Sidebar

22
so, úno

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Pokud máte Windows nainstalovány delší čas je systém zanášen nepoužívanými soubory a to zpomaluje běh celého systému. S pomocí Disk Clean Wizardu se tomu můžete jednoduše vyhnout.

Klasickým problémem operačního systému Windows je postupné zpomalování běhu aplikací v případě, že systém běží po delší čas bez reinstalace. To je velmi nepohodlné a při troše snahy je možné se mu dlouhodobě vyhnout. Aplikace Disk Clean Wizard patří mezi pomocníky, kteří se o tuto udržovací činnost postarají za vás.

Program svým vzhledem demonstruje svoje poslání ? zajištění čistoty a přehlednosti.

Proč se Windows po určitém čase unaví

Pokud systém používáte tak, jak byl nainstalován, například typicky pro kancelářské použití, obvykle vydrží se stejným výkonem i několik let. Jste-li ale aktivními uživateli, kteří stále zkoušejí nové aplikace, surfují na internetu, instalují hry apod., obvykle vám systém funguje se stejným výkonem jen několik měsíců, pak se jeho použitelnost snižuje. Instalované aplikace zabírají místo na disku, vkládají informace do systémového registru a ne všechny instalátory dokážou po sobě tato data při odinstalaci uklidit. Tím je systém zpomalován a výkon celého počítače klesá.

Likvidátor nepohodlných stop

Jak již bylo řečeno, tato aplikace se specializuje na dočasné systémové soubory, které jsou na pevném disku umístěny v mnoha úložištích. Systém se tyto soubory snaží sám odstraňovat, ale často se mu to nepodaří, a tak vzniká na disku množství nepotřebných dat, které jednak zabírají místo a jednak zpomalují chod počítače (ovšem nepřímo).

Aplikace prochází celý disk a kontroluje soubory, ve své databázi má více než 50 typů dočasných souborů, které dokáže rozpoznat a odstranit. Výrobce tvrdí, že vyčištění disku dokáže ušetřit ve výsledku až gigabajty dat. U každého uživatele bude patrně výsledek odlišný. Výhodou je velmi snadné ovládání a rychlý průběh testování disku.

Proč je dobré registr občas uklízet

Také registr se postupem času plní čím dál více zbytečnými, nebo dokonce chybnými informacemi, které zbytečně zabírají místo na disku a způsobují nežádoucí prodlení. Možným řešením výše popsaných problémů je např. Free Windows Registry Cleaner, jeden z řady aplikací pro čištění registru Windows. U každé podobné aplikace je ovšem nutné dávat pozor a pro jistotu před čištěním registru přistoupit k záloze registru, uživatelských dat a k vytvoření nového bodu obnovení systému.

Jak na to

Stáhněte si ze Stahuj.cz aplikaci a proveďte instalaci, která je snadná a obvykle jednoduchá.

-1-

Po spuštění aplikace z pracovní plochy nebo z menu Start se objeví okno s informacemi o možnosti zakoupení plné verze aplikace. Klikněte na tlačítko Try software pro přepnutí do zkušebního režimu.

Test

-2-

V další obrazovce je velmi málo voleb a k tomuto se právě váže naše výtka ohledně strohosti uživatelského prostředí aplikace. Vyberete si pevný disk, který chcete pročistit, a kliknete na tlačítko Next.

Next

 

-3-

Dále můžete vyřadit z čištění takové typy souborů, které z nějakého důvodu nechcete odstraňovat, a zase kliknete na tlačítko Next.

Selekce

-4-

V dalším kroku je možno specifikovat, které složky mají být vyčištěny. Kliknutím na tlačítko Scan Now spustíte vyhledávání zbytečných souborů. Po jeho skončení opět pokračujeme kliknutím na tlačítko Next.

Scan

-5-

V posledním kroku se můžete rozhodnout, zda chcete soubory navždy vymazat, hodit do koše nebo přesunout do vámi zvoleného adresáře. Po výběru možnosti ji potvrdíme kliknutím na tlačítko Clean Now!

Výběr možnosti co s odstraňovanými soubory

Klady a zápory

+ rychlé vyčištění disku
+ důsledné vymazání dočasných souborů
- velmi omezené funkce
- absence české lokalizace

Související články

Jak na očistu registru systému Windows, který se také zanáší a po čase zpomaluje běh systému, se můžete dočíst v článku Registr jako ze škatulky

Připraveno ve spolupráci se světem počítačůOdkaz na stažení programu