Sidebar

12
čt, pro

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Když už chcete využít vlastností sítě Direct Connect naplno, potřebujete nutně dobrého klienta, jakým je právě český StrongDC. Co nabízí navíc, na rozdíl od ostatních klientů?

Sdílení souborů po internetu je stále populárnější. Může za to především bleskový rozvoj rychlého připojení. Ne nadarmo tak provoz na nejpoužívanější světové P2P síti BitTorrent zabírá přes polovinu provozu světové sítě. Pro české uživatele však hraje prim síť téměř diametrálně odlišná, avšak pro českého uživatele mnohem použitelnější.

Direct Connect

O této P2P síti již psal, celkem obsáhle a důkladně, kolega. Nicméně je dobré připomenout, že síť Direct Connect se v našich končinách těší velké popularitě, což také zapříčiňuje obrovské množství atraktivních souborů ke stažení. Takovým počtem českých uživatelů se zatím nemůže chlubit žádná z velkých P2P sítí.

České huby patří k největším v celé síti Direct Connect, což z ní dělá asi to nejlepší pro české uživatele

U takového počtu uživatelů je jistě pochopitelný i výskyt schopných programátorů, kteří se s nějakým obyčejným klientem, jakým je DC++, rozhodně nespokojí. Tak je tomu i u nás a právě proto existují Direct Connect klienti, jako je dnes recenzovaný StrongDC, nebo populární CZDC++.

Nadstandardní DC++

Český klient StrongDC je znám především pro své nadstandardní funkce, které do sítě Direct Connect přinášejí prvky, známé i z větších sítí. Kromě těchto funkcí samozřejmě podporuje všechny známé z klienta DC++, na kterém je postaven.

Segmentové stahování

Jednou z výhod některých velkých P2P sítí je stahování jednoho souboru od více uživatelů najednou, nazývané segmentové stahování. Umožňuje výrazně zrychlit stahování žádaných souborů. Z velkých P2P sítí tento způsob stahování podporují téměř všechny, včetně těch nejpopulárnějších.

Segmentové stahování je jednou z pokročilých funkcí velkých P2P sítí

Původní protokol Direct Connect, a ani většina klientů a odvozenin, tuto vlastnost nepodporuje. Pro tuto funkci ale není potřeba žádná podpora na straně odesilatele, a tak StrongDC může stahovat segmentově ode všech uživatelů. Základem pro tuto funkci ve StrongDC byl klient RevConnect. Z dalších klientů sítě Direct Connect podporuje segmentové stahování ještě iDC++.

Sdílení nestažených souborů

Klient StrongDC sdílí i nedotažené soubory

Další funkcí, samozřejmou pro velké P2P sítě, je automatické sdílení součástí souborů, které jsou ve stejnou chvíli stahovány. Tato funkce výrazně podporuje základní rysy sdílení tak, že stahujícího uživatele nutí zároveň nabízet stahovaný soubor. Snižuje tak následky neoblíbeného chování, označovaného u BitTorrent sítě jako leeching, tedy pouhého stahování souboru a zabránění jeho sdílení zpět do sítě.

Omezování rychlosti

S klientem StrongDC již nemusíte rychlost omezovat NetLimiterem

Se StrongDC klientem nemusíte provoz v P2P klientovi omezovat pomocí NetLimiteru. Program umí rychlost uploadu i downloadu omezovat sám. Z dalších Direct Connect klientů omezování rychlosti podporuje ještě například BCDC++.

Používání programu? Stále stejné

Uživatelé, zvyklí na některý z jiných Direct Connect klientů si mohou namlouvat, že StrongDC bude nějak zásadně odlišný. StrongDC se ale téměř dokonale podobá všem ostatním klientům. Základem programu je chatovací okno pro každý připojený hub a stavová oblast se seznamem stahovaných a odesílaných souborů.

Prostředí klienta StrongDC se nijak zásadně neliší od ostatních Direct Connect klientů

Zásadní změny, co se používání programu týče, se skrývají v okně nastavení. Právě zde se totiž nacházejí některé z odlišných funkcí. Omezování rychlosti je možné nastavit jak trvale na určitou maximální rychlost, tak i časově podmíněné, které se spouští jenom v určitou denní dobu, např. v noci, kdy není potřeba využívat maximální rychlost připojení.

Prostředí klienta StrongDC se nijak zásadně neliší od ostatních Direct Connect klientů

Hodnocení eMagu

StrongDC je, z pohledu českého uživatele, zřejmě jeden z nejlepších P2P programů. Přináší do celkem jednoduché a neintuitivní sítě vlastnosti, za které jsou chváleny velké P2P sítě. Tato relativně malá P2P síť však uživateli přináší to nejdůležitější - soubory, které očekává. Na velkých P2P sítích totiž jen stěží narazíte na takovou koncentraci českých uživatelů, jako na v síti Direct Connect.

Plusy

  • segmentové stahování
  • sdílení nestažených souborů
  • omezování rychlosti

Mínusy

  • ani StrongDC do sítě Direct Connect nepřináší všechny funkce, pro které jsou velké sítě populární

Odkaz na program