítání malou část z obrovské množiny nutných výpočtu, tu zpracuje a po jejím odeslání na centrální server obdrží opět další část pro výpočet. Lze tak smysluplně využít výpočetní kapacitu zařízení i ve chvílích, kdy by jinak ležela zbytečně ladem.

PS3 výpočetní clusterProfesor Frank Mueller, z North Carolina State University, zašel ještě o krůček dále a použil několik PS3 pro vytvoření clusteru pro vědecké výpočty. Výhodou je získání poměrně velkého výpočetního potenciálu za zlomek ceny, jaký by bylo nutné dát za pořízení stejné kapacity klasickým způsobem. Jeho cluster složený z osmi PS3 tak má výkon malého superpočítače, ale pořizovací cena byla jen pět tisíc USD.

Na PS3 v clusteru je nainstalován jako operační systém Linux a dále IBM rozhraní pro programování Cell procesoru. Omezením se ukazuje limit 512 MB RAM, ale i tento problém by měl prý být v brzké budoucnosti odstraněn.

 

Zdroj: GWN, Playfuls.com, Physorg