Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Dávno pryč jsou doby, kdy úschovny souborů nabízely kapacitu v řádech desítek MB. Dnes online virtuální disky poskytují svým uživatelům prostor v řádech několika GB. My se podíváme jak na Xdrive, který nabízí 5 GB

Prostor  pro každého

Jednou ze služeb, nabízejících takovouto kapacitu k bezplatnému použití, je Xdrive. Jeho provozovatelem je americký gigant AOL. Ten nabízí uživatelům konkrétně 5 GB prostoru.

Správa přes web i aplikaci

Služba poskytuje přístup k souborům jak přes webové rozhraní, tak prostřednictvím programu Xdrive Desktop. S jeho pomocí můžete virtuální prostor obsluhovat zcela totožně, jako byste pracovali na pevném disku uvnitř svého počítače. Vše probíhá tak, že Xdrive Desktop připojí k počítači novou síťovou jednotku.

E-mail pro každého

K virtuálnímu disku dostanete navíc e-mailovou adresu ve tvaru Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Homepage služby Xdrive.com

 

Registrace

Samotná registrace je velice intuitivní. Na hlavní stránce stačí kliknout na odkaz Sign up for Free! v pravém horním rohu. Následně vyplníte krátký formulář. Celý proces nezabere více, než pár minut času. Pokud vše proběhne bez komplikací, pak můžete okamžitě začít využívat všech výhod 5 GB prostoru.

Bez Internet Exploreru vstup zakázán

Tvůrci však nepamatovali na uživatele alternativníchprohlížečů, proto je pohyb na stránkách bezproblémový pouze pokud používáte Internet Exporer. V opačném případě na vás budou vyskakovat varovná hlášení a neocitnete se tam, kam byste se podle odkazu měli dostat. To lze označit v dnešní době za opravdu velký handicap.
 

Formulář pro přihlášení s možností registrace

 

Je libo 5 GB nebo 50 GB?

V následujícím okně si lze vybrat mezi bezpaltnou variantou o kapacitě 5 GB, nebo placeným prostorem nabízejícím 50 GB pro vaše data. Poté stačí jen vyplnit uživatelské jméno a heslo pro přihlašování k službě.
 

Zadarmo 5GB, nebo za 9,95 dolaru měsíčně 50 GB? Stačí zvolit dle potřeby

 

Výsledek registrace

 

Přihlášení

Ke správě prostoru je využito prostředí vytvořené v jazyce Java. Tvůrci si na nás však připravili drobný zádrhel. Pod nadpisem „Login“ se nachází dvě možnosti pro přihlášení k účtu. Pokud ponecháte zatržené „Xdrive Username“, pak se přihlášení nedočkáte. Musíte vybrat druhou volbu, tedy „AOL/AIM Screen Name“. Poté se automaticky načte stránka, na níž se bez problémů přihlásíte.

Přihlášení

Drobnou vadou na kráse je fakt, že je opět nutné použít Internet Explorer. Alternativní prohlížeče nepracují se stránkou korektně a zobrazují chybová hlášení.

Chyba ve Firefoxu

 

Chyba ve Firefoxu podruhé

 

Pohyb ve svém prostoru

Po úspěšném vstupu do účtu vidíte „Lunch pad“, neboli hlavní ovládací lištu. Zde můžete vstoupit do administrace disku, nebo si prohlédnout demo služby. Pod ní se nachází informace o poskytovaných službách. V pravém sloupci pak naleznete nápovědu.

Správce souborů a složek se otevře v novém okně. Na levé straně nacházíme seznam složek. Vpravo se nabízí pohled do aktuální složky. Pod logem služby nalezly své místo záložky. V nich se ukrývají, kromě zmiňovaného pohledu do složek, obrázky, muzika a záložky. Máte tak velmi rychlý přístup k souborům v nich uložených.
 

Pohled na správce souborů

 

Oblíbené stránky vždy po ruce

U položky Bookmarks se ještě chvilku zastavme. Jedná se o velmi zajímavou službu. Díky ní můžete mít záložky svých oblíbených stránek stále při sobě. Velkou výhodou je možnost bookmarky importovat a exportovat.

Uploaduju, uploaduješ,uploadujeme ...

Nahrávání všech typů souborů na disk probíhá standardním způsobem. Lze jen subjektivně podotknout, že Xdrive vás někdy nechá čekat na upload déle, než by bylo vhodné.
 

Upload souborů

 

Xdrive Desktop

Vhodnější alternativou pro nakládání se soubory se jeví použití programu Xdrive Desktop. Ten si můžete stáhnout přímo ze svého virtuálního disku. Najdete jej ve složce Download.
 

Download Xdrive Desktop

 

Instalace a spuštění

Instalace probíhá zcela obvyklým způsobem. Po startu aplikace přejdeme na kartu Xdrive a zde se tlačítkem „Connect“ připojíme. Poté se v okně zobrazí aktuální informace o jednotce a další volby, mezi nimiž nalezneme monitor provedených operací, možnost spustit webovou verzi Xdrive, a podobně.


Okno apikace Xdrive Desktop 5.1


Na kartě Backup lze nastavit typy souborů, které si přejeme zálohovat.
 

Sekce BackupPod položkou Auto Copy v horním menu je možné spustit automatické kopírování obrázků a muziky po každém přihlášení k serveru. Poslední položkou je nezbytná nápověda.
 

Xdrive jako síťová jednotka

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Tím je skutečnost, že po připojení se ve Windows objeví nová síťová jednotka. To má svou velkou výhodu. Můžete s daty pracovat prostřednictvím svého oblíbeného správce souborů (ať už přes Tento počítač, či prostřednictvím Total Commanderu). Se soubory a složkami tedy pracujete, jako by se jednalo o pevný disk uvnitř vašeho PC.
 

Jednotka Xdrive v Pruzkumníku Windows

 

Odpojení od služby probíhá standardně tlačítkem disconnect v okně aplikace. Připojení se také ukončí v případě, že Windows přejdou do režimu spánku, nebo úsporného režimu.
 

E-mail zdarma

K e-mailu, který získáte společně s prostorem na Xdrive, se lze přihlásit přes portál AOL. Práce se schránkou se ničím neodlišuje od ostatních freemailových služeb.
 

Freemail od AOL získáte společně s registrací Xdrive

 

Výborná alternativa k USB klíčence

Zarytí příznivci flash disků zřejmě nebudou souhlasit, avšak pokud má uživatel stálé připojení k internetu, pak není nejmenší důvod Xdrive nevyužít. Služba je důstojnou alternativou pro zálohování a sdílení souborů. V mnohém navíc klíčenky předčí.

 

{jacomment on}