Sidebar

23
út, dub

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Revizor má podle verdiktu NSS právo zadržet cestujícího, který využil hromadnou dopravou bez platné jízdenky.Vymáhat jízdné a rozdávat pokuty a facky za jízdu načerno je stejné jako zasáhnout proti zloději, který poškozuje něčí majetek. Zde však je třeba připomenout, že černý pasažér působí v daném momentě škodu například jen 10,- Kč.Podle rozhodnutí jednoho nejmenovaného soudce Z.Kühna, který asi podlehl lobbingu dopravních podniků se revizor smí ptát na totožnost člověka bez jízdenky, nesmí ho však nutit doklady ukázat. Revizor ale může cestujícího donutit počkat na policii, pokud odmítne ukázat doklady. A musí také přiměřeně reagovat na to, pokud ho černý pasažer napadne. Mezi napadení můžete rovnou počítat snahu černého pasažéra se bez použití rukou a hmatů a chvatů protlačit ke dveřím a vzít nohy na ramena. Soudce Zdeněk tak rozhodl, že revizor je v podobné situaci jako každý člověk, který brání majetek.

"Každý se může chránit například proti zloději, jakkoliv hodnota odcizených věcí nenaplní trestní odpovědnost pachatele, nebo proti hostovi v restauraci, který zkonzumoval objednané jídlo, a poté odmítl zaplatit, nebo proti osobě, která poškodila jeho věc!"

Revizorův přístup musí být ale přiměřený. Může sice reagovat na případnou agresi cestujícího, ne však neadekvátně. Člověku bez jízdenky má také dát šanci, aby jeho výzvy poslech dobrovolně, nemá se na něj hned "vrhnout". Nelze paušálně vyloučit nutnou obranu, tedy právo revizora odvrátit tento útok zadržením cestujícího, který se pokouší utéct. Revizor nesmí použít větší síly než je nezbytně nutné k dosažení cíle jeho zákroku, kterým je ochrana majetkových práv provozovatele.

Pokud jste se již setkali s agresivitou revizorů, kteří v minulosti ve většině případů působili u Policie ČR, která tak ráda a ochotně vyjíždí revizorům na zavolání do 5 minut. Aby ne, příslušníci Policie ČR mohou totiž využívat hromadné dopravy zcela zdarma, aniž by měli dle zákona nárok. Stačí ukázat odznak, protože platí nepsaná dohoda. Na nutnou obranu si tento stát nehraje a bohužel soud vždy prohrajete, ať budete dělat cokoli. Tedy pokud vás chytí bez jízdenky a vy se pokusíte o útěk či obranu svého životního prostoru. Na omezování osobní svobody se nehraje, alespoň ne v tomto sociálním zřízení, které se jmenuje demokracie. Prostě vytáhněte tu dvacku a kupte si lístek, ať ty mrchy nemají prémie z vybraných pokut.