Sidebar

28
út, led

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Editor fotografií a jiné bitmapové grafiky bez nutnosti instalace a zadarmo? To je editor Picnik. V současné době je k dispozici beta verze tohoto zajímavého editoru, s jehož hlavními vlastnostmi a funkcemi se seznámíme v článku.

Picnik je online editor fotografií a jiné bitmapové grafiky. Pro jeho využití vám postačí běžný internetový prohlížeč a samozřejmě počítač připojený k internetu. Ve většině případů tedy není nutná instalace žádného software. Minimální systémové požadavky jsou určeny těmito parametry:

  • Operační systém: Microsoft Windows XP nebo Mac OS X,
  • Procesor 1 GHz,
  • 256 MB RAM,
  • Prohlížeč: Internet Explorer 5.0 a vyšší nebo Firefox 1.0 a vyšší
Následující obrázek představuje úvodní stránku severu Picnik. Zde jste seznámeni se základními funkcemi editoru a stiskem tlačítka ?Try it now!? editor spustíte.

Úvodní stránka editoru

Vlastnosti a funkce aplikace

Načtení obrázku do editoru

Možnosti načtení obrázku do editoru jsou skutečně široké. Pokud máte svůj účet na serveru Flickr, můžete obrázky nahrát přímo ze svého účtu a po realizaci úprav je můžete opět na příslušný server uložit. Dále je zde podporováno vyhledávání obrázků pomocí Yahoo, Flickr i programu Picasa Web Album. Pokud disponujete webovou kamerou, můžete dokonce zachytit snímek z této kamery. Nejčastěji využívanou možností však pravděpodobně bude nahrání obrázku z pevného disku našeho počítače. Při použití této volby se otevře klasické okno, které umožní vyhledat soubory na disku.

Možnosti načtení obrázku

Funkce pro editaci obrázku

Po nahrání obrázku do editoru se automaticky aktivuje záložka ?Edit? pod kterou máme k dispozici 8 tlačítek pro realizaci základních úprav obrázku: ?Auto-fix?, čili upevnění; dále je tu ?Rotate?, tedy otáčení obrázku; jako další v řadě je ?Crop?, to umožňuje ořezávání obrázku; pak je k dispozici ?Resize? ? změna velikosti. Nyní se dostáváme do druhé poloviny funkcí. Je tady ?Exposure?, zde ladíme kontrast a jas; po této funkci přichází ladění tónování barev, tato funkce má příznačný název ?Colors?; další funkce je ?Sharpen?, tou ladíme ostrost obrázku. No a nyní se dostáváme k osmé funkci, kterou je ?Red-eye?. Každý si to umí přeložit, jedná se o červené oči, je tedy jasné, že zde budeme moci odstraňovat červené oči. Každou z realizovaných úprav lze vrátit zpět pomocí tlačítka ?Undo?.

Záložka Edit


Po celou dobu editace máte k dispozici funkci ?Zoom?, která umožňuje plynulou změnu velikosti zobrazení obrázku v intervalu od 34 % až 600% - viz následující demonstrační video:


Speciální efekty

To nejzajímavější se skrývá pod záložkou ?Creative Tools?. Zde máme k dispozici celou řadu efektů, jež můžeme na naše obrázky aplikovat. Můžete zde snadno vytvořit černobílou fotografii, použít efekt ?sépie?, zaoblit rohy, použít rámeček atd. Nabídka jednotlivých efektů je umístěna na levé straně okna prohlížeče (viz. následující obrázek) a nastavení jednotlivých efektů je snadno ovladatelné.

Záložka Creative Tools

Následující video demonstruje jeden z těchto efektů - nastavení zaoblených rohů fotografie.Uložení obrázku

Po realizaci veškerých úprav můžete obrázek uložit prostřednictvím záložky ?Save?. Zde existují obdobné možnosti jako při načítání obrázků. Je zde opět podporována možnost ukládání obrázků na serveru Flickr nebo prostřednictvím programu Picasa Web Album. Dále můžete zaslat obrázek Emailem, uložit na pevný disk, vložit do ?Flickr Slideshow?, zaslat Emailem na vybraný webový server nebo obrázek vytisknout. Poslední dvě možnosti zatím (v době vzniku článku) nejsou k dispozici.

Záložka Save

Při zasílání obrázku Emailem (nabídka ?Email Photo?) máme k dispozici formulář, ve kterém můžeme uvést adresu příjemce, naši adresu, předmět, vzkaz a zvolit rozměry obrázku.

Formulář pro odeslání Emailem

Při ukládání obrázku na pevný disk počítače máme možnost nastavit rozměry obrázku a zvolit formát. Jsou zde podporovány formáty JPG, PNG, GIF, BMP, PDF a TIFF.

Volby pro ukložení obrázku na disk
Editor Picnik disponuje celou řadou dalších užitečných vlastností. V případě, že zavřete okno prohlížeče, editor si ?pamatuje? obrázek se kterým jste pracovali a při dalším spuštění editoru otevře obrázek v té části, ve které jste práci ukončili.

Budoucnost Picniku

Veškeré funkce editoru Picnik beta jsou v současné době poskytovány zdarma. Po ukončení zkušebního provozu tohoto serveru budou k dispozici dva typy editorů: editor se základními (výše popsanými) funkcemi bude i nadále poskytován zdarma a editor s pokročilými funkcemi, jehož použití bude zpoplatněno.

Komentář eMagu

Lze konstatovat, že i bezplatná testovací verze editoru Picnik disponuje velmi zajímavými funkcemi a vlastnostmi. Ovládání editoru je snadné a intuitivní. Proto lze vyzkoušení tohoto nástroje pro úpravu fotografií a jiné bitmapové grafiky vřele doporučit.

Jestliže disponujete dostatečně rychlým připojením k internetu, získáte zdarma a bez nutnosti instalace  software opravdu praktický nástroj pro úpravu vašich fotografií. Vzhledem k tomu, že se jedná o testovací verzi, bude jistě zajímavé vývoj této služby i nadále sledovat.

Odkaz na uvedenou službu