Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Také trpíte krátkou pamětí, pokud jde o názvy interpretů a písní? Nebo jste jen v rádiu slyšeli zajímavou písničku a nevíte, jak se jmenuje? Pomůže vám Midomi. Stačí zazpívat.

O faktu, že internetové vyhledávání je zlatý důl, by mohli lidé Googlu nebo Seznamu vyprávět. Doba však postoupila a uživatelé se již dále nespokojí s obyčejným katalogovým nebo fulltextovým vyhledáváním, které je součástí všech vyhledávacích portálů. Uživatelé se začínají obracet ke službám, kde můžou hledat mnohem pokročilejším způsobem.

Příkladem vyhledávání podle obsahu by mohl být i dříve recenzovaný program ImgSeek, využívající také zcela nového typu algoritmu pro porovnávání souborů na základě jejich obsahu. U tohoto způsobu odpadá nutnost pamatovat si jakoukoliv textovou informaci, stačí mít představu, jak obrázek vypadal.

Stačí zazpívat

Před vlastním nahráváním je potřeba Flash pluginu povolit záznam ze vstupu mikrofonu

Také webová služba Midomi je příkladem aplikace nového vyhledávacího algoritmu, porovnávajícího mezi sebou zvukové záznamy. V případě Midomi je song vyhledáván na základě vzorku, získaného nahráním z mikrofonu. Jediné, co uživatel pro vyhledání souboru musí udělat, je zazpívat hledanou písničku.

Pro vyhledávání je potřeba jen zazpívat

Nahrávací funkce je u Midomi obstarána Flash pluginem, a tak odpadá zdlouhavé nahrávání zvuku a uploadování. Vstup mikrofonu do Flash pluginu ve webovém prohlížeči je nutné povolit. Díky Flashi je tak nahrávání plně interaktivní a zároveň použitelné pro nejširší masy uživatelů. Tedy i pro ty uživatele, kteří technice nevládnou.

Pokud chcete svoje nahrávky poskytnout celému světu, musíte je nahrát ve Studiu

Mnoho stydlivých uživatelů se také může obávat, že jejich falešné zpívání a zkomolený text uslyší celý svět. Pokud takový uživatel pouze hledá, jeho zpívání se na stránkách služby nikde neobjevuje. Zpěv se ukládá pouze u nahrávání na stránce nahrávacího studia, kde mohou všichni uživatelé svým zpěvem obohatit knihovnu hudebních vzorků a usnadnit tak vyhledávání ostatním uživatelům.

Pro udržení pravidelných návštěvníků je potřeba poskytovat komunitní obsah

Dalším způsobem, jak se předvést na veřejnosti je sdílení nazpívaných nahrávek s dalšími uživateli. Ti mohou naopak vaše zpívání hodnotit. Tato součást z Midomi dělá jeden z mnoha komunitních serverů a nenápadně si tak vytváří okruh pravidelných návštěvníků. Tato strategie ovšem není v současné době žádnou výjimkou.

Nahrané songy jednotlivých uživatelů je možné hodnotit a komentovat

Přesnost hledání

Jedním z aspektů využívaní této služby může být i přesnost hledání. Ta v první řadě závisí na pěveckém výkonu uživatele. Vyhledávací algoritmus je totiž poměrně propracovaný a přesný. Většina počítačových systémů však není schopna nějakým přijatelným způsobem ignorovat nedokonalost lidského vstupu a tak zůstává největší díl odpovědnosti právě na uživateli.

Ne vždy jsou výsledky hledání opravdu přesné

Vyhledávání službou Midomi je určeno především pro zpívaný vstup. Jen velmi těžko si poradí s autentickým záznamem zvuku ze souboru a neexistuje u ní ani možnost žádné nahrávky uploadovat. Pokročilí uživatelé, přemýšlející nad propojením vstupu a výstupu zvukové karty a poskytnutím vzorku ve formě hudebního souboru tak na tento způsob mohou zapomenout. Služba s takovým vzorkem opravdu nenajde skoro nic.

Co službu živí?

Nákup v Midomi hudebním obchodě je podmíněn instalací programu PassAlong

Nic není zadarmo ani na internetu a každá služba musí mít svůj zdroj financí. Pro Midomi je to vlastní internetový obchod s hudbou. Nabídky koupě originální hudby jsou zobrazovány u nalezených i nahraných songů. Pro stahování písniček z hudebního obchodu Midomi využívá aplikaci třetí strany a tak se nabízí otázka bezpečnosti tohoto stahovacího programu.

Hodnocení eMagu

Služba Midomi je rozhodně velmi zajímavým nápadem, obohacujícím internetové vyhledání o, uživatelsky příjemnou, funkci.

Midomi je sice zatím v plenkách a budování použitelné hudební databáze bude trvat ještě hodně dlouho, nicméně již teď je služba dobře použitelná pro známé a aktuální písničky. Zajímavý je i komunitní rozměr služby, určený k nalákání a udržení stálých návštěvníků.

Odkaz na službu