Sidebar

31
út, bře

BLOGEE
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

U většiny nových domů se sklepy kvůli své ceně přestali stavět, když 1 m3 vychází na 5 až 7 tisíc korun. U starších budov jsou základní součástí stavby. Aby sklep byl 100 % funkční, tak se o něj musí pečovat a pravidelně kontrolovat jeho stav. Pokud ve sklepě cítíte závan plísně a hniloby, tak začněte něco dělat !

 

Výhoda sklepů je již známá od Antiky. Nyní slouží především našim babičkám k uchování ovoce, zeleniny a zavařenin v optimálních podmínkách přes zimu i zbytek roku. Za éry uhlí byl využíván jako zásobník uhlí hned s kotlem vedle sebe. Dnes se tyto prostory dají využít jako vinný sklípek nebo místo pro agregát centrálního vysavače a kotlů. Trubky tak lze vést těsně pod stropem sklepu, místo vysekávání drážek v podlaze. Mají také pak lepší přístup v případě havárie. Odborníci za přednosti sklepa považují hlavně jeho izolační schopnost proti chladu a vlhku, ale také při dobře odvětrávaném sklepu proti radonu.

Se sklepem se musíte naučit žít stejně tak s jeho vlhkostí. Pamatujte si, že vlhkost není nepřítelem. Nepřítelem je váš nevhodný přístup.

Já díky prasklé vodovodní přípojce v ulici měl sklep vytopený kompletně až po strop 3x. Jedná se o velmi starý sklep a jeho vlhkost se nesnažím potlačovat, ale udržet v optimálním stavu. Jsou období, kdy tam je více vlhkosti a někdy méně. Rozhodně jsem vykopal obrovské množství jílu a zeminy a snížil podlahy o 30 cm, které jsem zasypal jemným štěrkem. Tím dochází k optimálnímu odvodu zvýšené vlhkosti ze zeminy a jsou hned vidět problémy. Štěrk je buď vlhký nebo suchý a podle toho já vnímám ve sklepě míru vlhkosti a podle toho i větrání prostoru. Ke sklepu se nesmíte stavět jako k místnosti, kam se chodí jednou za půl roku. Pravidelná návštěva sklepních prostor je velmi důležitá. Já mám dnes sklep na takové úrovni, že díky jeho vnitřnímu klimatu (bez závanu plísní) se v něm cítím velmi dobře a neměl bych problém v něm spát. Vlhkost reguluji podle potřeb a s domem žiji stejně jako on se mnou. 

Sklepy se dělí do různých druhů podle svých specifik. Pomocí nich lze očekávat konkrétní případ problému. Například u tesaných sklepů se projevují i vzdálené změny v terénu. U sklepů ve svahu je systém jinak zatížen zemním tlakem a má i rozdílný vodní režim. Problémy se statikou proto mají často původ již při nesprávném založení stavby. To může vést k nečekaným pohybům celého domu, k poklesu zdi nebo pootočení nosného systému. U stěn sklepu se můžou objevit různé trhliny od bočních tlaků zeminy, následně pak i vyvalení zdiva. Při zjištění sebemenší takové poruchy je dobré si zavolat odborného statika, aby určil stupeň problému a případnou opravu. Ta se týká především postupným podezdíváním nebo podbetonováním základu nebo zpevnění zeminy pod základy injektáží.hobza logo barevne

Velkým tlakům jsou také vystaveny stropy. Ve většině starších domů jsou stropy klenbové. Ty se mohou začít rozestupovat díky zatížení se shora nebo být drceny bočním tlakem zdí. U sklepů s plochými stropy, například železobetonových či z ocelových nosníků, může dojít k poklesu stěn a podpěr. Největší problém však způsobuje vlhkost, ta koroduje ocel a snižuje její pevnost a odolnost proti zatížení.

Vlhkost se do místností dostává převážně z podlahy a spárami mezi stavebními materiály při špatné či žádné izolaci proti vodě. To může vést u starších domů k částečnému zatopení sklepa jak spodní vodou, tak špatným odvodem dešťové vody. Nejenže vlhkost snižuje pevnost zdiva, ale také způsobuje tvorbu plísní, které ohrožují zdraví člověka. Tvoří se převážně ve sklepech, kde se teplota pohybuje od 15 stupňů výš. Pokud sklepy přitápíte, abyste se zbavili vlhkosti, způsobíte jen jejímu navýšení. Je dobré pořádně sklep zaizolovat, vytopit a rychle vyvětrat. Tato metoda je nazvána tepelným šokem a bývá používaná při vysoušení domů po povodních. Nejúčinnější metodou na snížení vlhkosti je správné větrání sklepa. Proto je důležité posunout skříně či regály dále od zdi, aby vzduch mohl proudit po celé délce zdiva. Když i přesto je vlhkost vysoká, tak se dají použít sanační omítky či jiné hmoty, které vody vydýchávají do prostoru.

Pokud sklep nemá možnost větrání, musí se provést razantní stavební úpravy. Například při pronikání vody přes zdi je vhodné udělat drenáž a zeď izolovat. Když voda proniká zespoda, tak se může podříznout dům a vyměnit izolace nebo provést tzv. infúzní sondu.

Velmi drahou metodou je elektroosmóza. Ta vodu vytlačí a odsune až pod základy. Více populární začínají být metody na systému vzduchových kanálků. Ty jsou vedeny pod podlahou a podél zdiva. Brání tak pronikání vlhkosti do zdiva a místnosti, navíc je vydýchávána ven.

Stavební dozor Brno - Ing. Otakar Hobza