Sidebar

23
čt, květen

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Největší a nejúspěšnější poptávkový portál je předmětem dnešní recenze seriálu o poptávkových serverech. Tomuto se pokusím věnovat rozhodně obšírněji a tak se omlouvám za přehršel textu, ale věřím, že recenze pro vás bude zdrojem dostatečných informací a zpětné vazby uživatele.

Provozovatelem je společnost B2M.CZ, s.r.o. Kromě České republiky, kde provozují zmíněný poptávkový systém ePoptávka.cz, působí i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rakousku. Měsíčně zprostředkují kontakty k zakázkám za miliardy korun a věřte, že si za to nechají dobře zaplatit. Měsíčně rozešlou na všech portálech více než 15.000 poptávek s finančním obratem přesahujícím 200 mil. EUR.

B2M.cz samozřejmě provozuje i katalogy firem, které jsou nedílnou součástí poptávkových portálů a úzce spolu souvisí. Zajímavý je i počin v podobě webu superto.cz, kde se kumulují tzv. dodavatelské nabídky.

ePoptavka.cz

Poptávkový portál epoptavka.cz je v tomto konkurenčním prostředí "lídrem" a mnohým díky podnikatelskému úspěchu vzorem, ke kterému bohužel jen vzhlíží (např. Syslův Niceone) a vzhlížet budou tak dlouho, dokud nevejdou v zapomění.

Chcete dodávat?

Každý registrovaný dodavatel má v placené verzi přístup k zadaným poptávkám z vybraného oboru a garantováno zasílání nových poptávek z těchto kategorií. Po registraci dodavatele je odeslána elektronická faktura na zadaný e-mail a již během prvních hodin je zasílání poptávek plně aktivní. Po uhrazení faktury jsou automaticky odeslány přístupové kódy do systému, pomocí kterých lze využívat archiv všech poptávek či nastavovat profil. Služba zasílání poptávek je aktivní až do ukončení platnosti, poté je dodavatel vyzván k prodloužení. Součástí této služby je i týdenní zasílání veřejných zakázek z celé Evropy.

Služba zasílání poptávek je zpoplatněna. Cena služby se řídí tarifem, který si objednáte. Částky uvedené v ceníku jsou uvedeny bez DPH. Ke službě se nevztahují žádné další poplatky.

Poptáváte?

Základní výhodou systému je to, že za Vás rozešle poptávku celé řadě ověřených a vhodných dodavatelů registrovaných v systému. Po zadání poptávky, do formuláře, který je jednoduchý a uživatelsky přívětivý máte možnost ještě po kliknutí na "Odeslat poptávku" zadat jí jako spěšnou a urychlit tím administraci zadání. Není třeba funkci používat pravidelně, pokud vám tzv. nehoří koudel pod zadkem a nepotřebujete mnohdy jako já nabídku ihned, nejlépe včera bylo pozdě. Po administraci poptávky některým z operátorů vám přijde potvrzovací email, pak ještě jeden a pak ještě jeden.

No na jednu poptávku pravda chodí nemístně moc emailů od portálu a mělo by se s tím něco dělat. V jednom emailu se dokonce dozvíte, kolika registrovaným firmám a hlavně kterým byla poptávka poslána. Zatímco NiceOne pošle poptávku svým kamarádům a ještě dvěma dalším v systému, tedy čtyřem kontaktům, tak u portálu epoptavka.cz čekejte na oslovení minimálně 600, ne-li více dodavatelů.

Pokud je vaše nabídka zajímavá a chybí v ní nějaké podstatné informace očekávejte v následujícím dni minimálně 100 upřesňujících telefonátů a stovky emailů. To je nevýhoda takového množství oslovených, které vám sice ušetří trošku času, ale někdy se vypořádat s balastem i nekvalitních firem ve službě recenzovaných je práce. Ale to jsou obecné zkušenosti.
 

Formulář


K poptávce můžete připojit několik příloh o maximálním objemu 2MB na jednu přílohu. S pomocí služby ePoptavka monitor můžete navíc sledovat celý průběh zadání a odeslání poptávky. Databáze poptávek je členěna podle krajů a pak podle kategorií. Můžete se tak například cvičně podívat na obor, který vás zajímá a který byste si chtěli v rámci svých možností předplatit. Pokud vás například zajímají poptávky z oboru  IT:

Popis: Poptávka:

Poptávám dodávku serverů pro městský úřad.
Popis:
- 2 ks serverů
- specifikace dle výzvy v příloze
Předpokládaná cena:
- 400.000,- Kč bez DPH
Termín:
- lhůta pro podání nabídek do 15.7.2011 v 11,00 hod
Profil zákazníka: obec z Jihomoravského kraje
Děkujeme za nabídku.


Významným zásahem do konkurence jsou možnosti zadání poptávek do zahraničních přidružených portálů. Někdy se prostě stane, že dané zboží v česku prostě neseženete za cenu, která by se vám hodila. Není tedy problém zadat poptávku do Bulharska či Polska. A abyste ukázali, že vám jde opravdu o kšeft, tak použijte například Google Translate k překladu jednotlivých částí poptávky do daného jazyka.

Hodnocení poptávaných i poptávajících

Ošemetná a mnou nelibě nesená možnost. Z pohledu osoby, která poptává jsem nikdy nevyužil hodnocení firem, které nabídku poslali nebo neposlali, nemám na takové zbytečné kroky čas. Z toho důvodu hodnocení si ani nevšímám a nedávám mu váhu. Zatímco poptávaný, tedy firma ví kdo a jaké hodnocení mu dal, tak obráceně to nefunguje. Pokud zadáte poptávku, tak jste systému v podstatě dal souhlas s nakládání a shromažďování údajů o vaší osobě. Příští poptávka je už pak s vámi spojená a v systému si vytváříte historii. K této historii, nebo spíše ke komentářům, které tam umístí zástupci firem k vaší osobě se vy nedostanete a nikdy je neuvidíte. Natož abyste je mohli dementovat popřípadě vyvrátit. Je tedy otázkou času, kdy nějaký nespokojenec a kverulant okamžitě k vašemu profilu dopíše nepravdivé a diskriminující informace, ke kterým nebudete mít možnost se vyjádřit a už se to s vámi tzv. veze.

V mém poměrně vysokém objemu zadávaných poptávek prostě není možné reagovat na všechny došlé emaily a bohužel ne všichni se mohou vmáčknout na první místo vybraného dodavatele. Ty největší "paka" pak mnohdy tráví čas tím, že místo kvalitních a konkurenceschopných nabídek vám po večerech telefonují a nabízí úplatky nebo posílají výhružné emaily. No a po takovém jednání je už krůček k pomstě ve formě zadání "hodnocení" k poptávajícímu, které je tajné a nepřístupné. Trvalo cca 8 emailů, než operátorka poptávkového serveru narovinu napsala, že: "Bohužel, uvedené informace vám nemůžeme předat !"

Nedivím se tedy současnému stavu, kdy v mém případě nemá smysl zadávat poptávku, protože kdyby ji dostalo 10.000 firem do emailových schránek, tak já nedostanu ani jednu nabídku. Čím více budete nároční, tím méně nabídek dostanete. I v době ekonomické krize (a bude hůř) je poměrně slušné množství firem žijících v letech před rokem 2008, kdy jste se museli doprošovat.

Rozhodně tedy nebudu v systému tzv. certifikovaný zákazník, tedy ten co se zavázal dodržovat etický kodex certifikovaného zákazníka, jeho kontaktní údaje byli ověřeny operátory ePoptávka.cz, poptává častěji než běžný poptávající.

Závěrem

Není drahý, je velký a robustní, je známý a profláklý je jednoduchý a propracovaný. Ale to hodnocení mi prostě nesedí a sedět nikdy nebude, pokud nebude k nahlédnutí a oponování.

{jacomment on}