Sidebar

18
po, lis

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Systémový registr Windows se časem zanáší zbytečnými záznamy, nabývá na velikosti a zpomaluje celý systém. Řešním je jeho pročištění, které je s Free Windows Registry Cleanerem opravdu snadné.

Používáte-li operační systém Windows XP již delší dobu, jistě jste po čase zaznamenali určité zpomalení systému, problematičtější spouštění aplikací či jiné neduhy, které časem potkají každého aktivního uživatele. Tato nepříjemná vlastnost se nevyskytuje pouze u Windows XP, ale ve větši či menší míře i u alternativních operačních systémů.

Nejlepším řešením veškerých problémů s operačním systémem je jeho reinstalace. To může být ale pro mnohé z vás obtížné. Ne každý má zkušenosti s instalací a nastavením systému. Mnohem jednodušší je provést řádnou čistku v systému. Začít byste měli u systémového registru, kde jsou uloženy všechny informace o aplikacích a procesech.

Možnosti skeneru

Tento nástroj pro skenování a vyhledávání chybových klíčů v registrech systému Windows vašeho počítače vyhledává i zapomenuté klíče, které zůstaly například po nekompletním odinstalování programu. Použití programu je nasnadě, když je systém např. pomalý, aplikace vyvolávají kritické chyby, systém takzvaně zamrzá apod.

Free Windows Registry Cleaner

Při použití aplikace je ale nutné být velice obezřetní. Aplikace totiž může odstranit i klíče systémového registru, které jsou potřebné pro korektní běh systému. Ovládání aplikace je snadné, uživatelské rozhraní přesně zapadá do podoby MS Windows XP.

Jak se vyhnout odstranění užitečných záznamů

Pozor, využití této aplikace může být za jistých okolností opravdu nebezpečné. Podle vyjádření některých uživatelů, již jej opakovaně použili, sebral program ze systémového registru téměř tisíc záznamů bez nějaké zálohy. Ideální je proto vytvořit před vlastním použitím v systému Windows XP zálohu systémového registru. Popřípadě můžete provést bod obnovení systému, poté budete mít jistotu, že i v případě odstranění záznamů nutných pro chod systému nepřijdete o svá data a o funkční Windows.

Kdy ladit a kdy nikoli?

Rozhodně nemá smysl ladit systém v případě, že vás při jeho používání neustále provázejí chybová hlášení, padání aplikací a obecně velmi nekorektní chování systému. V takových případech je vhodnější reinstalace, případně oprava stávající instalace Windows XP. Ladění systému pomocí speciálních aplikací je obvykle bez jakýchkoli problémů a uživatel nemusí mít strach o svá data. Relativně nebezpečné je uživatelské zasahování do registru systému, kde může neodborná změna znamenat destrukci systému s problematickým zálohováním dat, případně může vést k jejich ztrátě.

Jak na to

-1-

Instalační balíček je ve své podstatě samospustitelným archivem. Stáhnout si ho můžete ze Stahuj.cz. Archiv se rozbalí do zvoleného umístění, implicitně tam, kde je tento soubor otevřen. Obsahuje dva instalační soubory. Jednak verzi PRO, která je lepší, ale nabízí se pouze v podobě trial a pak verzi FREE, která je bezplatná.

-2-

Nainstalujte FREE verzi, instalace je snadná a patrně vás ničím nepřekvapí. Po dokončení instalace je program automaticky spuštěn, dále jej naleznete na pracovní ploše pod specifickou ikonou.

-3-

Prostředí aplikace překvapí přítomností jen základních voleb. Pro otestování registru stiskněte tlačítko Scan Registry.

Tlačítko scan registry

Scan registru trvá poměrně dlouho, aplikace je velmi důsledná, ale tak jak jsme zmínili i nebezpečná.

-4-

Po dokončení je zobrazen seznam záznamů, které dle prohlížení aplikace mohou být z registru vymazány. Raději projděte seznam ručně a zjistěte, zda je vše v pořádku, až pak odstraňujte. V případě nouze vám může dobře posloužit integrovaná nápověda.

Seznam záznamů určených k odstranění

Konečné odstranění provedete pomocí tlačítka Repair error. Následuje jen již odstranění, bez dalších dotazů – na toto si dejte pozor a raději před tímto krokem proveďte zálohu registru buď pomocí programu regedit nebo přímo z programu (poslední verze již tento krok umožňuje).

Regedit

Klady a zápory

+ bezpečné a rychlé čištění registru
+ odstranění nepotřebných dat
+ bezplatná distribuce
- neexistuje česká lokalizace

Související články

Jak na očistu systému od dočasných souborů, které také zanášejí systém a po čase zpomalují jeho běh, se můžete dočíst v článku Očistěte Windows od dočasných souborů

Připraveno ve spolupráci se světem počítačůOdkaz na stažení programu