Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s panem Petrem Peřinou, marketingovým ředitelem i-legalne.cz. Dozvíte se nejen zajímavosti o tomto serveru, ale třeba i to, co si myslí o DRM nebo jakou hudbu si sám stahuje.

Petr Peřina, marketingový ředitel i-legalne.czMožná úvodem pro ty z našich čtenářů, kteří přesně neví, co si pod i-legálně představit. Mohl byste jednou, dvěma větami říci o co vlastně jde?

Tak i-legalne.cz je hudební server s možností stahování legální hudby. Říkáme hudební server z toho důvodu, že i-legálně není jen hudební obchod, ale je to i současně i hudební magazín.

Proč zrovna i-legálně? Jak to vzniklo?

Když se podíváte do sloganu, který je součástí loga, tak tam je napsáno „Stahuj hudbu i legálně“, taková slovní přesmyčka. Prakticky je to o tom, že už tu existuje alternativa k nějaké nestandardní pirátské činnosti, tak proto i-legálně.

Jak to vlastně funguje, jak získáváte hudbu pro Vaše zákazníky?

Máme smlouvy s tím, kdo je vlastníkem autorských zpráv, což většinou bývají vydavatelé. Máme smlouvu se všemi čtyřmi největšími vydavateli. Plus samozřejmě lokální menší vydavatelství, pak jsou tam i některá zahraniční vydavatelství, zase nezávislá muzika.

Jsou tam ale i někteří vydavatelé kteří, jako třeba Ondřej Soukup, vydali pár svých věcí a nedali je žádnému vydavateli, tak jednáme přímo s ním. Nebo třeba teď právě děláme Vratné lahve, máme smlouvu s Honzou Svěrákem

Kolik tak je celkem skladeb ke stažení na i-legálně?

Teď v tuhle chvíli tam máme ke stažení nejakých 340 tisíc skladeb všech žánrů.

Využívají to lidé hodně, jak moc se stahuje?

Někdy na konci ledna jsme měli tiskovku, kde jsme ohlásili prvních 50 tisíc prodaných tracků, koncem února to pak bylo nějak 71 tisíc prodaných tracků.

V téhle souvislosti by bylo dobré zmínit jak dlouho vlastně fungujete

Od 14. listopadu 2006, to znamená, že jsme na trhu poměrně krátce.

Stahuje se něco nejvíc, nějaký žánr? Co je tak nejoblíbenější?

No tak to je vždycky o tom, co zrovna v tu chvíli je cool, takže novinky.

Jsou tam i standardní věci, jako je třeba z klasiky Vltava od Bedřicha Smetany. To je věc, která se stahuje pořád průběžně. Pak jsou tam věci jazzové, rockové, 60. a 70. léta, to funguje taky výborně.

Teď v tuhle chvíli nejstahovanější singl je malá mořská víla od Anety Langerové, kterou jsme dělali exkluzivně. Čtrnáct dní jsme ji měli jenom my, konkurence ji mít nemohla. Domluvili jsme se se Sony, domluvili jsme se s Anetou, ona nám tam namluvila i takovou zdravici do banneru a podepsala nám ho. Takže většinou je to o tom, co zrovna v tu chvíli frčí. A taky to, co prezentujeme, to co inzerujem, to co „upoutáváme“.

Vy jste zmiňoval konkureci. Co byste viděl jako Vaši výhodu oproti ní, ať už naší nebo zahraniční.

No tak co se týče konkurence … Pro nás jsou největší konkurencí pirátské servery, to jednoznačně. Co se týče té legální konkurence, tak naše výhoda je určitě to, že nejsme jenom obchod, ale jsme zároveň i hudební magazín. Jsme prostě jakýsi prostor na internetu, kde se dozvíte o tom, co se děje v hudbě, současně si můžete i poslechnout, co se v hudbě děje, podívat se, kde je jaký koncert.

My se snažíme, aby i-legalne.cz bylo všechno o hudbě na jednom místě. To znamená když někdo něco hledá na internetu, tak si skočí na nějaký svůj oblíbený vyhledávač, a když bude hledat něco o hudbě, tak by ho to mělo odkázat k nám. To je náš takový dlohodobý cíl, aby to lidi brali tak, jako že hudba na českém internetu je i-legalne.cz.

Co se týče návštěvnosti, tak jsme spokojeni, myslím, že se nám daří lidi k sobě táhnout. Třeba jak jsme se bavili o těch prodaných trecích, dobře, 71 tisíc, z našeho pohledu je to dobré, vydavatelé jsou spokojení, interpreti taky. Ale co se týče návštěvnosti, tak my denně máme kolem 12-15 tisíc unikátních přístupů, což je supr. A navíc lidi u nás tráví v průměru asi osm minut, což je taky docela příjemný. Takže je vidět, že si čtou, poslouchají ukázky a není to jen o tom, že přijdou, rychle nakoupí, a zas odejdou.

A další věc, co je pro nás tou výhodou oproti ostatním je, že je to náš core bussiness, takže nám nic jinýho nezbývá, než abychom fungovali dobře. Ostatní to mají vždycky jako něco navíc, další aktivitu. Ať se bavíme o Allmusic, Topfunu nebo o T-Mobilu, tak vždycky to je jakási další část jejich podnikání, ale není to to hlavní, co dělají. I proto komunikujeme víc s vydavateli, i proto komunikujeme jednotlivé kampaně přímo s interprety a i pro to máme exkluzivní věci.

V tuhle chvíli máme exkluzivně nový singl Tata Boys a další asi čtyři věci, které děláme opět exkluzivně jenom my, pouze u nás se dají sehnat. Děláme různé rozhovory speciálně pro nás, i se zahraničními interprety. Prostě – snažíme se.

Stahujete si i Vy hudbu z i-legálně?

Stahuju. Hlavně si stahuju hudbu, takovou tu, jako když je třeba sobota večer a podívám se na i-legalne, jestli tam přibyly všechny články, které měly, a pak si tam začnu listovat v abecedním rejstříku a začínám si tam hledat a objevovat něco, co jsem nikdy před tím neobjevil, třeba nějaké jazzové věci, které jsem nikdy neslyšel, jenom jsem slyšel, že existují. Tak kolikrát zjistím, co my tam všechno nemáme, teda respektive, co tam všechno máme.

Jakou byste viděl výhodu stahování hudby v elektronické podobě oproti klasickému CD. Někdo zastává názor, že koupit si CD je lepší, že si na to můžou „šáhnout“, používat ho pořád.

Tak ten artefakt tam samozřejmě asi hraje určitou roli. Ve chvíli, kdy budu mít kompletní sbírku U2, která mi bude stát na polici a budu si chtít koupit nové album, asi si to koupím taky. S tím, že to pro mne bude mít smysl s podpisem toho Bona a podobně.

Ale jinak ta výhoda je jednoduchá. Jednak je k tomu rychlejší přístup, snadnější, nemusíte si stahovat celé album, můžete si stáhnout jen to, co vás zajímá. A pak i co se týče toho praktického použití, tak je to praktičtější v nějaké malé mp3 krabičce nebo v počítači a poslouchat to kdekoli. Ve chvíli, kdy si koupíte CD, tak první je, aby se nepoškrábalo, tak si hned pro jistotu uděláte zálohu do auta. Nebo si ji neuděláte a vozíte ho sebou tak dlouho, dokud ho nezničíte nebo někde neztratíte.

Digitální hudba má výhodu v tom, že i když ji ztratíte, tak ji máte zálohovanou na i-legalne.cz na svém účtu. Ale jak říkám. Naše konkurence v tomto smyslu nejsou ty fyzické nosiče, to jsou dva produkty, které vedle sebe mohou paralelně v pohodě koexistovat. Největší problém jsou piráti.

Když se bavíme o těch pirátech a o použitelnosti hudby, jak se díváte na ochranu DRM, kterou používáte? V nedávné době Steve Jobs za iTunes prohlásil, že oni by byli pro to ochrany zrušit, že by to podle nich prospělo hudebnímu trhu. Jaký je Váš pohled?

Co se týče DRM, tak my v tuhle chvíli DRM používáme, protože ho musíme používat. Myslím si, že problém DRM je hlavně ten, že neexistuje sto procentní kompatibilita. Kdyby existovalo jakési obecné DRM, které by fungovalo na všech přístrojích, ve všech přehrávačích, ve všech operačních systémech, tak si myslím, že pak by to nebyl výrazný problém.

Pak to bude jako problém vnímat jenom ten, kdo to bude chtít obejít. Nemyslím si, že úplné odstranění DRM je zcela ideální v případě našeho trhu, že jsme k tomu ještě dostatečně nedospěli. I když i pro nás by to bylo podstatně jednodušší i z hlediska marketingové komunikace našeho projektu.

Takže my s DRM problémy obecně nemáme, ale prostě Microsofte a páni výrobci udělejte něco s tou kompatibilitou.

Takže vy DRM používat musíte?

Ano, jinak bychom nedostali licence pro prodej hudby od těch největších vydavatelů. Nesepsali bychom smlouvy, nedostali bychom obsah. Za DRM dokonce musíme platit. Jedná se sice jen o haléřové položky u jednotlivých skladem, ale ve velkém objemu jsou i ony znát.

Takže máte všechno s DRM nebo máte i něco bez této ochrany?

Máme sekci Inkubátor, určenou pro nové kapely, pro amatérské kapely, a tam ten obsah chráněný není. Jsou to MP3, které jsou volně zdarma ke stažení.

Je teď v téhle sekci něco zajímavého, co byste nám doporučil?

Z Inkubátoru se nám vyklubala třeba kapela One Night Band, která se přihlásila, dostala se do top ten žebříčku a teď s ní podepsala vydavatelská společnost Universal smlouvy o vydání singlu.

Jaké plánujte novinky?

Tak nějaké novinky samozřejmě chystáme pořád, v dohledné době to budou například Tata Boys, Jana Kirschner. Ale nesoustředíme se jen na nové věci. Novinkou na i-legalne.cz z oblasti archivů bude kompletní diskografie Eltona Johna, kterou chystáme u příležitosti jeho šedesátin.

Obdobně máme domluveno také zpřístupnění kompletní diskografie Olympicu. Tohle ostatně také vidím jako jednu z odlišností oproti ostatním konkurentům. I-legalne.cz se nezaměřuje jen na novinky, ale dává prostor i starším záležitostem. Poměr mezi novinkami a archivem je u nás asi tak 50/50.

Dobře, to byly novinky z oblasti obsahu. A co nějaké nové funkce?

Připravujeme sice jednu novou, zajímavou funkci, která zatím není na českých serverech prodávajících hudbu použita, ale nerad bych ji předem vyzrazoval.

Možná z toho, co se právě nedávno na i-legálně objevilo, bych zmínil abecední rejstřík, který nám dlouho chyběl.

Zajímavou věcí je také dobíjení účtu pomocí kupónů zasílaných na dobírku. Původně jsme to zavedli na Valentýna jako možnost dárku, ale pak jsme zjistili, že si to lidé kupují sami pro sebe a funkce se překvapivě ujala.

Děkuji panu Petru Peřinovi za rozhovor. A pokud se chcete dozvědět o i-legalne.cz něco více ve srovnání s jeho konkurenty, pak doporučuji náš článek Internetové prodejny hudby.