Sidebar

21
po, říj

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
V Novosibirsku vzniká obdoba známého Silicon valley. Myšlenka o využití tohoto města pro vědecké účely vznikla již v hlavě Nikity Chruščova.

Tento sovětský pohlavár dostal nápad, že by kumuloval vědce z „venkova“ (tzn. ti co nebydlí v Moskvě) do tohoto města a vytvořil jim tak podmínky pro hluboké bádání.

Vladimír Putin, současný prezident Ruska se k projektu vyjádřil kladně a sdělil, že si již nemohou dovolit ztratit tu šanci a uvolnil na projekt několik miliónů dolarů na infrastrukturu a rozvoj.

Akadem gorodok, je nový projekt, který má vrátit Rusku a mladým vědcům prestiž a umožnit jim vědeckou práci na profesionální úrovni, samozřejmě za adekvátní platové ohodnocení.

V Novosibirsku je 15% roční nárůst vzniku nových společností a firem. Například Intel, IBM či Schlumberger pravidelně mapují terén a zjišťují si tak možnosti dalších investic a založení nových poboček pro vědu a výzkum.

Více než 200 tisíc mladých lidí každoročně vystuduje v Rusku vědecké obory a těmto specialistům se donedávna nenabízelo příliš šancí. Ruská věda si drží oproti Indii, která taktéž prodělala svůj IT-Boom jedinečnou pozici, nejen v tomto množství vystudovaných lidí, ale i tradicí způsobu kritického myšlení a tzv. profesionálního hladu.

Zdroj: CNN Money