Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Evropská komise navrhuje nové opatření proti počítačovým a telekomunikačním společnostem, které, byť jen nevědomky, umožňují technologicky šíření materiálů chráněných autorským zákonem (hudba, film, software).

Tyto společnosti tak mohou v budoucnu čelit vysokým sankcím včetně vězení pro zaměstnance provinilého subjektu. Návrh zákona fakticky přesouvá zodpovědnost z koncových uživatelů na technické okruhy, což by se dotklo hlavně poskytovatelů internetového připojení, operátorů mobilních sítí, provozovatelů služeb typu IM, stránek pro sdílení multimediálního obsahu typu YouTube, a dokonce i výrobců open source softwaru.

Samozřejmě kde je akce je i reakce, a tak se proti návrhu zvedla vlna odporu. Jak jinak. Zajímavé je že se na stranu odporu postavila i BSA (Business Software Aliance). Co je tak děsí? Asi klauzule o kriminalizaci „…nápomoci, navádění či podněcování k porušování intelektuálního vlastnictví…“ (hudba, software a filmy chráněné autorskými právy). Další vlnu nevole pak budí také zahrnutí užitných vzorů, nikoli však zahrnutí patentů již schválených.

Zdroj: Euroskop